Příběh závodu: jak se zrodil Teplýšovický běh

Příběh závodu: jak se zrodil Teplýšovický běh

Každý závod má svoji historii a své začátky. Jak vznikl Teplýšovický běh? Díky covidu. Nevěříte? Pro redakci Světa běhu napsal článek hlavní organizátor Břetislav Sciskala, který zmiňuje jaké důležité faktory stály při trnité cestě organizací závodu. Letos se uskuteční na konci května 3. ročník.

Celé to začalo díky covidu. V březnu 2020, kdy už byly omezení pohybu, jsem začal běhat s Martinem. Oba jsme se chtěli udržet v nějaké psychické pohodě v nastalé situaci a také se dostat do dobré fyzické formy. Už v dubnu padla nahlas myšlenka uspořádat běžecký závod. Řekli jsme si, proč to chceme dělat a shodli jsme se na:

  • založení nové tradice v naší obci,
  • ukazování místním i přespolním krásy našeho okolí,
  • přitahování lidí ke zdravému pohybu,
  • přispívání k větší aktivitě v naší malé obci,
  • vzbuzování zájmu lidí o spoluutváření krajiny v lokalitě, kde žijí,
  • pomáhání dobré věci.

Brzy padlo finální rozhodnutí a první ročník jsme naplánovali na 13.9.2020.

Správní lidé na cestě

Jako hlavní motto jsme si zvolili heslo „Během pomůžeš“. A bohužel nebylo složité vybrat oblast, kde bychom chtěli přispět. Všude kolem nás byly vidět důsledky kůrovcové kalamity a tak jsme se dohodli s obcí, že za vybrané peníze nakoupíme sazenice stromků a pomůžeme je vysadit. Záhy na to se k nám připojil Bohy, kterého tato myšlenka nadchla a dokázal připravit parádní web i dávat velmi cenné rady. Od samého počátku se potvrzovalo, že pokud se člověk rozhodne pro dobrou věc, tak mu začnou přicházet do cesty lidi, kteří mu pomohou cíl naplnit. A v našem případě to platí na 100 %. Řekli jsme si, že chceme připravit závod, který bude mít úroveň. Proto jsme zvolili čipovou časomíru hned na první ročník. Ten proběhl nad očekávaní úspěšně. Připravili jsme celkem 3 tratě. Hlavní trať byla na 12 km a vedla přes dominantu našeho mikroregionu, kterou je krásná rozhledna Špulka. Kratší trať (5 km) pak vedla místními lesy. Pro děti jsme připravili neměřený překážkový závod s možností doprovodu rodičů. Celkem startovalo 127 závodníků a povedlo se nám vybrat 15.750 Kč, za které jsme pořídili ve spolupráci s obcí 1600 sazenic dubů a borovic. Bohužel jsme díky vládním restrikcím nemohli uspořádat veřejnou výsadbu, tak jsme výsadbu provedli v úzkém kruhu dobrovolníků. 

Změny pro druhý ročník

Na druhý ročník se nám povedlo připravit několik změn. Jako první jsme přesunuli termín – z podzimu na jaro, aby si běžci mohli užít naplno rozkvetlé krajiny. Přesunuli jsme start a cíl do areálu TJ Sokol Teplýšovice, čímž jsme získali lepší zázemí pro startující i organizátory. Prodloužili jsme hlavní trať na 15 km, přidali trať na nordic walking a zapojili se do běžeckého seriálu Běžec Podblanicka. Tentokráte jsme se rozhodli podpořit obnovu prastaré ovocné aleje, která je téměř kilometr dlouhá a vykazuje už notné známky zubu času. Přestože pandemie vesele pokračovala dál, druhý ročník proběhl i s mírnými omezeními a zaznamenal velký úspěch. Na druhý ročník dorazilo 241 startujících a vybralo se 25.500 Kč. A mezi startujícími jsme mohli vidět například předsedu Senátu pana Miloše Vystrčila nebo herečku a modelku Báru Mottlovou. Velkou radostí byla pro nás účast klientů ICSS Odlochovice (ústav pro mentálně postižené), kteří neměli žádnou úlevu a museli si nejednou šlápnout do bahna či vody. Bohužel ani napodruhé se nám nepovedlo uspořádat veřejnou výsadbu, a proto jsme se rozhodli vybrané peníze přesunout do tohoto roku a přidat k ním vybrané peníze z třetího ročníku. Výsadba by pak měla proběhnout na podzim roku 2022. 

Do třetice!

Hlavní změnou ve třetím ročníku je zařazení závodu do běžeckého seriálu Běžec Podblanicka Junior a díky tomu jsme přidali 2 nové tratě pro děti na 650 m (6 – 9 let) a 1300 m (10 – 15 let). Hlavní trať je trailový závod na 15 km, který vede nádhernými loukami a lesy a nutí vystoupat na vrchol kopce Březák, kde se nachází krásná rozhledna Špulka. U kratší trati (6 km) vedou 4 km mimo asfalt po místních loukách. Pro děti máme připravené 2 měřené tratě (650 m a 1300 m) a jednu neměřenou. To je dětský překážkový závod, který mohou absolvovat děti i s doprovodem a kde nám jde především o radost dětí z absolvování tratě. Stejně tak máme neměřenou trať 8 km pro nordic walking, protože nechceme, aby lidi vyloženě závodili v chůzi, ale spíš, aby se mohli pokochat krajinou a aktivně se hýbat. Proto také tolerujeme start bez hůlek. Platí to, co jsme si nastavili v prvním ročníku, tedy že 150 Kč ze startovného darujeme nebo využijeme na dobré projekty. Ve třetím ročníku to bude nákup a výsadba vzrostlých ovocných stromů na doplnění aleje mezi obcemi Teplýšovice a Humenec. Touto alejí se také běží hlavní závod na 15 km.

Už na konci května

Třetí ročník se bude konat v neděli 29. 5. 2022 a bude součástí seriálů Běžec Podblanicka a Běžec Podblanicka Junior. Realizovat naše plány a sny s tímto závodem se nám daří díky velké podpoře subjektů jako jsou firma TCREW, která nám připravila kompletní webovou prezentaci zdarma, TJ Sokol Teplýšovice se svým zázemím a lidskými zdroji, obec Teplýšovice s finanční podporou, pojišťovna Allianz s cenami pro vítěze, rádio Blaník jakožto mediální partner, firma Gorex se svými čtyřkolkami na značení tratí, Emge.cz s tvorbou loga zdarma, mikroregion CHOPOS s podporou a prezentací, Irontime s čipovou časomírou  a díky otužilcům z portálu otužmísta.cz s vyměřováním tratí. Pracovat s takovými lidmi je velká radost a ještě větší radost je vidět úsměv na tvářích a nadšení malých závodníků, kteří pak pomáhají tvořit atmosféru celého závodu.

Pokud byste se chtěli zúčastnit závodů, pak mrkněte na propozice nebo Facebook akce.

Loňský ročník závodu z ptačí perspektivy.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: