Plochá noha nebo obnošené běžecké boty

Plochá noha nebo obnošené běžecké boty

Nejdůležitější výbavou každého běžce je silná vůle a boty. Nepolevit a vytrvat je náročnější než si otevřít chipsy u televize. Ale co ty sedmimílové běžecké boty? V čem tkví jejich důležitost? Nebo se tajemství kvalitního běhu skrývá v ploskách nohou?

Noha jako v bavlnce

Boty jsou takovým šnečím domovem, který bychom neměli podceňovat. Drží naše chodidlo ve správné poloze, kontrolují pohyb a dohlíží na pohodlí. Nejvíce technologie se skrývá v podrážce mezi vnitřní a vnější stranou boty. Aktuálním trendem je spíše tenká mezipodrážka, která běžcům přizpůsobí přirozenější běh. Ale nejde jen o botu, jde také o jejího nositele. Skoro 70% běžců má plochou nohu, a proto je většina speciálních běžeckých bot na tento typ nohou už přizpůsobená. A jaký typ nohy máte vy?

Otisk nohy

Jednoduchý a bezbolestný testík vám prozradí, jaké chodidlo vlastníte. Stačí si plosky nohou navlhčit vodou a stoupnout na papírový karton nebo na hrubý písek. Není to žádný profesionální čin, ale amatérská a bezplatná ukázka vašeho chodidla.

  1. Pokud je malé spojení mezi patou a přední částí nohy, pak se jedná o tzv. supinaci, tedy příčně plochou nohu.
  2. Pokud je otisk téměř jednotný, pak se jde o plochou nohu.
  3. Plný otisk nohy znamená normální zdravé chodidlo.

plochá nohaplochá noha

Ani jeden z výsledků neznamená nic závažného. Jde jen o dedukci. Jako když chcete vědět, zda máte krevní skupinu A, B nebo AB. Položili jste si nyní otázku: „Proč mě ale při běhání bolí nohy?“ nebo „Proč cítím chodidla při každém kroku?“ Vrátíme se k vašim šnečím domečkům.

Je vaše obuv ještě vhodná k běhání?

Stačí vzít botu do rukou a uchopit ji na obou jejích koncích. Tlačte rukama proti sobě směrem do středu boty. Potom povolte a pozorujte, co se děje. Pokud se materiál vrátil okamžitě do původní polohy, pak jsou boty ještě vhodné k vašim běžeckým výkonům. Nastane-li ovšem situace, že obuv zůstala v poloze, do které jste ji stlačili, tak je obnošená a tak říkajíc k vyhození.

Jak pečovat o botu?

Jednoznačné znamení na nákup nových bot uvidíte na podrážce. Jsou-li sešlapané, okamžitě vyhodit. Vnější podrážka odporuje pochopitelně nárazům více než vnitřní část. Boty by měly vydržet 6 měsíců nebo kolem 400-800 km. Abyste je neopotřebovávaly zbytečně, noste je opravdu jen k běhu. Nikdy je neperte v pračce. V žádném případě si je neobouvejte a nezouvejte zašněrované. Dohlížejte, aby byly vždy čisté a nechte je pokaždé dobře vyschnout. Nikdy je nepokládejte k topení, nechte je schnout na vzduchu.

Tkanička je třešničkou na dortu

I taková tkanička je nemalá samozřejmost. Zavázat dobře boty je umění. Každého rozzlobí, když se mu při běhání rozváže tkanička. Co potom, když se to stane na maratonu. Pokud boty zavážete příliš napevno, budou vás nohy tlačit. Když nezavážete dostatečně, tak se bude noha v botě pohybovat a udělají se vám puchýře. Aby i ta nejspeciálnější běžecká obuv dobře pasovala, musí se jednoduše dobře zavázat. Klasické vázání do kříže neboli do x je vhodné s jištěním mašle na dvakrát na konci tkaničky. Můžete ale dírky bot provléct přímo a křížový postup udělat jen na posledních dírkách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: