Proč bych potřeboval krosové boty Inov-8 na OCR, když mi stačí tenisky, co už mám?

Proč bych potřeboval krosové boty Inov-8 na OCR, když mi stačí tenisky, co už mám?

Tuto otázku slýchám na závodech pravidelně, a když bych dostal korunu, pokaždé, co na ni odpovím, tak si můžu koupit tak pět nových párů bo. Hodně lidí pak výhody krosovky nadchne a na závod si je koupí. Není nad to, když pak po doběhu přiběhnou ke stánku s rozzářenýma očima a dají mi za pravdu. A že se mi to za 8 let, co na závody se stánkem jezdím, už stalo několikrát.

Ale vraťme se k původní otázce. Výhod krosových bot je hned několik, tak si je pojďme projít.

Jedním z nejdůležitějších faktorů jsou podešev a přilnavost. Ať už bude povrch bahnitý, mokrý nebo suchý, krosová bota (někdy též nazývaná špuntovka), má díky speciální měkké směsi a hrubému vzorku spolehlivý záběr a přilnavost. To vám umožní nejen dobrý odraz, ale zároveň vám podrží nohu i v technicky náročných sebězích či výbězích. A je jedno, jestli bojuje o vítězství, nebo jste si přijeli závod „jen“ užít. S krosovou botou se nemusíte bát to i na rozbahněném jílu pustit z kopce a máte větší jistotu na překážkách, takže neztrácíte drahocenné vteřiny v cílovém čase. Pokud jste běželi Gladiator race Milovice nebo Holice, kde se brodíte i po kolena v bahně, víte, o čem mluvím.

Pro Gladiator race jsou nejlepší boty s maximálně agresivním vzorkem – například Inov-8 X-Talon 212

Novinkou u Inov-8 je podešev z Graphenu, která má ještě větší přilnavost, ale zároveň je i více odolná, takže se jen tak neopotřebuje. Najdete ji u nejnovějších modelů Inov8.

Další výhodou je, že krosová bota díky své konstrukci dobře obepne nohu. Ta je tak v botě dobře ukotvená a vy se nemusíte obávat, že se vám bota v hlubokém bahnu vyzuje nebo že byste ji mohli dokonce ztratit. Takže trikům jako je tejpování tkaniček či celých bot je konec. S krosovkami stačí tkaničky jen pořádně zavázat, zastrčit pod křížky, aby se nerozvázaly, a můžete vyrazit závodit.

Nespornou výhodou svršku je jeho odolnost ve srovnání s běžnými teniskami nebo běžeckými botami. Je totiž vyroben buď z balistického nylonu, nebo z kevlaru, což jsou látky vysoce odolné proti poškození a protržení. Takže nejen déle vydrží, ale zároveň ochrání vaši nohu ve velice náročných terénech a tratích OCR, orientačního běhu, horských krosech nebo běhu do vrchu.

Ale jak tedy vybrat ten správný model?

U Inov8 je to víceméně jednoduché. Všechny krosové modely jsou svrškem i podešví velice podobné, ale hodně se liší tvarem boty.

Boty je lepší si tedy pořádně před koupí vyzkoušet nebo si nechat poradit od odborníka. Nabídka je široká od úzkých bot jako jsou Inov8 Xtalon 212 až po velice široké Inov8 Xtalon 255 nebo Xtalon Ultra 260.

Legendární Inov-8 X-Talon 212 je od svého vydání v roce 2008 prakticky nezměněn.

Vždy je to i o tom jak vám bota sedne a jaké od ní máte očekávání. Kdo chce co nejlehčí botu s nižším tlumením, aby lépe vnímal terén, tak mu bude pravděpodobně vyhovovat již zmíněný Inov8 Xtalon 212. Kdo hledá stabilnější botu, tak šáhne například po pohodové Inov8 Mudclaw 300. Je to o tom, jak se v botě cítíte a jestli je vám pohodlná.

Já osobně používám jako krosovku Inov8 Xtalon 212. Rád v nich čtu terén, sedla mi tvarem a její nižší tlumení mi naprosto vyhovuje. V Xtaloneh jsem běžel GladiatorRace Holice a používám je například na náročnější etapy Inov8 Trailtour nebo výběhy do bahna.

Tak někdy na viděnou ve stánku Inov8 na Gladiator race nebo v prodejně Run4fun, kde naleznete všechny modely Inov8, a to jak krosové tak trailové či trekové. Rádi vám s výběrem těch nejvhodnějších bot pro vás poradíme.

Tomáš Bret majitel prodejny Run4fun v Hradci Králové

Prohlédněte si detailně oblíbené modely pro OCR závody

Na doporučení a názor jaké boty na OCR jsme se dotázali pořadatele Gladiator race Romana Šinkovského:

Je z tvého pohledu důležitá kvalitní obuv na OCR a proč?
OCR je vyvážený sport, u kterého, krom fyzické připravenosti a zvládnutí technických překážek, rozhoduje schopnost běžce zvládnout velmi těžký terén. Obuv je jediná technická výhoda, kterou běžec má a správná volba obuvi je naprosto klíčová pro úspěch na všech úrovních. Trasy závodů OCR  zahrnují nejpestřejší a nejnáročnější kombinaci terénu ze všech běžeckých disciplín. V žádném jiném sportu se během jednoho závodu běžec nedostane do tak extrémních podmínek jako v překážkovém běhu. Kamenité seběhy, prudké výběhy, bahno, vodní překážky, železné či dřevěné konstrukce – to vše se střídá v mnohdy rychlém sledu a úspěch závisí mj. na dobrém gripu, nesmekavosti, přilnavosti a odolnosti obuvi. OCR je navíc velmi různorodý sport, který zahrnuje celou škálu distancí od agresivních Ninja tracků, přes rychlé 3+km trasy až po ultra vzdálenosti 40+ km. Proto je nutné, aby i překážkový běžec rozlišoval vhodnou obuv dle typu závodu.

Co jsou předpoklady dobrého umístění na Ocr?
OCR má mnoho podob a v tuto chvíli spíše hledá sjednocující kritéria. Sportu OCR daly v podstatě vzniknout jednotlivé závody či série, z nichž každá, až již ve světě či u nás, má jinou skladbu překážek, jiné vzdálenosti, a dokonce i různá pravidla. Pro závodníka je velmi složité uspět v několika různých sériích, protože některé jsou opravdu spíše běžecké, jiné zase velmi náročné na úchop a techniku zdolávání náročných ručkovacích překážek. Některé závody vyhovují subtilnějším běžcům, jiné zase dávají vyniknout silovým typům či rychlostně vybaveným jedincům. Obecně ovšem platí, že úspěch v OCR je podložen všestrannou přípravou zahrnující běžecký trénink, trénink síly, obratnosti a úchopu.

Jaké boty na závody ty osobně používáš?  Podle čeho si ty vybíráš boty?
 Na závody OCR si vybírám obuv na základě dvou kritérií – délka a počasí. Pokud vím, že se poblží v mokrém či bahnitém terénu, tak volím jakékoli X-TALON od INOV-8. U delších, kamenitých a suchých běhů mi stačí menší vzorek, např. RACEULTRA 270. Na hladké trailové běhy a do objemového tréninku v terénu jsem se zamiloval do novinky INOV-8 TRAILFLY ULTRA G 300, která mi na moji větší postavu vyhovuje svojí stabilitou a pohodlností. Navíc je neskutečně univerzální, aniž by ztrácela něco ze své rychlosti.

Proč je Inov8 partnerem GR od začátku v roce 2014?
 Značka trailové obuvi INOV-8 byla v podstatě u zrodu největší OCR série GLADIATOR RACE již v roce 2014. Od začátku nám, jako pořadatelům, vyhovovala široká nabídka trailové obuvi a INOV-8 byla v podstatě první značka obuvi, která naplno věřila boomu popularity překážkových běhů. Tím, jak tento sport roste, zvyšuje se nejen význam specializované OCR obuvi, ale také pozice INOV-8 na českém trhu. A my jsme rádi, že tento růst je pro obě značky, INOV-8 i GLADIATOR RACE, velmi podobný.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: