Netradiční běžecká zimní příprava? Trénujte na běžkách nejen ve Finsku

Netradiční běžecká zimní příprava? Trénujte na běžkách nejen ve Finsku

Zima je skvělou příležitostí zapojit do běžeckého tréninku také další zimní sporty, především běžky, a trochu zrychlit. V Česku sice máme celkem bohatou síť běžkařských tras, sněhová nadílka už ale není, co bývala. Vybrali jsme proto 4 zahraniční destinace, kde vytěžíte z tréninku maximum.

Finsko: Pallas Yllästunturi

Sever je z hlediska sněhu a pořádné zimy jistota. Do Finska navíc za zimními sporty míří mnohem méně lidí než do Alp. V Pallas Yllästunturi máte velký mráz po celou dlouhou zimu zaručen. Běžkařské stopy se zde táhnou do neuvěřitelných dálek na rozsáhlých pláních i zamrzlých jezerech. Vybrat si zde můžete mezi klasickými výlety přírodou nebo závodními okruhy poblíž větších zimních center. V případě běžkování ve volné přírodě nabízí Finsko unikátní zážitek – zhruba na každých 15 kilometrech srub, ve kterém lze zdarma přespat, v případě nouze se i občerstvit. Na běžkách tady lze tak strávit opravdu hodně času.

Dachstein: intenzivní trénink na ledovci

Skvělé lyžování si užijete na náhorní plošině Ramsau, která se nachází pod ledovcem Dachstein, na kterém se mimo jiné také sjezduje. Zdejší běžkařské trasy mají celkem 220 kilometrů a pro trénink můžete vybírat ze třech výškových úrovní: na náhorní plošině mezi 1100–1300 m. n. m., v oblasti horských pastvin mezi 1700–1900 m. n. m. nebo až na samotném ledovci ve výšce 2700 m. n. m. Nejlepší je mít na tuto zimní přípravu dostatek času a výškové metry postupně nabírat, protože ve dvou a půl tisících je vzduch už poměrně řídký a pro tělo je pohyb mnohem náročnější. Trénink je však díky tomu mnohem intenzivnější a účinnější.

Spočítejte si cestovní pojištění online

Využijte online kalkulačku ČSOB Pojišťovny a sjednejte si před cestou výhodné cestovní pojištění během chvilky.

V areálu je na precizně upravených trasách možnost účastnit se nově také kurzů biatlonu a pro děti zde najdete kurzy běžeckého lyžování. Lyžovat můžete i po setmění, ovšem už pouze na 2,5 kilometrů dlouhém okruhu na stadionu MS Ramsau. Nezapomeňte, že také na běžecké trasy zde musíte mít zaplacený skipas, který se na jeden den pohybuje okolo 12 euro, pro děti do 15 let je běžkování zdarma.

Dolomity – Val di Fiemme

Mnoho lyžařů míří za příslibem většího počtu slunečných dní ještě o trochu jižněji do italského Val di Fiemme. Ve zdejším údolí můžete zažít pocity běžkařských šampionů na 70 kilometrové trase Marcialonga, která se táhne dnem údolí. Stejně jako na Dachsteinu si i zde můžete rozvrhnout převýšení, pro první trénink se skvěle hodí pětadvacetikilometrová trasa mezi Predazzem a Cavalese, kde je pouze mírné převýšení.

Stejně fascinujícího horského panoramatu si užijete také v o něco výše položeném Passo Lavazè, kam sice za běžkováním jezdí mnoho lyžařů, ale oblast je tak rozsáhlá, že vás to nebude nijak limitovat. Pro běžkaře preferující sportovní okruhy je ve Val di Fiemme stadion Lago di Tesero, kde si užijete profesionálně upravovaných tratí uměle zasněžovaných od prosince až do března. Dvakrát do týdne zde můžete využít také osvětleného nočního lyžování. Okruhy jsou zde celkem tři, nejmenší má 2,5 kilometru, střední 3,3 a největší je pětikilometrový. Trénink na stadionu je zdarma.

Cestovní pojištění ČSOB

Zpestřete si zimní přípravu na správně mrazivých, slunečných a horami obklopených trasách. Díky cestovnímu pojištění od ČSOB Pojišťovny se nemusíte starat o nic jiného, než o správně namazané lyže a teplý čaj v termosce. Spočítejte si v online kalkulačce, kolik vás pojištění bude stát a co všechno zahrnuje, a sjednejte si jej do pěti minut jednoduše přes internet.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: