Nenechte si ujít Mistrovství světa v orienťáku!

Nenechte si ujít Mistrovství světa v orienťáku!

Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 klepe na dveře! Po třinácti letech se nejprestižnější orienťácká akce vrátí do České republiky. Světový šampionát od 3. do 9. července nabídne celkem pět medailových klání a dvě kvalifikace. Komu, kde a kdy fandit? A na co se těší světové hvězdy?

Terezín, Doksy, Smržovka a Heřmánky u Dubé. To jsou místa, k nimž se budou první týden v červenci upínat zraky orienťáckého světa. „Myslím si, že unikátnost letošního MS tkví ve výběru terénů a kombinaci závodů. Od začátku jsme hlásali návrat ke kořenům OB, že chceme nadřadit sportovní stránku, nabídnout závodníkům skvělé terény i za cenu třeba horší logistiky, signálu nebo méně komfortní arény u lesa,“ říká Daniel Wolf, sportovní ředitel akce. „Každý závod bude úplně jiný,“ dodává. To ostatně stačili poznat už i nejlepší světoví závodníci během přípravných kempů. „Každý den je tu úplně jiný,“ uvádí na sociálních sítích legendární Švýcar Daniel Hubmann, který se chystá již na své 17. mistrovství světa. „Opravdu si vážím toho, že můžeme běhat v takových terénech.“

Úvod ve znamení sprintových disciplín

Program zahájí závody ve sprintu v Terezíně. Pevnostní město bude v sobotu 3. července hostit v dopoledních hodinách nejprve kvalifikaci. Ti nejlepší z ní postoupí do odpoledního finále. Sprint má za cíl prověřit rychlost závodníků, ale vedle toho je třeba, aby prokázali také schopnost rychle a správně se rozhodovat, navíc v terénu, který rozhodně nebude snadný. Pevnost obehnaná vysokými zdmi, v některých místech i v několika patrech, ale i klasické parky, městská zástavba nebo golfové hřiště. Terezín toho má z orientačního hlediska hodně co nabídnout. O tom, v které z těchto částí se bude sprint rozhodovat, stavitel sprintových závodů Daniel Wolf mlčí: „To si necháme jako překvapení… Vítěz však musí být dobře fyzicky připravený a rychlý, jako ostatně na všechny sprinty, ale zároveň musí být dobrým orienťákem.“

O další medaile se poběží hned v neděli 4. 7. Tentokrát bude medailové souboje hostit město Doksy, které je zároveň centrem celého MS a v jehož okolí budou také účastníci MS bydlet. Na programu budou sprintové štafety, které odstartují v areálu dokeského zámku před půl sedmou večer. „Smíšené štafety jsou úžasný televizní formát,“ vysvětluje stavitel tratí Radek Novotný. Zřejmě nejrychlejší orienťáckou disciplínu rozbíhají ženy, následují dva mužské úseky a finišují opět ženy. „U vyrovnané širší špičky často rozhoduje kvalita na posledním úseku – tam už má výkon méně kontaktní charakter a individuální schopnosti mohou hrát zásadní roli,“ říká Novotný a dodává, že ačkoliv Doksy třeba oproti Terezínu nejsou tak orientačně náročným terénem a pro tento formát závodu je třeba sladit se i s televizními požadavky, do finální podoby tratí se dostalo všechno, co se mu v daném prostoru podařilo vymyslet.

Sprinty v orientačním běhu se často přesouvají do měst, kde musí závodníci dávat při čtení mapy pozor i na umělé překážky jako jsou ploty a zídky.

Middle v jizerskohorských balvanech

Po volném dni se dění přesune do Smržovky, kde proběhne v úterý 6. 7. v dopoledních hodinách kvalifikace middlu a večer se poběží finále. Časy vítězů by se měly pohybovat kolem 36 minut. V jizerskohorských stráních to znamená tratě dlouhé 4,6 km pro ženy a 5,4 km pro muže s převýšením kolem 300 metrů. Ty mají prověřit závodníky po technické stránce, ale náročné budou i fyzicky – na nejlepší světové závodníky čekají žulové balvany, kamenná pole, stráně s těžkou horskou podložkou, místy podmáčené. „Velkou roli bude hrát i počasí a podmínky, ale doufáme, že i po této stránce Jizerky ukáží přívětivou tvář,“ říká jeden z autorů tratí Michal Horáček.

Výjimečné pískovce na závěr

Mistrovství světa poté vyvrcholí v lesích Kokořínska, kde pořadatelé závodníkům naservírují pravý orienťácký skvost. Okolí Heřmánek se říká také Polomené hory nebo Dubské Švýcarsko. V jeho lesích najdeme působivá pískovcová skalní města, hluboká zařízlá údolí a rokle. Právě pískovcové terény jsou unikátem, na nějž se světoví orientační běžci do Čech těší asi nejvíc, protože je to velmi specifický terén, v němž se jinde neběhá. „Snad nebudu neskromný, ale myslím, že se jedná i v českém kontextu o unikátní terén a některé pasáže jsou opravdu skvostné,“ potvrzuje stavitel klasické trati Petr Karvánek, že u televizních přenosů nás čekají nádherné scenérie.

Na louce u Heřmánek se ve čtvrtek 8. července závodníci nejprve postaví na start závodů štafet. Do členitých pískovcových skal se nejprve vydají tříčlenné týmy žen, na ně potom navážou štafety mužů. „Nejtěžší na stavbě tratí bylo odhadnout časy na úseku bez otestování závodníkem světové špičky. V tomto terénu se odchylka odhadu pohybuje spíše v řádech minut a na výsledné časy to má velký vliv, v případě štafet se vše násobí třemi,“ prozrazuje stavitel Radek Novotný.

Poslední den šampionátu potom obstará královská klasická trať. Její parametry budí opravdu respekt. Pro ženy je připravena trať, která vzdušnou čarou měří 9,6 km, pro muže to je celých 13,6 km a k tomu úctyhodné převýšení 1 100 m. „Snad neprozradím příliš, když řeknu, že jsem při výpočtu převýšení spíše tlačil na horní hranici možného. Obávám se ale, že kdo nebude opravdu hodně dobře fyzicky připraven, tak si závod užije možná v první třetině,“ usmívá se stavitel Petr Karvánek.

Jestli existuje nějaký terén, za kterým se do ČR sjíždí orienťáci z celého světa, tak jsou to právě pískovcová skalní města. Vysoké skalní věže, úzká zaříznutá údolí, kameny a další pískovcové útvary. Přesně to jsou přírodní skvosty, které jsou světovým unikátem. Foto: Jakub Podobský

Kde hledat favority?

Ačkoliv se disciplíny i jednotlivé terény od sebe značně odlišují, výsledky z posledních let mluví poměrně jasně – hlavními favority budou závodníci ze Švédska, Švýcarska a Norska. Do medailových soubojů budou ale určitě chtít promluvit domácí závodníci a další výrazné individuality.

Květnové Mistrovství Evropy ve Švýcarsku ukázalo, že v kategorii žen lze očekávat souboje o nejvyšší příčky zejména mezi fenomenální Švédkou Tove Alexandersson, která se dokázala prosadit na nejvyšší úrovni i v dalších sportech (letos v zimě například mezi skialpinisty), a mladou Švýcarkou Simonou Aebersold. Zajímavou postavou je také Dánka Maja Alm, která po skvělých úspěších ve sprintových disciplínách dala přednost atletické kariéře a chtěla se kvalifikovat na olympijské hry. Mistrovství světa v České republice ji však přilákalo zpět k orienťáku a bude jistě zajímavé sledovat její comeback.

Z českých závodnic si svými výkony v posledních mezinárodních závodech řekla o pozornost zejména Tereza Janošíková, která ve svých 21 letech již několikrát stála na stupních vítězů v závodech světového poháru, a na letošním Mistrovství Evropy skončila v KO sprintu na šestém místě. Řadu skvělých umístění jen kousek od medailových pozic za sebou mají ale i další členky reprezentace, které budou chtít co nejlépe prodat své zkušenosti s českými terény.

Foto: Czech orienteering

V kategorii mužů je výčet hlavních favoritů o něco širší. O medaile se budou ucházet zkušení Švýcaři Matthias Kyburz nebo Daniel Hubmann. Skvělou formu ve Švýcarsku ukázal Nor Kasper Fosser, ale opomenout nelze jeho krajana Olava Lundanese, který od roku 2010 získal na klasické trati úctyhodných šest titulů. Mezi favority můžeme zařadit také Švéda Gustava Bergmana, minimálně pro sprint musíme počítat s Belgičanem Yannickem Michielsem. Vojtěch Král dokázal v závodech světového poháru třikrát zvítězit a v celkovém pořadí světového poháru byl ve třech posledních sezónách pátý. I on se bude řadit mezi největší favority ve všech závodech, do nichž nastoupí, byť mu zatím na mistrovských závodech k medaili vždy krok scházel. V pískovcích umí běhat ale i Miloš Nykodým, který zvítězil v závodě světového poháru na Valdštejně v roce 2018.

Foto: Czech orienteering

Možná největší šancí český výběr budou štafetové závody. Zejména v těch sprintových Češi již několikrát na stupně vítězů vystoupili. Na několika posledních světových i evropských šampionátech však obsadili vždy čtvrtou příčku. Celá orienťácká veřejnost jim jistě přeje, aby brambory prolomili právě v Doksech!

Diváci jsou povoleni

Diváci mohou být v arénách všech závodů! Uvidí tak světové hvězdy i české závodníky přímo v akci. Kapacita jednotlivých arén bude až 2000 diváků a k dispozici budou také doprovodné tréninky. Z důvodu omezeného množství míst bude nutné si do každé arény zakoupit vstupenku. Více informací na webu závodů.

Televizní přenosy na ČT sport*

(k dispozici také na webu ctsport.cz nebo na HbbTV)

  • 4. 7. 2021 od cca 9:00 Sprint (odložený přenos z 3. 7.)
  • 4. 7. 2021 od 18:00 Sprintové štafety
  • 6. 7. 2021 od cca 16:20 Krátká trať 
  • 8. 7. 2021 od cca 16:10 Štafety 
  • 9. 7. 2021 od cca 15:20 Klasická trať 

*Přímé přenosy v hlavním programu ČT sport se budou odvíjet od přesného času dojezdu etap Tour de France

Ať vám z MS nic neunikne

Foto: Czech orienteering & Jakub Podobský

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: