Mistrovství světa v horských bězích s početnou českou účastí živě!

Mistrovství světa v horských bězích s početnou českou účastí živě!

Již dnes začíná v Innsbrucku a v okolí Stubaie mistrovství světa v horských bězích pro rok 2023. O medaile ve čtyřech mistrovských závodech pro dospělé a v jednom juniorském závodě se utká přes než 1 400 účastníků z více než 60 zemí. Do dějiště šampionátu míří i početná česká výprava.

Vertical

Po slavnostním zahajovacím ceremoniálu, který proběhl v úterý večer, odstartuje sportovní program ve středu závodem Vertical. Nejkratší závod, který však rozhodně prověří. Na 7km trase závodníci nastoupají přes 1 000 výškových metrů a doběhnou až do 2 000 m k chatě Elferhütte. Z naší výpravy se na start postaví 7 závodníků a závodnic. V mužích bude oporou týmu Marek Chrascina, jehož nejlepším umístěním je asi 3. místo z MS v roce 2019 v Argentině, a Jáchym Kovář, který se na vrcholných akcích také pravidelně umisťuje v TOP10. Oba dva mají doma zlatou medaili z týmové soutěže z MS v Argentině. Zkušenosti z uplynulého MS má i Matěj Zima a také čtvrtý reprezentant Michal Šmahel ukazuje od začátku roku velmi dobrou formu, mimo jiné získal stříbro na domácím mistrovství v běhu do vrchu.

V ženách se na své úspěchy pokusí navázat zkušená Tereza Hrochová, která na minulém šampionátu v Chiang Mai skončila na 9. místě. Dalšími členkami týmu jsou Adéla Vetchá, jejímž největším úspěchem je 4. místo na MS v Argentině, a Hana Stružková-Švěstková.

„Po přípravě v italském Melagu jsem týden před závodem přijela do Stubai, abych si zde prohlídla trať. Vypadá to na hodně náročnou trať, převýšení je větší, než většinou bývá. Konkurence, především ta evropská, bude neskutečná, z některých zemí má být na startu až 20 reprezentantů,“ říká před startem Tereza Hrochová.

Krátký trail

Ve čtvrtek pokračuje programem závodem Trail short, který ale úplně krátký rozhodně není (45 km, 3 100 m převýšení). V ženách měla být největší naší nadějí Bára Macurová, která letos zatím ukázala výbornou formu – posunula si osobní rekord na maratonu o celých 10 minut, v nominačním závodě na Ještědu doběhla suverénně první s náskokem 13 minut na další ženu. Bohužel Barču od poloviny května trápí zdravotní problémy a ještě není zcela jisté, zda do svého závodu bude moci nastoupit. V mužích se na start postaví zkušený Tomáš Hudec.

„Využil jsem možnosti, kterou nám poskytl atletický svaz, a strávil přibližně týden přípravy přímo zde, v místě konání akce. Celkově jsem se snažil hodně běhat v kopcích, a když jsem byl v Praze, zařazoval jsem pravidelně treadmill, protože závod bude opravdu hodně do kopce,“ prozrazuje Tomáš.

Dlouhý trail

V pátek se představí závodníci na trase nejdelšího závodu šampionátu, „Trail long“, s úctyhodnými parametry 85 km a 6 500 m. Na trati ultra se představí Marcela Vašínová, pro kterou místní trasy nejsou ničím novým. Dokonce zde ve Stubaii před lety začínala svoji úspěšnou závodní kariéru. A jak se na svůj závod těší? „Těším se hrozně moc, možnost reprezentovat ČR na vrcholných akcích je pro mě vždycky obrovská čest. Těším se na týden strávený s českým týmem, na atmosféru i fandění ostatním. Pohled do startovky ve mně ale budí respekt a cítím velký strach z neznámého,“ svěřuje se Marcela, která již několik let žije v rakouském Salcburku. „Ještě nikdy jsem neběžela téměř 90 km dlouhý závod s převýšením 6 500 m. Hlavou se mi tak stále honí myšlenky, zda jsem na závod dostatečně připravená. Každopádně vím, že jsem pro přípravu udělala maximum a vynasnažím se znovu nezklamat,“ uzavírá a poukazuje na loňské MS v Thajsku, kde kvůli zranění nakonec nestartovala.

V mužích nás budou reprezentovat dvojice Tomáš Fárník a Tomáš Maceček. Oba dva jsou zkušenými reprezentanty ve skyrunningu a několikanásobní medailisté z domácích šampionátů, ale na takové akci to je pro ně pro oba první start. „Určitě to bude jeden z největších závodů, které poběžím. A zároveň nejdelší, ale myslím, že jsem ready. I trenér Zdenda Kříž mi už vloni říkal, že by mi tato distance mohla sedět. Moc se těším a vážím si té šance reprezentovat, chci se soustředit hlavně na sebe, ne na pořadí okolo,“ přidává Tomáš Maceček, který se letos představil již v závodě Madeira Ultra-Trail, kde vyhrál 60km trať.

„Přiznám se, že jsem s ohledem na délku nominačního závodu s účastí na MS v Long Trailu nepočítal. Přesto se mi ale nakonec podařilo přizpůsobit plány a v průběhu května strávit nejprve týden na Sicílii a poté ještě další dva týdny v rakouském Neustiftu, na místě samém. Podmínky pro přípravu jsem tedy měl skvělé, což jsem se v tréninku pokusil maximálně zužitkovat. Na jaký výsledek to bude stačit si opravdu netroufám odhadovat. Do závodu mohu ale jít s čistým svědomím, že jsem tomu dal vše,“ přidává Tomáš Fárník, taktéž svěřenec Zdendy Kříže.

Mountain classics

V sobotu šampionát uzavře závod Mountain classic, který bude startovat přímo v centru Innsbrucku. Dospělé čekají 2 kola o délce 7,5 km a 360 m převýšení, junioři poběží jedno kolo. Česká výprava dospělých se představí ve stejném složení jako v závodě Vertical, za juniory nás budou reprezentovat Matěj Placatka a Petra Havlová.

„Trať závodu bude asi velmi úzká, což bude zajímavé s ohledem na předbíhání. Škoda, že nám v týmu chybí Pavla Schorná Matyášová, která byla vždy oporou, netroufám si tedy říct, jakou máme jako tým šanci uspět,“ shrnuje Tereza Hrochová.

Pořadatelé se snažili nalákat na tratě co nejvíce diváků, aby závodníkům vytvořili co nejlepší atmosféru. Doufejme, že mezi nimi bude i početná skupina českých fanoušků. Pro ty, kteří do Tyrolska nemohou, budou k dispozici online přenosy v 6 světových jazycích. Sledovat můžete zde nebo pod článkem a nezapomeňte držet našim borcům pěsti!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: