Po Ortleru překonal Ital Marco de Gasperi rychlostní rekord i na Mt. Blancu!

Po Ortleru překonal Ital Marco de Gasperi rychlostní rekord i na Mt. Blancu!

Marco de Gasperi, italský vrchař a legenda skyrunningu, se v uplynulém měsíci opět výrazně zapsal do alpské historie. Po rekordu na Ortler totiž překonal také rychlostní rekord z Courmayeru na Mt. Blanc!

V posledních letech Marca trápí neustálá zranění, i tak se s ním na horských závodech stále musí počítat na stupně nejvyšší. Ve svých 38 letech dokáže potrápit i ty největší hvězdy současného skyrunningu. Minulý rok vedla jeho bitva s Kilianem Jornetem k traťovému rekordu na světoznámé Zegamě. Nezapomenutelný je také jejich společný finiš na Dolomites Skyrace v roce 2013, kdy je v cíli dělilo jen několik sekund.

V letošním roce se De Gasperi podobně jako Jornet věnuje více svým horským projektům než závodům. Jeho první akcí v rámci projektu nazvaného Boy Mountain Dreams byl rychlostní výstup na věhlasný Ortler.

Legendární Ortler skrze skalní stěny i ledovec za 2:36:49

Ortler je krásná hora ležící nedaleko hranice Itálie a Švýcarska, kterou si oblíbil například také legendární horolezec Reinhold Messner. Ortler vysoký 3905 metrů Marco de Gasperi vyběhl a seběhl za neuvěřitelné 2 hodiny a 36 minut, během kterých překonal 19,5 km s 2045 nastoupanými metry. I přesto, že se nejedná o extrémně technicky náročný výstup, na běh to pro běžné smrtelníky rozhodně není. Na trase musel Marco překonat skalní stěny, ledovec i lezecké úseky, jak zachycuje také krásné video z jeho výstupu.

Meraldiho rekord na trase Courmayer – Mt. Blanc – Courmayer vydržel 20 let

Jen o několik týdnů po úspěšném rekordu na Ortleru se Marco postavil před další horskou výzvu. Rozhodl se totiž překonat rekord na nejvyšší hoře Evropy Mt. Blancu, a to z italské strany. Z Courmayeru ho čekala 51 km dlouhá trasa, na které musel stejně jako na Ortleru překonat výrazné převýšení (3750m+), ledovec a další nástrahy hor. Stoupání z italské strany na Mt. Blanc patří mezi alpské klasiky – prvovýstup touto stěnou se uskutečnil již v roce 1890!

Gasperi ovšem opět potvrdil své horské kvality a dlouholetý rekord legendárního Fabia Meraldiho dokázal překonat. Meraldi byl spolu s Američanem Carpenterem součástí první světové éry skyrunningu, ve své době vynikal především skvělými seběhy. Jeho rekord na tradiční trase Courmayer – vrchol Mt. Blancu skrz Rifugio Gonella a zpět do Courmayeru vydržel 20 let! V roce 1995 tuto trasu o parametrech 51 km a 3750m+ zvládnul za do letošního roku nepřekonatelných 6 hodin 45 minut a 24 sekund.

O tom, jak kvalitní čas Meraldi před dvaceti lety nastavil, svědčí i letošní úspěšný pokus De Gasperiho. Marco stanovil nový rekord časem 6:43:52! Z rekordu Meraldiho tak stáhl pouhých 90 sekund.

Při výstupu na Mt. Blanc. S laskavým svolením Marca De Gasperiho.

Můžeme se jenom těšit na budoucí pokusy dalších skyrunnerů, kterým Marco de Gasperi nastavil laťku opět o něco výše!

Fotografie použita s laskavým svolením Marco De Gasperiho.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: