Plnohodnotná „carbon plated“ bota do terénu? Craft začíná do běžeckých bot pořádně šlapat

Plnohodnotná „carbon plated“ bota do terénu? Craft začíná do běžeckých bot pořádně šlapat

Nestává se v posledních letech často, že by se objevila nová značka běžeckých bot. Konkurence je obrovská a prosadit se na trhu se svými novinkami mají občas problém i zavedení výrobci. Švédský Craft v žádném případě není ve sportovním světě nováčkem. Vždyť tahle kultovní značka má na svědomí dodnes nepřekonaný princip vrstvení funkčního oblečení a po celém světě na ní nedá dopustit množství běžkařů, běžců, cyklistů…

Vytvořit perfektní funkční oblečení je ale něco úplně jiného, než navrhnout a vyrobit kvalitní běžeckou botu. V Craftu se ale rozhodli tuto výzvu přijmout a v letošním roce do toho vlétli ve velkém stylu, když v čele nové kolekce stojí unikátní bota s karbonovým plátem.

První oťukávání s produkcí běžeckých bot probíhalo v Craftu už v roce 2018. Tehdy byla uvedena na trh první bota s logem Six dots na boku, model V175 lite. Obecně tahle bota nebyla špatná, ale – jak už bylo řečeno – konkurence mezi botami je obrovská a k výraznějšímu rozšíření nedošlo.

Od té doby uplynuly tři roky a Craft udělal obrovský kus práce. Od nevýrazné premiéry se totiž v rekordním čase dokázali vývojáři Craftu poučit ze svých chyb a přijít s širokou kolekcí bot, která má potenciál konkurovat jakékoliv značce na trhu. Základním kamenem úspěchu zde není nic jiného, než bota s karbonovým plátem CTM Ultra Carbon.

Craft CTM Ultra Carbon

S nadsázkou by se dalo říct, že kdo dnes nemá v nabídce karbonovou botu, jako by nebyl. Většina značek se ale rozhodla zapojit do války o nejrychlejší silniční botu a snaží se přijít s konkurencí pro Nike Vaporfly. Craft místo toho vsadil na jinou kartu. CTM Ultra Carbon  využívá všech předností karbonových závodek a zároveň posouvá tento koncept mimo asfalt. Tzv. “Zebra boty” jsou tak první svého druhu. Karbonová extrémně rychlá superbota, která si kromě asfaltu a tartanu hravě poradí i s lehkým terénem a navíc disponuje skvělou životností v řádu vyšších stovek kilometrů (klasické boty s karbonem přitom obvykle ztrácí své vlastnosti už po jedné až dvou stovkách naběhaných km).

Pokud bychom měli použít přirovnání, tak Vaporfly a spol jsou formule 1. Ultralehké, ultrarychlé boty, které jsou ale extrémně citlivé na kvalitu povrchu a své vlastnosti si drží jen malou porci kilometrů. Craft CTM Ultra Carbon je oproti tomu spíše rallye závodní speciál. Nedosahují až tak vysoké rychlosti, jsou o pár gramů těžší a celkově robustnější, ale pořád proklatě rychlé a především – nezaleknou se jakéhokoliv povrchu a spolehlivě vás doprovodí i při tréninku, nebo při závodech na ultra dlouhých tratích.

Pro srovnání se podívejte na hodnoty u jednotlivých modelů. Nike Alphafly NEXT% váží 210 gramů a konkurenční adidas Adios Pro pak 225 gramů. Obě boty mají na kontě světové rekordy a extrémně rychlé časy nejen na maratonu. Craft CTM Ultra Carbon váží 260 gramů a i díky tomu na maratonu svým rivalům konkurovat nemůže. Na rozdíl od nich se ale díky univerzální podrážce a stabilní tlumící vrstvě skvěle hodí pro rychlý běh nejen na silnici, ale i po polních a lesních cestách a v lehkém terénu obecně. Vysoká energetická návratnost tlumicí pěny, agresivní geometrie, karbonový plát. Ultra Carbon má všechno, co by měl mít, aby se zařadil mezi nejsvižnější boty na trhu. Na rozdíl od konkurence ale díky skvělé stabilitě a dobrému gripu, nabízí alternativu pro použití v podmínkách, kam si žádná jiná karbonová bota netroufne.

Se špičkovými materiály a technologiemi přirozeně roste i cena, která se pohybuje na stejné úrovni jako u většiny karbonových bot. Craft ale myslel i na běžce, kteří se obejdou bez karbonu a rádi vymění tvrzený plát za vyšší pohodlí a nižší pořizovací cenu. Přesně pro tyto účely je v kolekci model CTM Ultra, který ve všem, kromě karbonu disponuje identickou konstrukcí jako CTM Ultra Carbon. Absence karbonové desky lehce sníží dynamiku a rychlost boty a naopak výrazně zvedne její měkkost a komfort. Agresivní geometrie a pěna s vysokou energetickou návratností ale zůstávají, takže CTM Ultra je skvělou botou, kterou využijete při 30km objemovém tréninku i pro krátké intervaly na dráze.

Craft CTM Ultra

Modely CTM Ultra Carbon a CTM Ultra jsou bezesporu klíčovými prvky nové kolekce běžeckých bot od Craftu. Kromě nich ale stojí za zmínku i trailové varianty Nordic Speed a OCR x CTM Speed.

Nordic Speed je přesně tím typem boty, který je v České republice extrémně oblíbený. Inov-8 Trail Talon 290, Salomon Sense Ride, Asics Fuji-Trabuco, … Všechny tyto boty disponují vysokým komfortem a univerzálními vlastnostmi, které umožní bezproblémový běh v terénu i na silnici. Craft Nordic Speed v tomto směru nic neztrácí, když vzorek bez zaváhání zvládne nástrahy běhu v terénu a nezklame vás ani na silnici. Samozřejmostí je pohodlná tlumicí vrstva s dobrou stabilitou, nebo lehký a prodyšný svršek se strategicky rozmístěnými ochrannými prvky kolem celé hrany chodidla, aby nehrozilo poškození boty, nebo poranění chodidla při kontaktu s terénem.

Craft Nordic Speed

Poslední bota, o které dnes bude řeč je zaměřena na OCR překážkové závody. OCR x CTM Speed je model speciálně navržený pro použití na Spartan Race. Agresivní vzorek, kontaktní tlumení s drenáží pro rychlý odvod vody a bahna. Vyztužený nenasákavý svršek s vysokou prodyšností, chránič a grip pro šplhání na laně, rychlostahovací tkaničky… Pokud to s OCR běhy myslíte vážně, tak přesně tohle je nástroj, který budete potřebovat pro jistotu na překážkách a rychlost ve volném terénu.

Craft OCR x CTM Speed

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: