Madeira – zelený ostrov ideální na běhání

Madeira – zelený ostrov ideální na běhání

Chcete si vyrazit na dovolenou, ale nechcete se vzdát letního běhání? Pak je Madeira tím pravým místem. Pokud byste čekali, že Madeira je tropický ráj s bílými plážemi, tak jste na omylu. Ostrov je zelný a hornatý, prostě ideálně stvořený pro milovníky horských trailů!

Zelený ostrov jako stvořený pro běžce

Madeira je ostrov ležící v Atlantském oceánu přibližně na úrovni afrického Maroka. Pokud byste ale čekali vyprahlou krajinu, tropické teploty a písečné pláže, hodně byste se mýlili. Madeira je naopak zelený ostrov s hlubokými údolími a horskými hřbety sahajícími až do výšky 1800 m n. m., známý je především jako ostrov „věčného jara“.

Různorodá krajina a příjemné letní teploty okolo 26 °C vybízí k výletům a aktivně strávené dovolené, pokud jste navíc běžci, přibalte do zavazadel boty na běhání a o dobrodružství na místních stezkách rozhodně nebude nouze.

Při svých výbězích si můžete vybrat z velkého množství tzv. levád, což jsou zavlažovací kanály, které přivádějí vodu především do jižní části ostrova a poctivě sledují vrstevnici. Díky nim v celku pohodlně proniknete hlouběji do místních eukalyptových lesů, kde se navíc můžete těšit na krásné výhledy. Při plánování se pozorně podívejte do mapy, jestli není na trase nějaký tunel nebo pro každý případ přibalte i čelovku.

Přinášíme vám 2 tipy na výběhy podél levád.

Pstruží leváda

Z hlavního města Funchalu vyrazíme autobusem do osady Ribeiro Frio, kde se nachází pstruží farma. Nejprve se můžeme vypravit směrem na severozápad na vyhlídku Miradouro Balcoes, kde je nádherný pohled na nejvyšší horský hřeben Madeiry. Pak už se pustíme po proudu pstruží levády směrem na západ. Pěšina se se příjemně klikatí zelenými lesy a občas se naskytne překvapivý výhled až na severní pobřeží. Přibližně po 9 km se dostaneme ke staré vodárně. Odtud se můžeme vydat dolů do Portely, ale my se stočíme na jih a pokračujeme dále podél levády do Serra do Fial až na křižovatku silnic ER 202  ER 102, kde už jezdí autobus. Celá trasa je více méně bez převýšení, měří asi 16km a lehkým klusem jsme ji zvládli za 2 hodiny.

Rabacal

Veřejnou dopravou jsou tyto levády nedostupné, a tak je nutné mít půjčené auto. Rabacal je lesnická stanice, kolem které se nachází hned několik kanálů. Ty vedou v několika patrech nad sebou, a tak je možné zde vymyslet velké množství kombinací, jak si tento výběh užít. My jsme začali hned na nejvyšší levádě od parkoviště, dále pokračovali na vodopád Risco a 25 Fontes. Pěšinou po hřbítku jsme se pak dostali hlouběji do údolí a skončili na poslední levádě Rocha Vermelha. Z nejspodnějšího patra nám pak nezbývalo nic jiného než jen stoupat k lesnické stanici a dále pak po silničce k parkovišti. V této spleti levád jsme naběhali přibližně 17km s převýšením 850m, čas čistého běhu jsme měli něco okolo 3h.

Madeira nabízí nespočet možností pro běhání a je jen na vás, jestli dáte přednost rovinatým levádam nebo se pustíte do něčeho ostřejšího. V tom případě je možné vymyslet spoustu zajímavých horských běhů s opravdu velkým převýšením. Budou vás čekat velmi prudká stoupání a náročné seběhy, ale určitě budete odměněny nádhernými výhledy a krajinou. Navíc večerní koupání v moři vám pomůže rychle zregenerovat a ráno budete připraveni na váš další běh.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: