MČR v krosu 2022: staronoví šampioni

MČR v krosu 2022: staronoví šampioni

Listopad patří tradičně krosovým závodům. Spadané listí, bahno, vlhko, mlhavo. A nejinak tomu bylo i poslední listopadový víkend, kdy se v Rumburku konalo mistrovství republiky v této disciplíně. Krosový šampionát byl zároveň letošním posledním mistrovstvím pod hlavičkou české atletiky.

Na náročných tratích, kterou pořadatelé připravili v areálu rumburského fotbalového stadionu Dymník, se bojovalo o medaile v kategorii dospělých, juniorů a mezi mílaři. V poslední jmenované zvítězili mezi muži i ženami závodníci Slavie Praha, Michal Šmahel v mužích a Anna Šimková v ženách. Juniorskými mistry se stali Pavel Vinduška a Eliška Hostková.

Závod žen

V ženské kategorii obhájila Tereza Hrochová z AK Škoda Plzeň svůj loňský titul. Jak Tereza komentovala po závodě: „První okruh jsem šla na čele startovního pole, ale ještě v kontaktu s holkama, chtěla jsem zjistit, jak budou reagovat a jestli někdo bude zkoušet jít se mnou. V průběhu do druhého kola (po 1. km) jsem už věděla, že bude lepší jít dopředu a jít závod na sebe.“ V cíli osmikilometrové trati byla za 29:05, přesně 30 sekund před Karolínou Sasynovou, která v předposledním kole nastoupila Tereze Novotné. Ta nakonec doběhla na třetím místě osm vteřin za ní. Na čtvrtém místě skončila Anna Málková a pátá doběhla Gabriela Veigertová.

Obhajoba i v mužském závodě

V hlavní mužské kategorii zvítězil suverénně Jáchym Kovář, který také obhájil svůj loňský titul. Závodník Dukly Praha si hned od startu budoval náskok na ostatní soupeře a 10km členitou trať nakonec zvládl v čase 32:09, téměř minutu před dalšími závodníky. Sám komentoval průběh závodu: „Bylo to pro mě překvapující, protože jsem šel téměř od začátku sám.“ O další medailová umístění se však bojovalo až do konce, pro stříbro si nakonec doběhl Roman Rudolecký z Blanska 10 vteřin před bronzovým Vladimírem Marčíkem. Těsně za pódiem skončil reprezentant v orientačním běhu Vojtěch Král. Jako 5. doběhl letošní mistr republiky z Běchovic Martin Zajíc.

Letošní krosoví šampioni v hlavních kategoriích, Tereza Hrochová i Jáchym Kovář, přitom zvítězili jen tři týdny po návratu z mistrovství světa v horských bězích v Thajsku. Oba dva tam absolvovali 2 náročné závody – běh do vrchu a závod „nahoru-dolu“. Zeptali jsme se jich, jak se zvládají vyrovnat se specifiky těchto rozdílných tratí a kterou z disciplín mají raději: „Obecně mám rád závody v přírodě. Jak krosy, tak běhy do vrchu mají něco do sebe. V bězích do vrchu se ale více setkáváme s technickými částmi, a to především v sebězích, kde se dá hodně ztratit. Proto bych řekl, že mi více sedí vrchy,“ odpověděl Jáchym, který v Thajsku v závodě nahoru-dolu doběhl na 10. místě jako nejlepší z Čechů.

A jak se jim podařilo po mistrovství světa zregenerovat a vyladit formu na krosový šampionát?Po návratu zpět do chladného počasí jsem se snažil neonemocnět a rychle zregenerovat. Měl jsem také štěstí, že mě nepostihly žádné zdravotní problémy, jako polovinu výpravy z Thajska. Po příjezdu jsem téměř týden jen klusal a dělal všeobecnou přípravu. Zároveň jsem chodil do sauny a páry,“ vysvětluje Jáchym. To Tereze se zdravotní problémy nevyhnuly, a tak start na šampionátu už ani neplánovala: „Když jsem se pak dala zdravotně trochu do kupy, odjela jsem na soustředění do Melaga. Ale díky tomu, že jsem se poměrně rychle v tréninku srovnala, jsme se nakonec s trenérem rozhodli, že poběžím. Na kros jsme se pouze otočili v ČR a hned po závodě se vrátili do Melaga, kde pokračuji v soustředění. Odpočinek mě teď nečeká. Účast na ME jsme odmítli a přípravu budu směřovat až k jarním závodům,“ prozradila svěřenkyně Vladimíra Bartůňka své plány na zimní měsíce.

Poslední přípravy před mistrovstvím Evropy

Zato Jáchym se na mistrovství Evropy v krosu, kam byl spolu s dalšími sedmi závodníky nominovaný, chystá. Jak sám říká, tento víkend se v rámci přípravy ještě zúčastní lesního krosu Malá cena Velké Verandy, který se koná u Chocně. A 11. prosince budeme jemu a celé české výpravě držet pěsti na mistrovství Evropy v Turíně!

Autoři fotografií: atletika.cz, Pavel Červinka

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: