Krásná příroda a příjemné prostředí – to je SHELMA BRNIŠŤSKÝ PŮLMARATON 2023!

Krásná příroda a příjemné prostředí – to je SHELMA BRNIŠŤSKÝ PŮLMARATON 2023!

29. dubna se uskuteční již 8. ročník běžeckých závodů BPM – Brnišťský půlmaraton a nebýt dvou vynechaných let z důvodu pandemie Covidu, byl by to již jubilejní 10. ročník. Tento závod je určen všem, kdo má rád sport, běhání nebo chůzi v přírodě a v příjemném vesnickém prostředí. Na své si u nás přijdou všechny rychlostní kategorie běžců, hobíci i profíci, mílaři i vytrvalci, mladíci i veteráni.

Máte možnost poznat okolní krásnou přírodu a rychle se rozvíjející obec Brniště, proběhnout si část stezky hastrmanů, běžet okolo místních rybníků, lesem po lesních cestách, okolo ohrad s pasoucími se koňmi, přes louky a pole, ale i vesnicí po obecních komunikacích. Povrch tratí je smíšený, mírně převažuje měkčí přírodní terén nad asfaltem.
Letošním generálním sponzorem je Partner in Pet Food CZ s.r.o. výrobce granulí pro psy a kočky značek SHELMA, PROPESKO MISTR a dalších.
Kdo si netroufne na úsek štafety nebo nesežene další 3 běžce do party, může si zaběhnout veřejný běh na 3,7 km, který je letos poprvé odkloněn na krásnou stezku Sochy ve skalách nad areálem Lesní zátiší. Na své si přijdou také všechny dětské kategorie, jejichž závody probíhají od mini dětí (50 m) až po mladší žáky (900 m) přímo v areálu na louce. Starší žáci (1,9 km) a dorostenci + junioři (3,7 km) se proběhnou více mimo areál.   
Koncem dubna je příroda na počátku rozkvětu. Krásná místa jsou v okolí rybníků (Vratislav a Brnišťský rybník), v lese „Holička“, kde je schované fotbalové hřiště s občerstvovací stanicí a druhou čipovou bránou.  Při teplejším počasí máme rovněž na návsi osvěžovací stanici s pitnou vodou.

Pro letošní rok jsme hlavní tratě mírně upravili, zjednodušili a v závěru přesměrovali více do přírodního terénu. Poslední kilometr hlavního okruhu (10,5 km), ale i středního okruhu (3,7 km) a malého okruhu (1,9 km) bude o trochu pestřejší a náročnější než v minulém roce.   
V cíli dostane každý absolvent závodů (včetně dětských) dřevěnou pamětní medaili BPM.
Hlavní závody na dlouhém 10,5 km okruhu jsou měřeny čipově pomocí nevratných nalepovacích čipů na číslech od Sportovního servisu APACHI. Štafety mají putovní pásky s čipem. Máme rovnoměrně rozmístěné dvě čipové brány, které změří všem členům štafet jednotlivé úseky a ostatním běžcům na delších tratích jejich mezičasy.
Dětské závody do 3,7 km včetně veřejného běhu jsou měřeny pomocí ručních stopek.
Očekáváme účast okolo 300–400 dospělých závodníků na hlavních tratích, kterými jsou půlmaraton, čtvrtmaraton, štafety 4 x 5275 m a nordic walking. Společně s dětskými kategoriemi a veřejným během předpokládáme celkovou účast okolo 500–600 závodníků.  

Závody budou letos doprovázet a komentovat dva zkušení sportovní moderátoři Marek Vobr a Milan Roudnický.
První tři závodníci v každé kategorii obdrží krásné skleněné medaile vyrobené v nedaleké sklárně AJETO v Lindavě, diplomy a věcné ceny od sponzorů. Nejrychlejší žena a nejrychlejší muž na půlmaratonské trati a nově i nejrychlejší firemní štafeta obdrží zdobenou uzenou krůtu PROMINENT v proutěném koši. Jedna uzená krůta bude i v tombole.
Cílem pořadatelů je vytvořit příjemnou a pohodovou atmosféru při závodech, ale i po jejich skončení, kdy si mohou běžci sednout v areálu Lesní zátiší, zatleskat při vyhlašování nejlepším v každé kategorii, občerstvit se u stánků, vyhrát zajímavou cenu v tombole, poslechnout si živou kapelu (letos to bude kapela APERITIV), pobavit se s kamarády a kdo bude chtít, může i přespat ve stanu. V areálu jsou k dispozici zděné toalety, oddělné koupelny se sprchami. Naše závody jsou svátkem zdravého pohybu a pohody pro celou rodinu.

Parkování vozidel je zajištěno bezplatně na louce přímo naproti areálu.

Pro členy štafet bude opět zajištěna pravidelná kyvadlová doprava minibusem mezi parkovištěm u prodejny Prominentu a odbočkou na fotbalové hřiště ve Velkém Grunově.

Obec Brniště leží v krásné přírodě na Českolipsku. Přímo v Brništi máme Stezku hastrmanů, kterou běžci z větší části poznají při závodě. Vedle areálu Lesní zátiší je zahrada Ekocentra s dřevěnými sochami. Za areálem se nachází stezka „Sochy ve skalách“, kterou někteří závodníci proběhnou a ostatní si ji mohou projít. Přibližně 7 km od Brniště směrem na Liberec leží půvabné městečko Jablonné v Podještědí – brána do Lužických hor, kde najdete chrám svatého Vavřince a svaté Zdislavy, zámek Lemberk, Zdislavinu studánku a řadu dalších zajímavostí.  

Více informací a odkaz na registraci čipově měřených závodů najdete na našich stránkách.
Těšíme se na všechny sportovce, běžce, chodce i jejich doprovod
v sobotu 29. 4. 2023 v areálu Lesní zátiší v Brništi,
od 9:00 je otevřena závodní kancelář v bílém stanu,
od 10:00 začínají dětské závody,
v 11:45 startuje veřejný běh
ve 12:00 startují všechny čipově měřené hlavní závody.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: