Kolekce silničních bot DECATHLONu – spolehlivě a lehce. Otestovali jsme dvě novinky!

Kolekce silničních bot DECATHLONu – spolehlivě a lehce. Otestovali jsme dvě novinky!

Do Decathlonu tradičně vedou kroky začínajících sportovců, běžce nevyjímaje. Lákavá cenovka u odpovídajících modelů až o tisíce korun nižší než u jiných značek může v začátcích usnadnit rozhodování, zda a s jakým vybavením se do běhání vůbec pustit. Sváteční běžci, úplní začátečníci nebo rodiče sportujících dětí v prvé řadě sledují cenu. Ale co pokročilí a zkušení běžci, které třeba více zajímá výsledný poměr ceny a výkonu?

Má i jim Decathlon co nabídnout? V letošní jarní kolekci silničních bot řady KIPRUN si rozhodně vyberou také výkonnostní běžci, včetně těch elitních. Vyberou si z několika barevných variant jak dámy, tak pánové. Mezi úspěšné ambasadory Decathlonu se řadí i český běžec Matěj Zima, čtvrtý Čech letošního Pražského půlmaratonu (1:08:06). Dvě letošní novinky jsme podrobili důkladnému redakčnímu testování. Z řady KD zaměřenou na dynamiku jsme zkoušeli nejvyšší závodní model v nabídce, jak jinak než s karbonovým plátem, model KD900X a z řady KS zaměřující se na stabilitu došlapu povedený tréninkový model KS900 Light.

Recenze Kiprun KD900X – s lehkostí a hlavně rychleji

Model Kiprun KD900X s podporou karbonové desky je určený zkušenějším, závodně zaměřeným běžcům. Že se v ní dá běžet opravdu rychle, dokazuje výkon francouzského běžce Yoanna Kowala (bronz z ME na 1 500 m), který v modelu Kiprun KD900X běžel půlmaraton těsně nad šedesát dva minut. A to už je pořádný kvapík! Většina našeho testu probíhala na rovinaté silnici vhodné pro rychlost, kde jsme zkoušeli rovnoměrné rychlé závodní tempo nebo svižnější fartleky. 
Materiál svršku, prodyšnost
Svršek je příjemně prodyšný, z pevné „plastové“ síťoviny, která důkladně a stabilně uzamkne nohu v botě, v místě otvorů pro tkaničky je navíc povedeně zesílena. Kolem paty je noha obklopena dvěma měkkými polštářky. Vývojáři měkký polštářek chytře umístili i pod jazyk, v místě, kde uzel od tkaniček svrchu tlačí na nárt. Tkaničky jsou poměrně pevné a zavázání tak musí být důrazné, jinak dochází k povolení šněrování.
Odpružení boty, podrážka, přilnavost
Tlumení je rovnoměrně vyvážené, není příliš tvrdé (jak se při prvním kontaktu zdálo), noha se v pěnovém polštáři nebortí. Materiál VFOAM se dobře doplňuje s pružnou karbonovou deskou a při běhu je stabilní. Tlumení po odběhání více než stovky kilometrů nejeví známky změny. Podrážka   pěkně drží při odrazu a není rozdíl, zda na suché silnici, nebo za mokra. Na špičce v místě odrazu jeví po více než stovce kilometrů jen mírné opotřebení. Bota určitě není pro začátečníka, je potřeba jistá zkušenost a technika. Je to rychlý speciál, který není na pohodlné polykání objemových kilometrů. Především při fartleku je pak znatelný rozdíl ve funkčnosti boty při změnách rychlosti.
Osobní zkušenost
„Už na pohmat jsem cítil, že nedržím klasickou tempovku, na kterou jsem běžně zvyklý, a nazutí to také potvrdilo. Měl jsem nohu v tvrdší botě, kde se nepohupovala na měkkém polštáři. Při prvním běhu jsem neměl pocit, že by mě bota někam hnala a pomáhala. Říkám si dobře, jdeme do toho trochu kopat. A najednou je to tam! Lehký předklon, důraz na špičku a odraz. Už jsem začal cítit, jak bota pracuje, ale opravdu jen když se do toho šlape. Na výklus tato bota není. Čím více jsem šel do rychlosti, tím více jsem cítil mírné nakopnutí v závěrečné fázi odrazu. Nic není zadarmo, držet tempo s karbonovou deskou bylo s menším úsilím, ale po doběhu byly nohy více opotřebované. Už při třetím výběhu jsem cítil, jak bota nepatrně změkla a na noze je velice příjemná. Zkoušel jsem boty i na mokru, včetně ostré obrátky kolem kužele jako při závodě, a drží perfektně!“

Typ: Závodní silniční bota s karbonovou deskou
Cena: 3 499 Kč
Hmotnost: 225 g
Drop: 8 mm

Zaujalo nás:
– perfektní usazení nohy v botě
– promyšlené polstrování kolem paty a na jazyku
– prodyšnost svršku
– trakce za mokra

Kiprun KD900

Další závodní model, ale bez karbonové vložky. Pokud si nejste jisti, jestli zvolit tyto KD900 nebo karbonky, volte rozumně podle svého tempa. Zmiňovaný Matěj Zima, ambasador značky Kiprun, to komentuje: „Ze svého osobního pohledu karbonky doporučuju pro běžce s ambicemi běžet závod okolo 4:00/km. Na pomalejší běhy bych vždycky volil KD900 bez karbonové vložky.“ Ale zpět k vlastnostem KD900. Boty jsou vhodné na téměř všechny tréninky, od intervalů až po dlouhé běhy i závody. Při výrobě pěny mezipodešve použité u modelu KD900 spolupracovali odborníci Decathlonu s přední francouzskou společností Arkema. Z této spolupráce vznikla pěna VFOAM z materiálu Pebax®, která zaručuje o 20 % vyšší dynamiku v porovnání s klasickými botami a v kombinaci s geometrií podrážky poskytuje reaktivní tlumení.
Boty jsou tak vhodné na téměř všechny tréninky, od intervalů až po dlouhé běhy, a neztratí se ani při závodním nasazení. Geometrie paty ve tvaru „donutu“ přispívá k optimálnímu využití materiálu a poskytuje maximální energii při každém kroku. Vývojáři Decathlonu zapracovali také na snížení hmotnosti. Při výrobě bot zachovali pohodlí a odolnost, ale zároveň se zaměřili na lehčí materiály a koncept optimalizované podešve. Díky tomu váží model KD900 ve velikosti 42 pouhých 218 g. Podrážka byla navržena tak, aby podpořila efektivitu běhu i za deště. Nová geometrie podešve a vylepšený materiál zajišťují vynikající přilnavost nejen na mokrém povrchu, ale i při vysoké rychlosti.

Typ: Tempová silniční bota
Cena: 2 899 Kč
Hmotnost: 218 g
Drop: 8 mm

Kiprun KD800

KD800 je nejméně tlumená bota z řady, ideální spíše pro kratší tratě a úseky. Dlouhé tréninky by díky malému tlumení nemusely každému sedět. Pokud ale hledáte spojení lehkosti a parádní dynamiky na tréninky i závody, vyzkoušejte. Na základě zpětné vazby uživatelů upravili v Decathlonu pěnu mezipodešve tak, aby byla ještě měkčí a poskytla lepší odpružení. Mírně také přepracovali a vylepšili podešev, která je nyní odolnější a zlepšuje výkonnost díky zvýšené úspoře energie. Při výrobě bot KD800 nedělali odborníci Decathlonu žádné kompromisy v oblasti pohodlí a odolnosti a použili lehčí materiály. Díky tomu je KD800 nejlehčí model z dynamické řady s pouhými 200 g ve velikosti 42. Rozdíl ve výšce podešve mezi patou a špičkou je u tohoto modelu lehce snížený na 6 mm.

Typ: Lehká tempová a závodní silniční bota
Cena: 2 299 Kč
Hmotnost: 200 g
Drop: 6 mm

Kiprun KD500 2

Bota, která vám poskytne tlumení a dynamiku při každodenním běžeckém tréninku. Bude vám vyhovovat, zvláště pokud začínáte po zimní objemové fázi tréninku pracovat na rychlosti. Je to zkrátka bota, která vám pomůže zrychlit tempo. Poskytuje vysokou míru tlumení díky pěně VFOAM. I přes značnou výšku pěny disponuje poměrně nízkou hmotností, 250 g ve velikosti 42. Je doplněna dynamickým materiálem Pebax®, který se nachází pod místy, kde je tlak na chodidlo při došlapu nejvyšší, pod patou a záprstními kostmi. Pebax® tudíž usnadňuje návratnost energie.
Typ: Tréninková silniční bota

Cena: 2 299 Kč
Hmotnost: 250 g
Drop: 8 mm

Recenze Kiprun KS900 Light – s přehledem od desítky po maraton

Již v ruce příjemná, měkká a lehká. Ukázalo se, že je to pohodlný kousek, který zvládne každodenní nabíhání kilometrů a bez problému i ve svižném tempu pod 4 min/km. Rozhodně bych se v botách nebál běžet ani maraton. Lehká a responzivní je na to dost. KS900 Light je kvalitní bota za velice příznivou cenu. Ocení nejen začátečníci, ale i výkonnostní běžci, co polykají kilometry.
Materiál svršku, prodyšnost
Svršek je z plastové síťoviny, jemný a prodyšný s výraznějším a vysokým polstrováním kolem achilovky. Pata je uchycena v pevné, plně vypolstrované skořepině. V prostoru dírek na tkaničky je síťovina zpevněna. Noha je od paty pevně a příjemně uchycena a směrem ke špičce přibývá prostoru. Už při malém větříku je cítit, jak je prostor mezi prsty větrán. Jazyk je ušit z nejjemnější síťoviny, co bota má. Na vnitřní straně jazyku je umístěno měkké polstrování. Šněrování dobré, bez náznaku povolování a opotřebení.
Odpružení boty, podrážka, přilnavost
Pěna MFoam Cushion poskytuje měkké tlumení a zároveň reaktivitu. Je příjemně cítit od paty přes vnější hranu chodidla až po špičku a odraz. A při běhu je stabilní. Po odběhaném testu tlumení nejeví známky opotřebení. Směs gumy použitá v podrážce je měkká a přilnavá k povrchu. Za mokra nemá problém.
Osobní zkušenost
„Z boty jsem celkově nadšen. Odběháno především po silnici, jen občas přeběh po suchých přírodních pěšinách, kde drobné kamínky nebo štěrk při krajnici silnice byly plně pohlceny tlumením. I při lesním seběhu nebyl problém se stabilitou na nerovnostech a nečistoty nezůstávaly ve vzorku podrážky. Plnohodnotná silniční bota, která skvěle tlumí při výklusu a zároveň má dobrý odraz v tempu, což se dobře doplňuje při fartleku. Skvělá univerzálka pro objem, tempo i závod.“

Typ: Všestranná silniční bota
Cena: 2 399 Kč
Hmotnost: 252 g
Drop: 8 mm

Zaujalo nás:
– celkové pohodlí
– skvělá prodyšnost svršku
– poměr cena/výkon
– široké spektrum použití

Kiprun KS900

Pokud patří mezi vaše hlavní kritéria při výběru běžeckých bot tlumení, pohodlí a stabilita, pak je pro vás model KS900 ideální. Můžete je zvolit na tréninky i závody všech vzdáleností až po maraton. Hlavním rozdílem oproti letošní novince KS900 Light je, že tyto boty mohou bez obav zvolit běžci s hmotností nad 90 kg. KS900 je v porovnání s novými KS900 light vhodnější především pro základní, objemový trénink pokročilejších běžců. Někteří rychlejší běžci  mohou mít pocit, že je bota pomalejší a není tolik dynamická. Vyzkoušejte sami, co vám bude na první dobrou pohodlnější. Konstrukce botičky a pěna v patě poskytují pocit pohodlí. Boty KS900 zkoušelo v rámci interního testování Decathlonu 5 běžců při závodním maratonu. Všichni běžci i běžkyně potvrdili skvělé tlumení a rozdíl v pocitu pohodlí v porovnání s jinými modely řady Kiprun. 

Typ: Pohodlná a stabilní silniční bota 
Hmotnost: 256 g 
Drop: 8 mm 
Cena: 2 399 Kč

Kiprun KS500

Pohodlné boty jsou základním předpokladem pro pravidelný běh. Na dlouhé klusy byste měli mít stabilní a dobře tlumenou obuv, což KS500 splňuje. Jsou to nejstabilnější boty z řady KS, kteří dodávají podporu v oblasti kotníku. Ocení je zvláště běžci s vyšší hmotností. 
Model prošel několika inovacemi. Došlo k vylepšení zpevnění na patě, změnou prošlo také tvarování stélky z PU pěny a v přední části boty bylo upraveno bezešvé provedení, aby kvůlí tření nedocházelo k podráždění. Pěna mezipodešve s označením Kalensole zaručuje optimální pohodlí a stabilitu při běhu. K-Ring je kroužek umístěný pod patou, který plní funkci tlumícího systému. Prázdný prostor uprostřed kroužku umožňuje dobře rozptýlit náraz. Bota pak zajišťuje stabilní došlap a podporu v oblasti kotníku. Geometrie podešve zajišťuje vynikající přilnavost na mokrém povrchu. Za poslední dva roky došlo také ke kompletnímu přepracování podrážky. Díky tomu jsou boty pohodlnější a došlap je plynulejší. Svršek bot KS500 byl také přepracován, aby byl prodyšnější a pohodlnější.

Typ: Pohodlná silniční bota
Cena: 1 899 Kč
Hmotnost: 282 g
Drop: 8 mm

Závěrem..

V nabídce naleznete i další modely, ale v zásadě se jedná o doprodejové modely z předchozích let nebo modely určené pro začátečníky, kterým zde nevěnujeme pozornost. V Decathlonu by si měl vybral opravdu každý. Začátečník, ale i špičkový běžec s velkými závodními ambicemi. Značky Kiprun i Evadict značně investují do výzkumů, spolupracují s předními výrobci, testují v laboratořích i terénu… Jejich ambice vyrovnat se běžeckým speciálkám roste a postupně se jim daří získávat důvěru i běžecké elity, mezi kterou patří vítězný olympionik Paul Chelimo nebo vícemistryně světa v trailu Blandine L’Hirondel. Každý si tak může udělat obrázek o kvalitě cenově dostupných bot z tohoto obchodního řetězce.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: