Pirin Ultra – závod jako žádný jiný zamíchal s pořadím ve Světovém poháru ve skyrunningu

Pirin Ultra – závod jako žádný jiný zamíchal s pořadím ve Světovém poháru ve skyrunningu

Minulý víkend, 4.-7. října se v bulharském Bansku konal Pirin Ultra, závod jako žádný jiný, jak sliboval jeho slogan. Pro skyrunningovou elitu to letos byla poslední příležitost získat body do finálního žebříčku ve Světovém poháru skyrunningu, SWS.

Pirin Ultra je relativní nováček mezi trailovými běhy, ale závodníkům nabídl krásnou trasu divokými a neprobádanými bulharskými horami a oblastí vedenou v UNESCO a navrch pořádné dobrodružství. Navíc letos patří do Světového poháru ve skyrunningu a závodníci na něm mohli získat body na UTMB nebo do loterie Hardrocku.

Jezera, jezírka, hřebeny a další jezera – závod pro milovníky ultra a hor

Národní park Pirin je známý pro své typické výhledy plné zakulacených vrcholků, které přímo vybízí k vyběhnutí a jsou posázené malými i většími jezírky – celkem v Pirinu najdete 118 ledovcových jezer! Nejvyšší horou je 2 914 metrů vysoký Vihren, 3. nejvyšší hora Balkánu.

Na trase 66 km závodníci nastoupali 4 400 metrů, jen o kus míň, než kdybyste se vydali na Mont Blanc, limit byl 16 hodin. Na delší trase na 160 km se museli bězci potýkat se stoupáním 11 000 metrů a limitem 50 hodin. Za obě trasy jsou kvalifikační body na UTMB.

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Poprvé součástí Skyrunner World Series

Závod odstartoval v bulharském Bansku, nedaleko mísntího ski resortu. Na 25. kilometru průběžně vedl právě Katalánec Pere Aurell Bove, André Jonsson běžel v těsném závěsu. Dmitry Mityaev nebyl daleko za nimi. Boj o finální příčky ve Světovém poháru odstartoval podle očekávání. Za favority následoval také čtvrtý Daniel Jung. Ve stíhací skupince jsme pak mohli spatřit Beñata Marmissolle, Erica Moya Rodriguez and Javiho Rodriguez. V ženách na 20. kilometru vedla místní běžkyně Antonia Grigorova, za ní následovaly favoritky Brittany Peterson a Emily Hawgood.

Do cíle nakonec jako první doběhl Katalánec Pere Aurell Bove v novém traťovém rekordu v čase 7 hodin, 44 minut a stal se tak šampionem rankingu Sky Extra letošního Světového skyrunningového poháru. Po jeho prvním vítězství letošní sezóny na Transvulcanii tak tento fenomenální běžec zakončil letošní sezónu taktéž ve velkém stylu.

V ženách jako první proběhla cílovou páskou americká favoritka Brittany Peterson, taktéž v traťovém rekordu s časem 9 hodin a 1 minuta. První místo na Pirinu jí tak posunulo na celkovou třetí příčku ve finálním rankingu Sky Extra, velmi zasloužené první vítězství ve Světovém poháru po skvěle zaběhnuté sezóně!

Výsledky:

Výsledky ženy:

1 – Brittany Peterson, USA (9h01’59”)
2 – Emily Hawgood, ZW (9h38’41”)
3 – Antoniya Grigorova, BG (9h39’03”)
4 – Malene Blikken Haukøy, NOR (9h58’32”)
5 – Silvia Puigarnau, ESP (10h33’06”)

Výsledky muži:

1 – Pere Aurell Bove ESP (7h44’40’)
2 – Benat Marmissolle FR (7h50’24”)
3 – Dmitry MityaevRU (8h04’28”)
4 – Javier Rodríguez Bodas ESP (8h13’49”)
5 – Fredrik Eliasson NO (8h16’36”)

Podívejte se také na video ze závodu! 🙂

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: