HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

New York: běžecké postřehy z města, které nikdy nespí

New York: běžecké postřehy z města, které nikdy nespí

Důvodů, proč navštívit New York, je mnoho. Ať už zde strávíte dovolenou nebo se jen na pár dní zastavíte kvůli dalšímu přestupu do cílové destinace, byla by škoda nezabalit si s sebou i běžecké boty.

Od naší delší dovolené v NYC uběhl přesně rok a chtěli bychom se s Vámi podělit o tipy na běhání a zážitky okolo. Informací, co dělat v NYC, je všude dostatek. Ale sehnat si ucelené informace o běhání byl problém. Zde jsou naše postřehy z města, které nikdy nespí.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Přelom května a června je ideální. Během léta trpí město dosti vysokými teplotami. Ostatně leží na podobné zeměpisné šířce jako Neapol. Cestovat za památkami v rozpáleném městě není žádný med. Vagóny metra jsou sice klimatizované, ale stanice metra na Manhattanu se většinou nacházejí jen těsně pod povrchem a nabízejí jen horko a dusno.

Připomeňte si loňský TCS New York City Maraton, každoročně se ho zúčastní více jak 50 tisíc vytrvalců ze 130 zemí celého světa.

Kde se ubytovat?

Pro běhání je skvělá volba ubytovat se kdekoliv kolem Central Parku na Manhattanu. Pro New York a zvlášť pro Manhattan je typické, že každá čtvrť je originální. Rozmanitost obyvatel je pro nás Středoevropany obdivuhodná. Většinou platí, že čím vyšší číslo ulice (Street), tím se více vzdalujete od centra, a tím by mohla být cena za ubytování nižší. Také platí, že kolem Central Parku převládají bělošské čtvrtě (Upper East Side, Upper West Side), severovýchodní cíp Central Parku je hodně hispánský (East Harlem) a severní strana je černošská (Harlem). My jsme si pronajali byt přes Airbnb na 120. ulici ve East Harlem (cca 5 minut běhu do Central Parku). Byla to skvělá volba poznat život v NYC. Hotely na Manhattanu jsou poměrně drahé.

Zazávodit si?

Kdo by si chtěl vychutnat atmosféru New Yorku při závodě, ale na newyorský maraton se nemůže přihlásit, může zkusit některý z mnoha závodů pořádaných téměř každý víkend. Seznamy závodů na: New York Road Runners nebo NYCRUNS. Je třeba počítat s včasnou registrací, protože atraktivní závody jsou dopředu často vyprodané. Některé závody jsou velké masovky typu RunCzech. Např. v červnu 2015 jsme viděli závod na 10 km v Central Parku. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby nešlo o ryze ženský závod s osmi tisíci účastnicemi. Kdo nemá rád davy, tak stejně asi do NYC nepojede.

Běžci v NYC

Určitě lze rozpoznat pouhým pohledem bez statistik, že tu běhá více žen než u nás. Odhadl bych, že celá polovina běžců jsou ženy. Je to možná i tím, že mnoho jich někdy přímo neběží, spíše provádějí jogging v parku. A jistě lze potkat i více starších běžců než u nás.

Co nás překvapilo, a to týká hlavně mužů, bylo nošení obyčejných bavlněných triček na běhání. To u nás skoro vymizelo.

V čem mají místní běžci výhodu, jsou častá pítka s vodou v parcích i na plážích. Na to jsme si rychle zvykli.

New York – město, které Vás dostane

Nelze jednoduše shrnout, co město vyzařuje. Směs různých kultur, lidí, architektury a umění na jednom místě vytváří jedinečnou atmosféru. Chce to zažít a prožít. A proč ne při běhu. Při ranním běhu vidíte běžný život v metropoli úplně jinak než turista.

NÁŠ TIP! Nenechte si ujít také nasledující článek z New York City, kde se dozvíte konkrétní tipy na běžecké trasy.

Petr Píša - autor článku

Petr Píša – autor článku

Petr je běžec, MTB cyklista, lyžař. Jako člen Maraton klubu Kladno běhá nejraději terénní závody. Oblíbenou lokalitou je Křivoklátsko a je rád kdekoliv na horách. Čím méně asfaltu, tím lépe. Snem je dostat se pod tříhodinovou hranici při maratonu. Jeho hlavní cíl při běhání a i jiném sportování je vcelku prostý – aby ho to stále bavilo. Kromě sportování miluje svou ženu a své dvě děti.

Věděli jste, že léčba úrazu či onemocnění v USA s následným převozem do ČR může stát i několik miliónů korun? Nezapomeňte si před svojí cestou sjednat cestovní pojištěníUNIQA do zahraničí, nebo České republiky. Připojistit lze i nebezpečné sporty, úraz a storno cesty. Více informací o výhodném cestovním pojištění naleznete na www.uniqa.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: