Rakovnická 60: dálkový pochod tajemné chuti

Rakovnická 60: dálkový pochod tajemné chuti

Klasický recept na dálkový pochod vám radí smíchat slušnou dávku kilometrů (množství se neuvádí, správná hospodyňka sama nejlíp ví, kolik je čeho třeba), dostatečné množství odhodlaných lýtek a odpovídající množství obuvi. Solí se potem, někdo i slzičkou vyčerpání. A na konci, po dlouhých hodinách šlapání nebo běhu, je to dobré.

Trasy pro každého

Zakladatelé Rakovnické 60 (R60) na to šli před deseti lety ještě trochu jinak. Všechny nezbytné ingredience v jejich verzi receptu na dálkový pochod samozřejmě taky jsou. Přimíchávají ale něco navíc. A to něco navíc dává R60 speciální příchuť, kvůli které se účastníci vracejí každý rok a přibývají noví.
Než se ale dostaneme k tomu, proč je R60 unikátní, projděme si suchá fakta co pochod, který se koná v sobotu 20. května, letos nabídne:
Dnešní podoba R60 zahrnuje celkem šest variant trasy. Tři pěší varianty o délkách 45, 72 a 105 kilometrů, dvě cyklistické (65 a 135 kilometrů) a jednu duatlonovou (dohromady 95 kilometrů).
Vedou nádhernou krajinou. Rakovnicko a CHKO Křivoklátsko nabízejí malebné scenérie kolem řeky Berounky, stinné lesy, skalní útvary, hrady i jejich zříceniny – nejoblíbenější trasa o délce 45 km startuje na nádvoří Krakovce, který se stal kulisou filmu Ať žijí duchové. A pro ty, co nebudou do cíle spěchat, trasy nabídnou i vzácnou faunu a flóru.

Tajná přísada

Podstatná část tajemství je v tom, že všechno je domácí. Žádné polotovary, žádný sportovní průmysl. Nakonec o něčem svědčí i to, že startovné je symbolická jedna koruna.
Organizace pochodu je založena na týmové práci asi 30 kamarádů a spřízněných duší kolem jednoho ze zakladatelů Petra Šmidrkala. „Nasazení, s jakým se celá parta každý rok zapojí do organizace, a každý za sebe vymýšlejí nejrůznější možná vylepšení, dolaďují detaily, nemůžu nikdy docenit,“ říká Šmidrkal.
Díky téhle soudržnosti a lásce ke sportu je R60 víc než sportovní akce, je to i událost společenská. Proto ji vyhledávají nejen zapálení sportovci, kteří se chtějí tužit v náročných disciplínách, ale i naprostí jednorázoví amatéři nebo rodiny s dětmi, které volí některou z míň náročných tras nebo cyklistickou variantu.
K celkovému zážitku přispívá i atmosféra na občerstvovacích stanicích a kontrolních stanovištích. Loni dokonce na 7. kilometru na rozhledně u Pavlíkova hrál DJ s trumpetistou.
V rámci doprovodného programu je páteční večer před startem věnovaný přednáškám v Penzionu Šéba. Svoje zážitky, rady a tipy tu účastníkům R60, ale nejen jim, předávají osobnosti ze světa sportu. Přednášky se ale neomezují jenom na sportovní témata. Dotýkají se třeba i medicíny nebo fyzioterapie a letos poprvé dojde i na historii samotné Rakovnické 60.
A pak je tu gastro. Někteří pravidelní účastníci dokonce tvrdí, že na R60 chodí hlavně kvůli jídlu. Bez nadsázky legendární je už dneska chleba se škvarkovou pomazánkou od řezníka Hendricha z Lužné u Rakovníka, kvůli které se dokonce pro Rakovník vžila přezdívka Škvarkovník.
A protože bezprostřední nadšení je nebezpečně nakažlivé, pravidelnější účastníci si zvykli přivážet s sebou dobré věci z vlastních zdrojů a obohacovat jimi sortiment občerstvovacích stanic. Sharing is caring.
Víc než kde jinde tak v Rakovníku platí, že nakonec akci nedělají jen organizátoři, ale minimálně stejnou měrou i ti, kdo se jí účastní. První jmenovaní pracují se zpětnou vazbou od druhých, poslouchají jejich nápady a návrhy a případně je použijí k vylepšení dalších ročníků. Jedou v tom spolu. A rok od roku je jich víc – na nultý ročník v roce 2013 vyrazilo 9 turistů a letos očekávají organizátoři kolem tisícovky účastníků.

Shrnutí – info:

Datum: 20. května 2023
Trasy: 45/72/105 km pěší, 65/135 km cyklisté, 95 km duatlonisté
Web

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: