Co se událo v listopadu ve světě běhu

Závěr roku s přicházející zimou už na běžecké závody příliš bohatý není. Většina z nás odpočívá, chystá zimní vybavení a spřádá plány na další sezonu. Pojďme se podívat, co zajímavého se událo v běžeckém světe v uplynulém měsíci, třeba nás to namotivuje vyběhnout i do té bohaté sněhové nadílky.

Krosová sezona úspěšně zahájena

Velká kunratická

Tradiční podzimní sezonu krosů zahájila druhou listopadovou neděli Velká kunratická. Na start jubilejního 90. ročníku se postavilo přes 4 000 běžců (a z toho 1 300 dětí!). Z mužích zvítězil s přehledem Michal Šmahel, který technickou 3,1km dlouhou trať s prudkými stoupáními a klesáními zvládl za 11:42 (2. Pavel Brlica měl cca 40 s ztrátu, 3. Jiří Kopáč pak dalších 15 s). V ženách na stejné trati zvítězila s přehledem Barbora Stýblová v čase 13:34, která zároveň vyhrála i kratší dámskou trať o délce 1 900 m.

Mistrovství republiky v krosu

Na konci listopadu proběhlo v Dříteči pod Kunětickou horou mistrovství České republiky v přespolním běhu. V ženách zvítězila stylem start-cíl Tereza Hrochová, která si tak doběhla pro čtvrtý mistrovský titul v řadě. O stříbrnou příčku se bojovalo ještě v posledním kole osmikilometrové trati. Až 500 m před cílem ho pro sebe rozhodla Simona Vrzalová, třetí doběhla Barbora Málková.

Na mužské desetikilometrové trati zvítězil Jáchym Kovář, který tímto završil svůj zlatý hattrick z posledních tří let. S Jáchymem dlouho držel Patrik Vebr, ten nakonec doběhl na druhém místě, a získal tak svoji první medaili z krosového šampionátu mezi vytrvalci. Třetí skončil letošní vítěz Velké kunratické a loňský vítěz mezi mílaři Michal Šmahel. Na rozhovor s Michalem se můžete těšit na webu svetbehu.cz příští týden.

V závodě mílařů zvítězili Jakub Davidík, který jako jediný zvládl 4km trať pod 12 minut. Závod žen ovládla Barbora Stýblová, která letos kralovala i na obou tratích Velké kunratické.

Po šampionátu proběhla také nominace na mistrovství Evropy v krosu, které se bude konat druhý prosincový víkend v Belgii. Nominovali se letošní šampioni Jáchym Kovář a Tereza Hrochová, dále Anna Málková, která nás bude reprezentovat v kategorii do 23 let, junioři Jana Johanová a Jiří Pavel Češka a dále smíšená štafeta ve složení Jakub Davidík, Barbora Stýblová, Daniel Kotyza a Pavla Štoudková. Budeme držet pěsti!

Orientační běh

Mistrovství ČR v horském orientačním běhu

Zatímco orientační běžci svoji sezonu uzavřeli domácími šampionáty ve štafetách a družstvech a následně na letošních posledních regionálních závodech, příznivci delších tratí a větších výzev se začátkem listopadu sjeli do Šternberka na tradiční mistrovství republiky v horském orientačním běhu. Jak název napovídá, závodí se v horském nebo podhorském terénu, na méně podrobné mapě (podobné té turistické), zato parametry jsou oproti klasickému „orienťáku“ výživnější. Závodí se ve dvojicích v různých kategoriích. Hlavní tratě naběhají kolem 30 km a notnou dávku převýšení k tomu. Akce je dvoudenní, první den se závodí formou skorelaufu, kdy si závodníci sami určí optimální pořadí kontrol, druhý den se pak běží klasická trať, kdy už je pořadí kontrol pevně dané.

V hlavních kategoriích zvítězili Albert Mareš a Milan Malačka mezi muži, Josef Zátka a Anežka Hendrychová v kategorii smíšených dvojic a Anna Marie Smutná a Viktorie Škáchová v kategorii žen.

Vyhlášení nejlepšího sportovce

Poslední listopadovou sobotu byly v Brně na slavnostním večeru O-Gala vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2023. Králem českého orienťáku se pro letošní rok právem stal Tomáš Křivda, který měl letos výbornou sezonu korunovanou celkovým 8. místem v pořadí světového poháru. Na druhém místě se skončila Tereza Janošíková a třetí Miloš Nykodým.

Reprezentační tým na další rok je již sestavený a má za sebou úvodní soustředění před zimní přípravou.

Závěr trailové sezony v Asii

Marcela Vašínová si prodloužila běžeckou sezonu a po finále v italském Limone odcestovala začátkem listopadu do Asie, kde se v Hongkongu zúčastnila závodu Translantau by UTMB, který byl letošním posledním závodem v rámci seriálu UTMB závodů. Skončila na 3. místě za nepálskou závodnicí Sunmayou Budhou a Veronikou Vadovičovou. V mužích se na 2. místě umístil úspěšný slovenský reprezentant Peter Fraňo (1. J.R. Onifa, 3. F.C. Tsang). Marcela si o dva týdny později ještě zaběhla v Číně 100km závod, kterého se účastnila jako jediná evropská závodnice, a skončila druhá. Její zážitky si můžete přečíst v rozhovoru vydaném tento týden na našem webu.