Palestra Kbelská desítka:Tradiční otvírák sezóny:Vyhráli Kubričan a Sekyrová

Palestra Kbelská desítka:Tradiční otvírák sezóny:Vyhráli Kubričan a Sekyrová

Přes dva tisíce běžců zaplnilo v sobotu 5. března ulice v pražských Kbelích, kde se uskutečnil již 30. ročník silničního běhu Palestra Kbelská desítka. Osobní zkušenost ze závodu si můžete přečíst v následující reportáži.

Závod Palestra Kbelská 10 ve mně od určitého okamžiku začal vzbuzovat neuvěřitelnou zvědavost. Prakticky vždy, když jsem se někde zmínila, že běhám, následovala otázka „A Kbelskou desítku běháš?“ S počtem dotazů postupně vzrůstala i moje chuť si závod vyzkoušet a zjistit, co je na něm tak ikonického.

Podívejte se na další fotografie k článku…

Trať letošního ročníku je certifikovaná českým atletickým svazem

Tento tradiční otvírák sezóny se běhá vždy první březnovou sobotu. Jak název napovídá, start i cíl je v městské části Kbely a trasa hlavního závodu vede přes Satalice a Vinoř. Trať prochází téměř celá po silnici s vyloučením dopravy.

Závod prověří organizační schopnosti studentů

Závod je Akademickým mistrovstvím České republiky v silničním běhu na 10 km. Závod je i v letošním roce zařazen do projektu Českého olympijského výboru „ČESKO SPORTUJE“ a je hostujícím závodem seriálu „Tři pro zdraví“.

Organizátorem je společnost PALESTRA Relax, která ve spolupráci s ATVS Palestra-VOŠ a VŠTVS Palestra a především jejich studenty, kteří tento závod připravují a organizují v rámci své odborné studijní praxe. Tak uvidíme, zda si výbornou do indexu zaslouží:-)

Hlavní zázemí pro běžce a výdej startovních čísel je na základní škole Kbely poblíž startu. V tělocvičně je typický předstartovní chaos. Fronty se proplétají do jedné nepřehledné směsice. Nikdo neví, na co to vlastě stojí. Postupně vybojuji startovní číslo, čip a jdu ladit poslední předstartovní detaily.

Letošní ročník zaznamenal rekordní účast

Z útržků rozhovorů, které zachytím kolem sebe, je mi jasné, jak se na závod všichni těší. Konečně zase po zimě vyběhnou, jaro se blíží, začíná nová sezóna.

Tradiční moderátor akce Daniel Stach opakuje důležité informace, týkající se závodu. Upozorňuje na vodiče na cílový čas 40, 45 a 50 minut, vyznačené koridory pro plánované doběhy a vizualizuje trasu závodu.

Blíží se 11:30, tedy start závodu, všichni už jsou neklidní, ve vzduchu je cítit energie a předstartovní vzrušení. PRÁSK a jde se na to! Veslař a student Palestry Ondra Synek odstartoval 30. ročník závodu Palestra Kbelská desítka. Současně s hlavním závodem startuje také vedlejší závod na 5 km.

Tentokrát to bude osobák

Mám jasný plán, tentokrát jdu do toho naplno, žádná flákárna, žádný běžím na pohodu, od začátku makám. Vyrazíme do kbelských ulic za mohutného povzbuzování a fandění. Z mraků vykoukne slunce, iluze prvního jarního závodu je dokonalá.

Probíháme přes Satalice, kde se odpojuje kratší závod, a pokračujeme silniční alejí mezi rozlehlá pole. Na pátém kilometru zjišťuji, že můj skvělý plán má mouchy – jsem úplně vyřízená a mám mžitky před očima. Nicméně nedá se nic dělat, jednak jsem redaktorka a za další moje vrozená paličatost mi nedovoluje závod vzdát ani zpomalit.

Vbíháme do malebné Vinoře, kde nás na náměstí čeká občerstvení. Říkám si „sláva“ jsme na šestém kilometru a beru si kelímek s vodou.

Někde na sedmém kilometru mám dojem, že chytám druhý dech, ale u čistírny se do toho slunce pořádně opře a já chci skočit únikovou šipku do příkopu.

Konečně je tu poslední devátý kilometr, je mi jasné, že teď musím zabrat, jinak budu litovat, že jsem do závodu nešla naplno!

Cílová brána je přede mnou, posbírám poslední zbytky sil a sprintuji do cíle. Sláva! Zlepšení o dvě minutky oproti minulé silniční desítce mě značně potěší a jsem šťastná, že jsem nezvolila tu únikovou cestu do pole:-)

Závod, kam budete rádi vracet

Palestra Kbelská desítka pro mě byla velmi příjemným zážitkem. Ten kdo ocení klasiku, skvělou organizaci a silniční závody, si zde určitě přijde na své. Je to závod kde, se dokážete vyhecovat, posunout si svoje hranice a jako bonus si odnesete si spoustu příjemných vzpomínek. Až mi někdo bude vyprávět, jak má rád závody, určitě se ho zeptám „A Kbelskou desítku běháš?“

Výsledky:

Muži na 10 km:

  1. Pavel Kubričan
  2. David Vaš
  3. Filip Záveský

Ženy na 10 km:

  1. Ivana Sekyrová
  2. Tereza Lajdová
  3. Barbora Jíšová

Kompletní výsledky naleznete zde:

Petra KrálovcováPetra Královcová – redaktorkaPetra vystudovala Vodní hospodářství na ČVÚT v Praze. Po letech předstírání jak na tom je s prostorovou představivostí se rozhodla konečně věnovat tomu, co ji opravdu baví – sport, cestování, příroda a psaní. Momentálně zcela propadla běhu, který jí zachránil zdravý rozum na mateřské dovolené. Nejraději má delší běhy v přírodě s kopečkem a nějakou tou srnou.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: