Nenechte si ujít běžecký svátek v Novohradských horách

Nenechte si ujít běžecký svátek v Novohradských horách

Máte rádi výzvy a krásnou přírodu? Pak je tento závod přesně pro Vás! Zváni jsou nejenom vytrvalostní běžci, kteří zvládnou jeden z nejtěžších terénních trialových běhů ve střední Evropě, ale všichni příznivci rekreačního běhu v terénu. Sportcentrum Novohradské hory pořádá v neděli 4. října již tradiční 22. ročník horského maratónu.

Horský maratón v Novohradských horách vznikl před více než dvaceti lety a jeho popularita stále stoupá. Z původních šesti závodníků se minulý rok na startovní čáru postavilo okolo dvou set odvážlivců. Budete tento rok mezi nimi i Vy?

Od minulého roku je na programu i ultra trailová trať

V minulém roce se nabídka závodů rozšířila o ultra trailovou trať o délce 64 km a celkovém převýšení 1800 metrů. V průběhu tratě závodníci proběhnou zapomenuté kouty Novohradských hor a nejatraktivnější místa jako Zlatá Ktiš či Jelení hřbety.

Krátce po startu (autor: Jan Salcer)

Nebudou chybět ani klasické vzdálenosti

Pro ty závodníky, pro které je tato trať moc dlouhá, máme stále klasické vzdálenosti. Závodníci mohou běžet trať „Classic“ dlouhou 30 kilometrů s převýšením 1200 metrů, která svou délkou a převýšením se dá srovnat s tratí maratónskou. Trasa je určena i pro štafety a běžci musí překonat celkem 5 vrcholů – Vysoký kámen, Zaječí a Cikánský vrch, Kuní a Kraví horu.

Poloviční trať s názvem „Zážitek“ dlouhou 12 kilometrů s 600 metrovým převýšením je doporučena všem, kteří si chtějí vychutnat čtyři skalnaté vrcholy – Zaječí, Cikánský, Kuní a Kraví. Je určena jak pro rekreační běžce tak příznivce pohybu v přírodě. Časový limit je natolik dlouhý, že se dá celá trasa zdolat rychlou chůzí. Pokud nemáte běžeckého kolegu, vezměte čtyřnohého kamaráda na Long canincross.

Canicross (autor: Jan Salcer)

Kdo již závod běžel, ví, že terén není lehký, ba naopak.

Náročnost běhu zvyšuje skutečnost, že se závodníci musí vypořádat s dubnovým aprílovým počasím, kdy se vybíhá často za slunného počasí a dobíhá za sněžení. Běžci musí přelézat padlé stromy, překonávat kluzké kameny a prudké stoupání i klesání, což dělá tento závod výjimečný.

Co se týče organizace závodu, je totožná jako minulý rok

Registrace probíhá opět předem na internetových stánkách, v krajním případě na místě při prezentaci. Prezentace na závod probíhá pouze na Hojné Vodě. Odtud budou závodníci převezeni zajištěnými autobusy na start všech zmiňovaných tratí. Start „Novohradského ultra trailu“ je v neděli 5. 4. v 7:30 přímo na Hojné Vodě, závod „Classic“ startuje v 11:00 na náměstí v Trhových Svinech a kratší trať „Zážitek“ v 12:30 na náměstí v Benešově nad Černou. Cíl pro všechny tratě je na Hojné Vodě.

Fanoušci můžou sledovat závodníky na trati či navštívit atraktivní místa

Rodinná podpora je při podávání kvalitních výkonů důležitá, tak neváhejte a vezměte ji s sebou. Doprovod může sledovat závodníky na částech trati, v cíli bude postaven i velký divácký stan. Také může navštívit atraktivní místa blízko cíle, například rozhlednu na Kraví hoře, nebo známý kostel na Dobré Vodě či meditační zvon setkání na Hojné Vodě.

Slavnostní vyhlášení výsledků probíhá v cíli na Hojné Vodě. Vyhlašovat se bude celkem 8 kategorií. Pro první tři výherce z každé kategorie jsou připraveny hodnotné ceny. Na závěr proběhne tombola, kde je možno vyhrát týdenní pobyt v Rakouských Alpách.

Úvodní foto: Jan Salcer

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: