Recenze: ASICS MAGIC SPEED 2 – vysoký výkon s rozšířeným spektrem využití

Recenze: ASICS MAGIC SPEED 2 – vysoký výkon s rozšířeným spektrem využití

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku ASICS MAGIC SPEED 2
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 253 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 7 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 4.499 Kč

Zaujalo mě

  • podpora odrazu
  • širší spektrum využití
  • odolnost podrážky
  • perfektní usazení nohy v botě

Shrnutí recenze

„Mladší bratr“ závodní superrakety Metaspeed Sky+ nabízí výrazně rozšířené spektrum použití než vysoce specializovaná závodní bota. V modelu Magic Speed 2 tak odběháte nejen závody v poměrně širokém rozpětí (5 km až půlmaraton, pro některé běžce až maraton), ale také veškeré intervalové tréninky, tempové a stupňované běhy, včetně těch delších. Není to bota na nějaké poklusávání, je potřeba do toho slušně šlapat, aby kombinovaná deska z karbonu a TPU mohla naplno předvést co dokáže. Došlap je příjemně odtlumený, přechod do odrazu naprosto hladký, přirozený a plynulý. S mírným nakopnutím v závěru odrazu. Podrážka je na tempovou až závodní botu výrazně odolná a také prakticky univerzální. Asics chytře nepřiznává karbonovou desku žádnými zbytečnými otvory, které by mohly vést k poškození desky. Takto je podrážka odolná i pro případné částečné proběhnutí mimo silnici. Přestože kontaktní pryž zabírá přibližně jen polovinu podrážky je odraz jistý a bezpečný i na mokré silnici. Botu nejlépe ocení běžci s došlapem na špičku a střed chodidla. Zároveň bota „očekává“ od běžce svižnější tempo, při pomalejším tempu a delší době kontaktu s podložkou je efekt karbonové desky neznatelný.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je v prvé řadě pevný, krásně tak uzamkne nohu v botě. Zároveň vyniká prodyšností, nyní na podzim počítejte s nutností správné volby ponožek, v letním vedru je to ale velmi příjemné. Polstrování pouze kolem patní misky, přesně jak na tempově závodní botě má být. Přesto jsme v průběhu testování nezaznamenali sebemenší náznaky otlaků nebo odřenin. Tloušťkou nevyniká ani jazyk, který je přesto pohodlně měkký a povedeně všitý po stranách pod vložku boty. I na něm je znatelná úprava pro zvýšení celkové prodyšnosti. Perfektní usazení na nártu podporuje i průvlek pro třetí křížení šněrování. Tkaničky jsou pevné, utažení jisté, nepovolují, ale poměrně brzy se začínají při testu třepit. Z našeho pohledu by byly vhodnější mírně pružné umožňující razantnější utažení.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Tlumení Magis Speed 2 je pěkně vyvážené. Ani přehnaně měkké (při došlapu nezaplave) ani nepříjemně tvrdé (žádné pálení chodidel se nedostaví ani po delším běhu). Parádně se doplňuje s karbonovou deskou a přizvednutím špičky boty (tzv. rockerem). A také pěkně stabilní a stálé. Při neutrálním došlapu a při rychlém běhu na rovném podkladu bez náznaků nestability. Přestože testujeme více než měsíc, nevykazuje tlumení sebemenší náznak změny v kvalitě pohlcování nárazů při došlapu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

V jednoduchosti je síla. Podrážka neobsahuje žádné otvory, plastové elastomery nebo nadbytečné přechody mezi materiály. Kontaktní pryž je přesně v místech, kde má být. Zajišťuje tak dokonalý odraz a zároveň navyšuje životnost boty. Po měsíci testování s několika běhy přes dvacet kilometrů není na podrážce znatelné výraznější opotřebení. Díky jednoduchosti podrážky se v testu nemusíme vyhýbat občasným šotolinovým úsekům, parkovým cestám nebo hlídat kamínky u krajnice. Výška podešve navíc zaručuje, že o nechtěném šlápnutí na ostřejší kamínek vlastně ani nevíte.

Doplnění

Jaké je srovnání modelu Magic Speed 2 s vlajkovou lodí značky Asics? Metaspeed Sky+ je botou (10UK, 221 g) náročnou nejen na techniku běhu, ale zejména na rychlost. Není to bota na výrazný došlap na celé chodidlo a už vůbec ne pro „pataře“, je potřeba udržet došlap nejlépe na špičce. Když se to povede, je podpora odrazu a návratnost energie cítit při každém kroku. Při prvním nazutí jako kdyby něco překáželo pod příčnou klenbou, bota působí trochu nestabilně. Jakmile se ale rozběhnete, je veškerá nejistota pryč. Metaspeed Sky+ nakopávají do každého odrazu, chce se vám běžet opravdu rychle. Doslova jako na podpatcích si připadáte při závodní rychlé obrátce o 180°, nestabilita je znát také v ostrých zatáčkách a při běhu po nakloněné podložce. Ale ty roviny! Bota krásně nakopává do každého odrazu, pocitově to odsýpá náramně! Hodně zajímavá je bota v mírných táhlých sebězích. Přizvednutí špičky zmírní nároky na techniku běhu a gravitace přidá na rychlosti. To Magic Speed 2 nemá zdaleka tak přísná měřítka na techniku nebo tempo běhu, v pohodě v nich zvládnete jak rychlé tempové úseky, tak i meziklusy, vyklusání, zkrátka „nebrání se“ ani kratšímu pomalejšímu běhu. Které boty tedy vybrat? Pro superrychlíky asi jednoduchá volba – oboje! Výkonnostní běžci přeci jen více využijí Magic Speed 2 nejen v tréninku, ale i v dlouhém závodě kdy může dojít ke zhoršení techniky běhu jako je to časté u maratonu.

Osobní zkušenost

„Jako první v testu nazouvám Asics Metaspeed Sky+. Při prvním proběhnutí si připadám jako Maxipes Fík na svých legendárních pružinách, podpora odrazu je krásně vidět při běžecké abecedě, zejména při různých odrazových cvičeních, bota doslova vystřeluje běžce k dalšímu odrazu. Škoda, že u mě díky výkonnosti nezůstává ten pocit příliš dlouho, a naplno si tak rychlost užívám převážně v sebězích. Pochvalné recenze oslavující spousty osobních rekordů na trati 5 km v rámci závodu při uvedení této boty na trh budily (zvláště u těch nepodepsaných) minimálně pochybnosti. Moje první vyběhnutí? Rovinatá cyklostezka s perfektním povrchem, běžím obvyklé tepy i watty a trať 12 km. Tempo je ale o 10 vteřin na kilometr rychlejší. Trať, na které mám zaběhnutých desítky tréninků zvládám nakonec o téměř dvě minuty rychleji při podobném úsilí, na jaké jsem zvyklý. Jasně, závodní boty si na trénink běžně neberu, ale přesto jsem dost překvapený. Výměna tkaniček za pružné, triatlonové, usnadňující přezouvání z cyklistiky na běh, pěkně odhaluje, jak vhodně jsou u tohoto modelu zvolené tkaničky. Ty originální jsou pevné se speciálním vroubkováním proti povolování či rozvázání. Měkký, poddajný svršek s jistotou uzamknou kolem nohy. To v triatlonových tkaničkách mám najednou pocit jako by něco plavalo pod nohama, je těžké botu ukočírovat, násobně náročnější na techniku, zejména pokud jste po kole „vyšťavení“ a správná technika je kdesi v nenávratnu.

Tak a po takových raketách obouvám Magic Speed 2. Ano, podpora odrazu je znatelně slabší, bota je celkově nižší, zároveň ale klidnější. Zatáčky, nerovnosti, změny tempa běhu pocitově vnímám v Magic Speed 2 lépe a příjemněji. Jsou rozhodně stabilnější, zejména při pomalejším tempu, přestože drop je o dva milimetry vyšší než u Metaspeed Sky+. Není nutné do toho „bušit“ naplno, pohodlně v nich odběhám třeba osmistovkové úseky v tempu anaerobního prahu. Příjemně svižné tempo, bota lehce nakopává do odrazu, při pomalém meziklusu se nemusím soustředit na každé došlápnutí. Ve svižné tréninkové botě se do toho ale můžete i pořádně opřít. Při rychlých dvoustovkách si užívám ochotného překlopení do odrazu a mírného vystřelení do dalšího kroku. Dlouhý běh? Když se delší pohodové proběhnutí s kamarádem v závěru změní v regulérní závodění, jsem rád, že jsem pro dnešek zvolil právě Magic Speed 2. Stupňované tempové běhy řadím dlouhodobě k mým oblíbeným a v těchto botách to platí dvojnásob!“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: