RBP Ostrava City Marathon: Nejdelší trať čeká na rekord, desítka bude pekelně rychlá!

RBP Ostrava City Marathon: Nejdelší trať čeká na rekord, desítka bude pekelně rychlá!

Atmosféra opakující se jen jedenkrát za rok, výbušná směs pohybu a zábavy, originální medaile pro finišery i startovní čísla se jmény. Takový bude letošní ročník nejstaršího městského maratonu v Česku: RBP Ostrava City Marathon se koná v sobotu 10. a v neděli 11. září 2022 v centru moravskoslezské metropole.

„Připravili jsme rychlé a hezké tratě pro všechny závody. Povedou z historického centra našeho města přes krásný park, okolo řeky a k středověkému hradu,“ zdůraznila ředitelka akce Petra Pastorová s tím, že letošní novinkou se stalo rozšíření programu na dva dny. V sobotu 10. 9. bude rodinný charitativní běh, v neděli 11. pak maraton, půlmaraton, desítka a štafety šesti běžců na šest kilometrů.

Rychlá silniční desítka

„Certifikovaná trať závodu je v okruzích 10,54 km, což představuje pro půlmaraton dva, pro maraton čtyři okruhy. Trasa na desítce je zkrácena a otáčí se před Slezkoostravským hradem. Tato trať bude jednou z nejrychlejších silničních desítek v České republice,“ řekla Pastorová. Která plánuje i letos rozeběhnout maraton na traťový rekord a překonat čas 2:49:41 od Šárky Macháčkové z roku 2013. A mnohem větší výzva, jak ředitelka RBP Ostrava City Marathon upozornila, je tady pro mužské vytrvalce – maratonský rekord totiž v Ostravě na silnici nepadl dlouhých dvaašedesát let! Dodnes ho drží s časem 2:19:41 Pavel Kantorek z roku 1959.

Nejstarší městský maraton v ČR

RBP Ostrava City Marathon – nejstarší městský závod na 42 195 metrů v České republice – bude mít start, cíl i zázemí v samotném  centru na Masarykově náměstí. On-line registrace je pro všechny tratě otevřena na stránkách závodu: www.ostravacitymarathon.cz nejpozději do 2. 9. 2022 (23:59 hod). Od 3. 9. 2022 bude z důvodu zpracování startovních listin a tisku startovních čísel registrace uzavřena. Dále bude možná registrace pouze v místě prezentace závodu 10. až 11.9. podle otvírací doby prezentace.

Startovné pro nejstarší veterány zdarma

Muži nad 70 let i ženy nad 60 let mají startovné na maratonský běh zdarma. Pro přihlášení těchto kategorií, musí zájemce napsat e-mail na: [email protected] a požádat o registrační kód pro startovné zdarma, pak mu bude zaslán e-mail s kódem, který využije pouze při registraci na maraton (nelze žádat zpětně).

Startovné zahrnuje:

  • účast v závodě RBP Ostrava city marathon na certifikované trati dle výběru
  • pamětní medaile pro všechny registrované do 2.9.2022 (později dle možnosti pořadatele)
  • startovní číslo na jméno dle přihlášené trati, závodníci přihlášení na místě prezentace obdrží startovní číslo bez personalizace
  • elektronické měření času – nevratné čipy jsou součástí startovního čísla
  • mezičasy po cca 10 km
  • občerstvení na trati vždy po cca 5 km a v cíli závodu
  • SMS výsledkový servis
  • doprovodný program
  • toalety, úschovnu zavazadel

„Pro firmy nabízíme možnost i vlastní prezentace na závodě, takto jsme se inspirovali v zahraničí. Například ve Stuttgartu, kde mají firmy k podpoře vlastních štafet k dispozici celou ulici,“ prozradila Pastorová.

Bohatá historie maratonu

Historie maratonů v Ostravě podle ní začínala už ve dvacátých letech minulého století. V srpnu roku 1923 se na start I. Slezského maratonu – který ovšem měřil pouze jednatřicet kilometrů – postavilo sedmnáct vyznavačů dlouhých běhů. Druhý ročník musel čekat až do roku 1931, kdy se konal už opravdový maratonský běh na 42 195 metrů, start byl v Českém Těšíně a cíl pak ve Slezské Ostravě, vítěz měl čas 2:58:20. Novodobá historie se začala psát po roce 2005, kdy se jeho trasa přesunula do ostravského centra a tam – přes pár změn – zůstala dodnes. „Ostrava City Marathon je dnes festivalem běhu a pohybu, k němuž je zvána široká veřejnost včetně elitních závodníků z Evropy i celého světa. Tento městský maraton je konaný pod záštitou primátora Ostrava a hejtmana Moravskoslezského kraje. Je to nejstarší maraton v Česku a předseda klubu Otto Seitl s klubem Maraton Klub Seitl Ostrava ho pořádá již přes třicet let,“ informovala Pastorová.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: