Nejnabitější ultra v Česku – LHUT už tento víkend! Koho sledovat?

Nejnabitější ultra v Česku – LHUT už tento víkend! Koho sledovat?

Před několika málo lety se v Beskydech objevil jakýsi nový závod s názvem Lysohorský čtyřlístek. O co více je název poetický, o to více v sobě skrývá náročnosti, křečí, prudkých stoupání a hlavně…hlavně volných šutrů na trase. A přestože, troufnu si říct, celé komunitě závod přirostl k srdci, čtvrtý ročník byl poslední. Po krátké odmlce se ale stala nevídaná věc. Skupina mladých, krásných a odvážných lidí v čele s Markem Balcarem znovu Čtyřlístek vzkřísila. S jiným názvem a stejnou porcí brutality představili Lysohorský Ultra-trail s parametry 67 km a zhruba 4000 m převýšení. Letos je navíc LHUT vyhlášen jako MČR v UltraSky!

Notoricky známá situace na jaře pořádně zamíchala takřka všemi všedními událostmi. Sportovní kratochvíle nevyjímaje. Vše se ale zamotalo tak, že LHUT nakonec startuje v původním termínu a díky rušení zahraničních závodů navíc s konkurencí, kterou naše malá krajina nepamatuje. Zkrátka, tento víkend bude na Lysé horko (…jen obrazně, ve skutečnosti má být poměrně chladno). Koho tedy očekávat na špici?

Celá česká špička na startu

Nejdřív se podívejme na plnotučnou, 67km trať (o víkendu se totiž na Lysé hoře poběží i SkyRace s parametry 30 km a cca 2000 m převýšení). Za mě se v první trojce povede nelítostný souboj mezi triem Petr Hének, Jiří Petr a Marek Causidis. Proč zrovna tito? Peťa Hének si nedávno zaběhl 7 maratonů v sedmi dnech, průměrem pod 3 hodiny na maraton. Ano, POD 3 hodiny. Jirka Petr má za sebou podle svých slov jednu z nejlepších zimních/jarních příprav (a to už i roky před tím běhal na top úrovni). A Marek půjde po dalším titulu UltraSky jako vosa po bonbónu. Zkrátka, časy, kdy do kopce stačilo chodit, jsou dávno pryč. Z druhé vlny bude útočit třeba loňský vítěz Jakub Uherek, a.k.a. Kuliš. Kousat může rozhodně mladá puška Tomáš Farník. Vítek Otevřel taky není úplně zvyklý dobíhat mimo bednu a Standa Najvert je v nejlepších letech. Řekněme, že TOP15 je hodně otevřená.

Podělte se o svůj tip na vítěze dole v komentářích. Každý se správnou kombinací všech 4 vítězů (Ultra a Sky, muži a ženy) od nás dostane roční předplatné časopisu zdarma.

Podobně těsno je i v ženské kategorii  

Osobně vidím jako největší adeptku na vítězství alpskou terminátorku, Marcelu Vašínovou. Myslím si, že i velká část mužského pole (včetně mě) má z Marcely trochu vítr. Největší konkurencí ji budou domácí Petra Ševčíková nebo Míša Mertová, loňská vítězka B7. Dále na startu nebude chyběět loňská vítězka Hanka Holoubková ani zbytek pódia – druhá Barča Cichá a třetí Eliška Kaniová.

Ani krátká trať co do konkurence nezaostává

Asi nejzvučnější jméno krátké trati je Jirka Čípa, třetí muž loňského CCC. Nicméně se proslýchá, že Jirka bojuje se zdravotními peripetiemi, což je jeden z důvodů, proč přesedlal z dlouhé na krátkou trať. Určitě musíme zmínit Tomáše Macečka, loňského vítěze. Pražská náplavka mu sedí a kde se objeví, tam tvrdí muziku. Osobně jsem ale nejvíce zvědavý na souboj mezi Pavlem Brýdlem a Ondrou Fejfarem. Oba jsou to totiž běžci na top úrovni, kteří jsou navíc nabušeni zkušenostmi ze zahraničních akcí.

Co se týče ženského pole v klání SkyRace, z mého pohledu je největší favoritkou Barča Macurová, která poměrně suverénně zvítězila na letošním ročníku LysaCupu. Přiznám se, že nemám takový přehled, abych tipoval zbylé pódium. Ono to i ve všech výše zmíněných kategoriích může dopadnout úplně jinak.

Tak vám nezbývá než pečlivě sledovat výsledky a nám startujícím než potit krev a naplno si závod užít a prožít.

Tak v sobotu na Lysé!

/foto: Lukáš Podolák/

Zkušenosti čtenářů

Milan Holeš

Ultra: Hudec a Vašínová
Sky: Fejfar a Macurová

Ivča

Ultra: Causidis a Vašínová
Sky: Fejfar a Srníčková 🙂

Dave Belej

Causidis, Vašínová
Maceček, Macurová

David

U: Hudec, Ševčíková
S: Maceček, Macurová

Jirka

Hének,Vašínová
Brýdl, Macurová

Bartosz Misiak

Ultra: Hudec, Vašínová
Sky: Fejfar, Macurová

Jakub Uherek

Ultra: Vašínová; Causidis
Sky: Kocumová, Maceček

Misha, Svět běhu

Autor zapomněl na jednoho beskydského mladíka, který loni mimojiné vyhrál Nízkotatranskou stíhačku. 🙃 Startovka je opravdu našláplá, tak mu budeme držet palce! 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: