Mattoni Liberec Nature Run 2019: Pavlišta věří ve skvělou formu, Fejfar s Heczkem ve velice rychlý závod

Mattoni Liberec Nature Run 2019: Pavlišta věří ve skvělou formu, Fejfar s Heczkem ve velice rychlý závod

Náročné kopce, rychlé seběhy a drsnější povětrnostní podmínky. Druhý ročník Mattoni Liberec Nature Run, desátý závod sezony RunCzech, bude v sobotu 5. října pro všechny běžce velkou výzvou. Domácí vytrvalostní i trailová mužská špička se tu popere s nástrahami krásné přírodní trasy.

Loňské vítězství bude obhajovat Vít Pavlišta

Vít Pavlišta patří letos k tomu nejlepšímu, co tuzemský vytrvalostní běh nabízí. Kraloval půlmaratonům, byl nejlepším Čechem Birell Běhu na 10 km v osobním rekordu 0:29:50 a titulem v silničním běhu zářil také na populárním běhu Praha-Běchovice. „Doufám, že teď mám nejlepší formu. Podzimní část mi vyšla docela dobře, Birell Grand Prix Praha byla také dobrá, ale i Běchovice mi vyšly na výbornou. V Liberci poběžím sám na sebe a podle svých pocitů. Důležité je cítit se dobře a trasu navíc skvěle znám,” vyjmenoval klíč k úspěchu na 23 kilometrové trase Vít Pavlišta.

Ten bude jako Liberečan obhajovat loňské vítězství na domácí trati před zástupy kamarádů a známých. Sám je šťastný, že právě tady vznikl RunCzech závod přizpůsobený lokálním dispozicím. „Liberec není ani vhodný pro silniční běh. Přírodní běh je na místní poměry skvěle stavěný. Je tu nádherný výběh na Černou Nisu, krásně to do toho zapadá,” dodal.

Na kopcovitý terén se těší i Ondřej Fejfar

Na kopcovitý terén se těší i český reprezentant v běhu do vrchu Ondřej Fejfar, který si v posledních letech oblíbil především horské běhání. „Trať mi bude sedět, i když to na mě bude dost rychlé a málo kopcovité. Ale těším se, protože bez rychlosti to nejde. Liberec mám moc rád, je to perfektní příležitost zaběhnout si mezinárodní závod skvělé úrovně,” nechal se slyšet borec, který letos zaznamenal také úspěchy na světové běžecké scéně a s týmem získal také bronz na rakouském Dolomitenmannovi. „Cením si výsledku na horském mistrovství světa. Doběhl jsem devátý a jako tým jsme tam vyhráli zlatou medaili. A Dolomitenmann? Trápení od začátku až do konce. A tak to občas je,” dodal s úsměvem.

Na startu se objeví i Robert Heczko, který vyzkouší dvanáctikilometrovou trasu

Zkušený závodník Robert Heczko se těší na Mattoni Liberec Nature Run hned ze dvou důvodů. „Ten hlavní je, že to mám hned za domem,” směje se. A za druhé oproti loňsku vyzkouší kratší dvanáctikilometrovou variantu závodu a přizpůsobí tomu i své tempo. „Chci za to vzít už od startu. Když se vběhne do lesa a běží se na lom, začne se to tam lámat a může se zrovna tady rozhodnout závod,” zamýšlel se nad nejtěžšími pasážemi, kde si chce dát pozor.

Letošní ročník Mattoni Liberec Nature Run je poprvé součástí RunCzech běžecké ligy, která tu také vyvrcholí. Zároveň do města přijede 283 běžců, kteří na severu Čech mohou získat titul RunCzech Star. Tedy vytrvalců, kteří absolvovali všechny závody RunCzech běžecké ligy 2019.

Letos to bude kvůli deštivému počasí opravdu typický liberecký běh

„Letos to bude kvůli deštivému počasí opravdu typický liberecký běh. Přesto tu přivítáme také přes 450 běžců ze zahraničí, mezi nimi i 120 vytrvalců z britského klubu London Frontrunners. Dorazí také 36 účastníků z USA a sedm z Austrálie. Znamená to pro nás všechny, že se závod dostává do mezinárodního povědomí,” těší ředitele závodů RunCzech Václava Skřivánka. Upozornil také, že liberecká akce není jen doménou mužů. „Závod je oblíbený i mezi ženami, které si oblíbily dvanáctikilometrovou trasu. Z našich čísel vyplývá, že na této distanci je zastoupení obou pohlaví rovnoměrné,” připomněl.

Sobotní závodní program odstartuje od 10 hodin dm rodinným během, jehož se může zúčastnit až 700 rodičů a dětí. Mattoni Liberec Nature Run na 23 kilometrů bude zahájený v 11.30, běh na 12 km vypukne ve 12.15. Do každého z těchto závodů může zasáhnout až 1 500 běžců, na startu tedy bude dohromady až 3 000 vytrvalců.

Úvodní foto: RunCzech

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: