Nový ženský rekord na Kilpi LH24

Nový ženský rekord na Kilpi LH24

9. ročník Lysohorské „čtyřiadvacítky“ je za námi. Díky malému množství sněhu závodníci kolem Lysé hory kroužili pekelně rychle a tak jsme se v ženské kategorii dokonce dočkali nového traťového rekordu v podobě dvanácti kol. Tomáš Štverák, vítěz mužské kategorie, Lysou horu zdolal 13,5x, což je historicky 3. nejlepší výkon.

Absolutním vítězem LH24 v roce 2020 se stal ostřílený závodník Tomáš Štverák ze Zubří (tým Inov – 8 Team), který do nedělní 10. hodiny zvládl absolvovat na královně Moravskoslezských Beskyd 13 a půl okruhů a po čtyřiadvaceti hodinách měl v nohách přes 150 kilometrů. K titulu zimního Mistra České republiky v horském maratonu jednotlivců mu pomohla nejen fyzická a psychická zdatnost, ale i netradiční strategie jeho týmu. „Ze startu se to trošku přepálilo, pak se závod ale rozběhl. Byli jsme skupina pěti až sedmi závodníků. Postupně ale začala opadávat a závod se zpomaloval, ostatně jako každý rok. Přibližně od pátého kola jsem byl  sám,“ popsal první třetinu závodu Tomáš Štverák. „Když jsem se svého týmu ptal během závodu, kdo je za mnou, tak mi lhali, ať nezpomalím,“ přiznal s úsměvem sympaťák z Valašska. „Z kopce to bylo celou dobu super a do kopce byla krize vždy v tom nejprudším kopci, to stehna vždycky zataví. Jak se setmělo a do toho sněžilo, tak člověk ani s čelovkou moc toho neviděl, ale později k ránu už to bylo zase super. Ale celkově hodně velká spokojenost,“ dodal letošní vítěz KILPI 24 hodin na Lysé hoře.

Unavený ale šťastný Tomáš Štverák

Do absolutního pořadí LH24 2020, v tvrdé mužské konkurenci, silně promluvila nejlepší žena Petra Ševčíková z Frýdku-Místku (tým japasport.cz). Přesně 11,4 kilometrů dlouhý okruh, s vrcholem na Lysé hoře (1323 m n. n.), zdolala dvanáctkrát a vytvořila tak nový rekord v ženské kategorii. Zároveň byla šestá nejlepší v celkovém pořadí. „Závod byl hodně rychlý, a tím to bylo podle mě hodně těžké, nedalo se odpočinout. Měla jsem dvě krize. Jednu po desátém kole, kdy jsem seděla v depu tak dlouho, že mě málem dohnala druhá Eliška Kaniová. Druhá pak byla v posledním seběhu, kdy jsem myslela, že ani nedojdu,“ svěřila se Petra Ševčíková v cíli. A co ji donutilo nakonec vyrazit z vyhřátého depa na hotelu Sepetná zpět do dalších výškových metrů za doprovodu vydatného sněžení? „Věděla jsem, že mám ještě nějakých šest hodin času a říkala jsem si, že je škoda zabalit tak dobře rozběhnutý závod. Myslím, že sněžení mi spíše uškodilo, protože jsem měla mokré oblečení a byla mi hodně zima.  Jsem ale moc spokojená,“ dodala nová Mistryně České republiky v horském maratonu jednotlivců.

Vítězka smíšených štafet Hanka Holoubková

Štafetový závodu dvojic ovládli zkušební běžci Stanislav Najvert a Petr Žákovský (tým Salomom Suunto & Kilpi). Počet zvládnutých okruhů se v součtu zastavil na čísle sedmnáct a průměr na jednoho kolo, s převýšením 764 výškových metrů, se jim podařilo udržet na skvělém čase 1 hodina 23 minut.

Za celý tým LH24,
Adam Knesl – tiskový mluvčí závodu

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: