LH24 nabídla drama do posledních minut. Mistrem ČR v horském maratonu je Zbyněk Cypra, mistryní Linda Beniačová z týmu SvetBehu.cz

LH24 nabídla drama do posledních minut. Mistrem ČR v horském maratonu je Zbyněk Cypra, mistryní Linda Beniačová z týmu SvetBehu.cz

Pro začátek běžeckého kalendářního roku je již každoroční tradicí organizace Mistrovství České republiky v horském maratonu jednotlivců v Ostravici pod Lysou horou. Letos tomu nebylo jinak a na startu již 6. ročníku nechyběla ani známá běžecká jména. Nejlepší ale může být jen jeden, kterým se stal pro letošní ročník Zbyněk Cypra, mezi ženami bezkonkurenční Linda Beniačová.

Mezi favority na vítězství v jednotlivcích se především zmiňovala jména jako Zbyněk Cypra, Marek Novotný, či mladý Tomáš Štverák. V ženách favoritkou na vítězství byla především Linda Beniačová, která své kvality na takovýchto závodech dlouhodobě ukazuje. V závodu párů velkými favority byla dvojice vítězů B7 2016 – Marek Causidis a Stanislav Najvert. Počítat se však muselo i s dalšími méně známými běžci, neboť LH24 není klasická čtyřiadvacetihodinovka.

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Největším oříškem se s přibývajícími koly stával poslední traverz, kde se sníh proměnil v písek

Předposlední lednovou sobotu se v 11:00 z centra města Ostravice vydalo přes tisíc běžců vstříc výzvě jménem Lysá hora. Slunečné počasí a teplota kolem nuly naznačovaly ideální podmínky na královně Beskyd. Dle mnohých to není ani tak závod se soupeři jako se sebou samým. Jediným faktorem je zde čas, který každý má stejný a každý s ním tak i jinak hospodaří. Někdo začíná zvolna a šetří se na noční výstupy, někdo chce dát do denních výstupu maximum a v nočních hodinách zvolnit.

Trasu měl každý stejnou, 11,4 km dlouhý okruh s délkou stoupání 5,7 km a zbytkem seběhu. Na 5,7 kilometrech stoupání závodníky čekalo 764 výškových metrů, které ti nejrychlejší v prvních okruzích zvládli k hranici 45 minut. Ironicky si závodníci nestěžovali ani tak na prudké stoupání, jež několikrát absolvovali, ani na ledová pole při sebězích, ale na traverz pod vrcholem Lysé hory, který se s přibývajícím časem stal neběhatelný. Sníh v této pasáži připomínal písek, do kterého se běžci více a více propadali.

S přibývajícím časem se pole favoritů na vítězství zmenšilo a mnoho jednotlivců z důvodu ztráty motivace či fyzického vyčerpání vzdala. Mezi muži však od prvního kola dominoval místní horal, Zbyněk Cypra. Ten se netajil ambicemi nejvyššími a od prvních kol ukazoval, že porazit ho, pokud nezasáhne krize, bude velmi těžké. Mezi ženami papírovou dominanci ukazovala Linda Beniačová, která byla stíhána Petrou Macurovou a především Věrou Vystrčilovou. Od počátku startu se nejzajímavější souboj odehrával v závodu dvojic mezi muži, kde favority na vítězství Stanislava Najverta a Marka Causidise stíhali mladící Matěj Urbaczka a Lukáš Košut. Ti se dlouho dobu přetahovali o průběžné vedení, a tak se s napětím očekávalo, kdy se tento vyrovnaný souboj rozhodne.

Mládí versus ostřílenost – i tak by se dal popsal souboj v závodu mužských dvojic

LH24 míchá kartami především v noci a výjimkou nebyl ani tento ročník. V mužských dvojicích se na čele závodu kolem půlnoci vystřídala dvojice S. Najvert & M. Causidis za M. Urbaczkou a L. Košutem. S následným časem si Najvert a Causidis stihli vybudovat dostatečný náskok a jim stíhajícím párům utéct o kolo. Stanislav Najvert a Marek Causidis nakonec stihli Lysou horu zdolat 15krát a vyrovnali tak loňské maximum. Druzí skončili mladíci Matěj Urbaczka a Lukáš Košut a na třetím místě pak se stejně počtem kol doplnil Patrik Bartík s Patrem Kučerou.

Mezi ženskými týmy zvítězila Tereza Šadková s Kateřinou Lindnerovou s dvanácti okruhy na kontě a v závodu mixů zvítězil rakouský tým Tomas Szabo a Katarina Lovrantova s 13 okruhy na kontě.

Drama až do konce

V závodu jednotlivců v mužské kategorii se drama nekonalo v noci, ale až nedělní ráno. To na doposud vedoucího Zbyňka Cypru padla obrovská krize a seběh z dvanáctého kola mu trval téměř hodinu. Tehdy doposud druhý Radek Chrobák vycítil svou šanci a při otáčce do kola číslo třináct, neotálel, a hnal se za Cyprou. Vědělo se, že pokud Chrobák Cypru dokáže dohnat a pípnout čip na vrcholu Lysé dříve, zvítězí. Neočekávané drama do posledních minut však nakonec Zbyněk Cypra rozhodl ve svůj prospěch s dokončením půl kola na vrcholu Lysé a s 12,5 okruhy se stal mistrem ČR v horském maratonu. Radek Chrobák závod dokončil nakonec s 12 okruhy, tak jako třetí Marek Novotný.

Suverénní Linda Beniačová s 10,5 okruhy

V závodě žen si s přibývajícím časem dokázala Linda Beniačová vybudovat dostatečně komfortní náskok a utéct soupeřkám o půl kola. Finální zápis Lindy skončil na číslovce 10,5. Věra Vystrčilová stihla během 24 hodin 10 okruhů a vzhledem k náskoku hodiny na třetí Petru Macurovou, která stihla též 10 okruhů, skončila druhá.

Tím skončil šestý ročník extrémního závodu LH24. Úctu a respekt si však zaslouží všichni závodníci, jenž se tohoto závodu zúčastnili.

Kompletní výsledková listina je na stránkách závodu.

Fotograf a redaktor SvetBehu.cz Vojta Gawlas byl na místě a fotil vás

Fotografie ze závodu všech závodníků nejdete ve fotogaleriích ze závodu:

1. fotogalerie

2. fotogalerie

3. fotogalerie

Vojtěch GawlasVojtěch Gawlas – autor článku

Student žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. K běhání se dostat jako slepý k houslím, a protože kolem domova neměl žádné roviny, začal běhat po horách. Nejoblíbenější trasy má do 30 km, co možná nejvíce vertikálně a v co možná nejfotogeničtějším prostředí (protože fušuje mimo běhu také do fotografického řemesla). Cílem běhu, nebo spíš sportu jako takového, je pro něj vyčištění hlavy od okolního světa a chvíle pro sebe sama.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: