Mistrovství světa 2018 v Lotyšsku – Knapová na krátké trati v elitní pětce!

Mistrovství světa 2018 v Lotyšsku – Knapová na krátké trati v elitní pětce!

V Lotyšsku právě probíhá Mistrovství světa v Orientačním běhu. V minulém článku jsme se zabývali úvodní sprintovou (městskou) částí, nyní budeme pokračovat již v lese, a to krátkou tratí, které orienťáci neřeknou jinak než middle (od anglického middle distance).

Zatímco ve sprintech bylo čtenářsky vděčných situací jako šafránu a zachraňoval to boj naší štafety o medaili, tento hodně fyzický a bojovný middle poskytl materiálu tohoto druhu mnohem více. A tak pojďme rovnou na to 😉

ZÁVOD ŽEN: Jana Knapová v elitní pětce

Titul z loňského MS v Estonsku obhajovala Švédka Tove Alexandersson, a všeobecně se tak trochu předpokládalo, že by s obhajobou neměla mít zásadní problém. Ovšem z letošního Mistrovství Evropy také víme, že i Tove dokáže na předposlední kontrole udělat velkou chybu a závod tak zdramatizovat. Z našich do závodu vstupovaly Jana Knapová a Vendula Horčičková. Druhá jmenovaná loni v Estonsku na této trati zaběhla svůj životní výsledek (8. místo).

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

A Jana i Vendula měly průběh závodu vlastně velmi podobný. Jednak absolvovaly trať bez větších chyb, obě měly velmi dobrý úvod a obě také brzy doběhly závodnici startující interval před sebou. Vendula obsadila konečné 16. místo a v cíli popisovala své dojmy takto: „Jak se ochladilo o těch patnáct stupňů, tak jsem to byla konečně zase já, takže jsem byla nadšená, že po třech týdnech mám zase pocit, že běžím, což bylo super. V té první části jsem si to hlídala, možná asi trochu víc než to chtělo. Jana velmi dobře začala a virtuálně se pohybovala na samotném čele, ve střední části to vypadalo spíš na skupinku v závěru první desítky, bezchybným závěrem se ale vyšvihla do elitní pětky, těsně (8 vteřin) za bronzovou medailí.

Co řekla po doběhu: „Dobrý. Já jsem splnila pokyny svého trenéra Binga(Michal Smola, bývalý reprezentant a medailista z MS – poznámka redakce) a šla to víceméně čistě. Byly tam kličky, ale žádná vyloženě chyba, párkrát jsem byla trochu vedle, ale hned jsem si řekla „ne, zastavím si, dohledám si to, takže z tohoto pohledu to bylo fakt super a já jsem ráda, že se mi to takhle povedlo.A co ke konečnému výsledku: „Fantastický výsledek, ale osm sekund od medaile. Já mám ty pocity ještě hodně smíšený a neurovnaný, protože je to skvělý výsledek a já jsem za něj strašně ráda, ale samozřejmě osm vteřin, co to je?! Zvlášť na orienťáku, tam se chvíli někde zastavíte, chvíli zaváháte a už je třeba deset vteřin pryč, takže to je úplně nic. Ale je to super, pátý místo skvělý, můj nejlepší individuální výsledek, zatím.

A kdo nakonec vyhrál? Obhájkyně to nebyla. Ten, kdo sledoval její závod, viděl naprosto hororový úvod. Chyba na jedničku, ta by se ještě dala dohnat, chyba na dvojku, to už bylo vážnější, ale také by to možná i bylo v jejích silách. Poté ovšem chybovala i na trojce, přeběhla ji až na blízkou čtyřku, myslela si ale, že je na trojce a vydala se hledat svoji čtyřku, kterou samozřejmě nemohla najít. Tam tak strávila dlouhé, dlouhé minuty a bylo již jasné, že popředí výsledkové listiny se jí týkat určitě nebude. To se ale týkalo především Rusky Natalie Gemperle, která zvítězila s výrazným náskokem před Marikou Teini z Finska a Isiou Basset z Francie.

Výsledky:
1. Natalia Gemperle (RUS)
2. Marika Teini (FIN)
3. Isia Basset (FRA)
4. Sabine Hauswirth (SUI)
5. Jana Knapová (CZE)
6. Sara Hagstrom (SWE)
16. Vendula Horčičková (CZE)

ZÁVOD MUŽŮ: norsko – švýcarský duel

Loni slavně zvítězila loučící se francouzská legenda Thierry Gueorgiou, nejlepší z našich byl dvanáctý Vojta Král. Letos byl okruh favoritů trochu širší, od nás bylo na startu trio Král, Nykodým, Kubát.

Asi největší favorit byl Nor Olav Lundanes a jeho rychlost, kterou nabral okamžitě po startu dávala tušit, že svoji osmou zlatou medaili z MS opravdu chce. Jeho čas na jedničku byl také nejlepší, ovšem jinak úvodní kontrola mnohým značně zabrnkala na nervy. Své by mohli povídat třeba Hubmann, Kyburz, Bergmann, Leandersson, bohužel jednou s obětí byl i náš Miloš Nykodým. V úvodní části se v čele pohyboval právě Lundanes a také Švýcar Howald, dále třeba Rus Novikov, Ukrajinec Kratov, dobře se držel také Pavel Kubát. Švýcar Kyburz se ztrátu z úvodu pokusil dohnat postupem na sedmičku, ale efekt byl zcela opačný. Zhruba v polovině závodu se přebíhá most přes řeku, s malým náskokem vede Lundanes, do první pětky se posouvá další Nor – Eskil Kinneberg.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

V ploché, zarostlé partii ovšem vedoucí závodník udělá dvouminutovou chybu a je tak prakticky ze hry o titul. Do vedení jde Howald s Novikovem. Po naběhnutí do závěrečné, kopcovité části se situace zamotává. K Howaldovi se dopředu posouvá Kinneberg a také Hubmann s Kyburzem, z čela odpadá Novikov a Kratov. A jde se do finále. Matthias Kyburz stahoval, ale zůstává čtvrtý. Florian Howald měl závěr trochu slabší a patří mu bronz. Dobíhá Eskil Kinneberg a ujímá se vedení. Závod stylově graduje s posledním startujícím – Danielem Hubmannem – a o šest vteřin zaostává. Titul jde do Norska, 2.,3. a 4. místo je švýcarské. První a čtvrté místo dělí pouhých 23 vteřin.

Z našich je nejlepší Vojta Král, který obsazuje 14. místo, Pavel Kubát je 22., Miloš Nykodým 33.
Vojta: „Udělal jsem několik chybek, zbytečných, a nebyl jsem si ze začátku vůbec jistý, trvalo mi tak půlku tratě, než jsem se do toho dostal. Pak už to bylo mapově slušný, s tím jsem spokojený, ale zase na konci mi došly síly, takže jsou tam plusy i mínusy. Ten terén byl takový hodně bojovný, nepropustný. Člověk musel opravdu ze všech sil bojovat, přeskakovat stromy, prodírat se houštím, stále držet směr, tak to bylo nejtěžší.

Pavel: „Závod byl poměrně náročný, byl to souboj s terénem, takže člověk musel furt bojovat a asi jsem do toho šel možná ze začátku moc zostra, protože tady ke konci už jsem cítil v těch kopcích na diváckou a v závěrečném pytlíku, že mi dochází.

Miloš:  „Katastrofa! Netrefil jsem jedničku a pak jsem se do toho nějak nedokázal dostat. Jsem moc rychlý. Fyzicky jsem dneska měl klidně na placku, si troufám říct, každý kopec jsem vyletěl, ale vůbec jsem neviděl kontroly, nenaskakovalo mi to. Několikrát jsem uhnul směrově a přitom jediné, co jsem dělal, tak jsem celý postup koukal na buzolu a stejně mi to bylo k ničemu.

Výsledky:
1. Eskil Kinneberg (NOR)
2. Daniel Hubmann (SUI)
3. Florian Howald (SUI)
4. Matthias Kyburz (SUI)
5. Oleksandr Kratov (UKR)
6. Olav Lundanes (NOR)
14. Vojtěch Král (CZE)
22. Pavel Kubát (CZE)
33. Miloš Nykodým (CZE)

Tak to byl první lesní závod, příště budou následovat štafety.

/fotografie: Sven Alexandersson, Remy Steinegger, WOC 2018/

Jakub Weiner

Jakub Weiner – autor článku

orientační běžec ze Slávie Hradec Králové, z části obdivně a z části závistivě sledující výkony našich nejlepších závodníků s vědomím, že se k nim během kariéry nikdy ani nepřiblížil. Bez výraznějšího individuálního výsledku, dvě bronzové placky z republikového mistrovství mu muselo vyběhnout až šest kamarádů v rámci sedmičlenných družstev (2004, 2005).

Bloger postižen občasnou intenzivní grafomanií, těžkou formou prokrastinace, které zároveň využívá pro svoji publikační činnost. V orienťáku jinak také stavitel tratí a v civilu domů (architekt).

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: