Proč a v čem běhá Libor Erben, ultratrailový běžec a milovník přírody

Proč a v čem běhá Libor Erben, ultratrailový běžec a milovník přírody

„Běhám, abych byl co nejblíže přírodě“, tak by zněla odpověď Libora Erbena, rodáka z Krkonoš a milovníka běhu ze své podstaty.

Libor Erben je rodák z Krkonoš a jak sám o sobě říká „běžec–poutník“. Býval solidně rychlým a vytrvalým běžcem se závodními ambicemi a skvělými výsledky (3x MSJ v běhu do vrchu – 5. místo 2002 Innsbruck, MČR Běchovice 2. místo 2000, 1. místo Čertovskej ultratrail 2019). Postupem času ale začal více vnímat duchovní rozměr pohybu přírodou. Časy a tepy hodil za hlavu a běhání se nyní věnuje hlavně s cílem být co nejblíže přírodě. Dle jeho slov: „Čím více liduprostá příroda je, tím se srdce více chvěje, čím déle, tím lépe.“

V roce 2021 přeběhl za 21 dní tehdy téměř liduprázdné hory po Severní Stezce Českem (1060 km). O rok později se s rodinkou vydal na pouť Evropou od jihu Sicílie až na sever Norska. On během a na kole, jeho rodina jako podpora v obytňáku. Cíle na Nordkappu nakonec nedosáhl, toho dochovního ale ano. Do budoucna by chtěl být co nejvíce venku ve splynutí s přírodou – běžmo, kolmo, jakkoliv, hlavně v horách.

V čem běhám v přírodě

Značku Altra jsem si na běhání opravdu oblíbil a už několik let obměňuju pouze Altry. Podle délky běhu a terénu točím tři různé modely. Na všech třech se mi líbí celkové pohodlí, širokou špičku a suchý zip na přichycení návleků.

Nejuniverzálnějším modelem je pro mě Lone Peak, který obouvám pravidelně od verze 1.5 až po nejnovější modely. Jako bosochodec na Lone Peakách oceňuju širokou špičku a podrážku, která bezvadně drží v terénu. Při běhu v nich mám skvělý cit pro terén. Běhám v nich všude, od močálů v Norsku, po silnici na Sicílii.

Superiory vnímám jako lehoučké krosovky, ve kterých se dá uběhnout horský maraton. Mají ještě lepší citlivost k terénu než Lone Peak. Pocitově jsou užší, ale lépe obepínají chodidlo.

V Olympusech jsem byl od první chvíle jak na pěně a chyběl mi u nich pocit z terénu, postupně jsem si ale zvykl. Pocitově mají oproti Lone Peakům stranově jiný sklon. Jsou krásně měkké a používám je na dlouhé běhy.

Libor Erben
(Upřímné a autentické hodnocení. ALTRA Libora finančně ani materiálně nesponzoruje.)

ALTRA LONE PEAK

Nová generace legendárního modelu pro traily i treky s výbornou prodyšností, se všemi výhodami předcházejících modelů a s něčím novým navíc.

Řada Lone Peak je stavěná na nejširším kopytě s konstrukcí Altra Footshape™ Toe Box umožňující roztažení prstů a kopírující tvar chodidla, což spolu s m ěkkou podšívkou zabraňuje vzniku puchýřů. Jazyk, který je nově pevně uchycen, pomáhá k ještě lepšímu obejmutí chodidla v botě.Mezipodešev Altra EGO™ výborně tlumí došlap a vložka StoneGuard™ brání vaše chodidlo před ostrými kamínky. Podrážka MaxTrac™ s vícesměrnými výstupky TrailClaw™ vás udrží na nohou v každé situaci. Ke stabilitě podrážky pomáhají také různě tvrdé směsi zlepšující přilnavost a výborný záběr.

Altra znovu prokázala, proč je tento model mezi americkými „trekaři“ tak oblíbený. Na pohodlí v této botě si rychle zvyknete, ať už vyrazíte s batohem na celodenní výlet, vyběhnete na dlouhou štreku do hor a nebo se jen tak půjdete proběhnout „na hoďku“ do parku.

Drop: samozřejmě nula
Výška podešve: 25 mm
Hmotnost: 314 g

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: