Mattoni 1/2maraton Olomouc: Běžci zaplní starobylou perlu Moravy, na startu se opět ukáže Eva Vrabcová Nývltová

Mattoni 1/2maraton Olomouc: Běžci zaplní starobylou perlu Moravy, na startu se opět ukáže Eva Vrabcová Nývltová

V sobotu 24. června Olomouc opět přivítá běžce, kteří zaplní ulice při osmém ročníku Mattoni 1/2maratonu z dílny RunCzech. Tisíce běžců proběhnou jak kolem skvostů barokní architektury na seznamu UNESCO, tak ulicemi obsypanými hrozny fanoušků.

Mattoni 1/2Maraton Olomouc je pátým závodem RunCzech běžecké ligy, která se skládá celkem ze sedmi závodů v pěti městech České republiky. Půlmaraton odstartuje v 19.00 z Horního náměstí. Na stejném místě v 17.00 začíná rovněž dm rodinný běh. Kapacita závodu se od loňského roku nezměnila a je tedy 6 200 závodníků. Pět set běžců přibude při dm rodinném běhu, jehož kapacita je 3 500 malých i velkých sportovců. Nejvíce zahraničních běžců přijede ze Slovenska, Polska, Spojených států, Rakouska, Španělska, Ruska, Velké Británie, Itálie, Francie a Maďarska.

Prohlédněte si další fotografie k článku….

Půlmaraton se poběží tradičně na jednokolové trase

Půlmaraton se poběží na jednokolové trase, která startuje v centru Olomouce. Oproti loňskému roku se trať nemění, zůstává naprosto totožná. Půlmaraton odstartuje primátor Olomouce Antonín Staněk, dm rodinný běh náměstek hejtmana Olomouckého kraje František Jura.

Jedná se o oblíbený závod z dílny RunCzech, který je potřetí v řadě oceněn zlatou známkou kvality Mezinárodní asociace atletických federací IAAF. Více informací o Mattoni 1/2maratonu Olomouc najdete v termínovce. Také si můžete přečíst reportáž z loňského ročníku.

Co se výsledků týče, byl loňský ročník vydařený i navzdory teplému počasí

V roce 2016 totiž padl jeden rekord závodu – o nejlepší čas mezi českými ženami se postarala Eva Vrabcová. Mattoni 1/2Maraton Olomouc má ze čtyř regionálních závodů RunCzech běžecké ligy nejlepší ženský čas (Mary Keitany v roce 2015 běžela v čase 1:06:38).

Se startovním číslem 1 poběží člen RunCzech Racing týmu Kenneth Keter, úplně nejrychlejším půlmaratoncem startovního pole je pak Simon Cheprot. Dvěma rychlým Keňanům by měli sekundovat jejich krajané Felix Kandie, Peter Some nebo Josphat Kiptis z RunCzech Racing týmu. Své si bude chtít říct i jeden z nejlepších Evropanů Callum Hawkins. Na start se postaví také Brazilec a třetí muž z půlmaratonu v Českých Budějovicích Paulo Paula nebo Javier Guerra ze Španělska.

Největší favoritky ženského klání pocházejí z Etiopie. Jedničku si na hrudi ponese Worknesh Degefa, s dvojkou potom poběží Netsanet Gudeta a bez šancí rozhodně ani není reprezentantka Bahrajnu a rodačka z Keni Rose Chelimo.

Po roce se na startu opět ukáže Eva Vrabcová Nývltová

Favoritem mezi českými muži je Jiří Homoláč, o stupně vítězů se budou prát také Vít Pavlišta, obhájce loňského tuzemského prvenství Pavel Dymák, nebo Robert MíčMartin Kučera. Po roce se na Hané opět představí nejlepší Češka, tedy Eva Vrabcová. Fanoušky bude co nejlepším výkonem chtít potěšit domácí Petra Kamínková, o pódium si to rozdají také Tereza Lajdová a Marcela Joglová.

O známá jména nebude nouze

Na start půlmaratonu se coby vodič účastnic projektu Johnson & Johnson Women’s Challenge postaví Dalibor Gondík nebo zpěvák kapely Skyline a fitness trenér Jacob Bína. Dále na trati nebude chybět chirurg Jan Pirk, motocyklový závodník Jakub Smrž nebo moderátor Vojtěch Bernatský. Na start dm rodinného běhu se postaví reprezentant v alpském lyžování Jan Hudec.

Poběží se opět i pro dobrou věc

Součástí půlmaratonského víkendu je i Marathon Music Festival s kapelami a DJ, těch podél trati bude celkem třináct. RunCzech spolupracuje s padesátkou charitativních organizací. V minulém roce celkem 5 287 běžců vygenerovalo pro projekt Běž pro dobrou věc částku téměř deset milionů korun.

Hlavním charitativním partnerem Mattoni 1/2Maratonu Olomouc je Spolek Trend vozíčkářů. Na půlmaratonský víkend chystají ve Smetanových sadech 24 hodinovou štafetu vozíčkářů. Začínají v pátek v 9 ráno a zapojit se může úplně každý. Právě šéf titulární charitativní organizace Spolek Trend vozíčkářů, paraplegik Milan Langer, se zúčastní štafety. Štafetový tým se bude střídat v tlačení jeho vozíku na trati půlmaratonu.

Součástí závodu je Moravia Sport Expo

Na sportovním veletrhu se mohou návštěvníci vybavit na celou běžeckou sezónu, využít nabídky desítek vystavovatelů a užít si pestrý doprovodný program včetně Burzy sportovních oddílů. Na ni se představí několik desítek olomouckých volnočasových sdružení.

Zajímavá čísla:

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: