Recenze: High Point Active Jacket – nový PertexShield, který fakt dýchá

Recenze: High Point Active Jacket – nový PertexShield, který fakt dýchá

Parametry

Značka High Point
Celé jméno recenzovaného výrobku High Point Active Jacket
Typ sportu běh
Typ oblečení bunda
Pohlaví pánské, dámské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí celoroční
Materiál 1 100% polyamid
Materiál 2 100% Polyurethan
Materiál 3 100% polyamid
Hmotnost 202 g
Barevné varianty Červená, černá
Dostupné velikosti S-XXL
Údaje výrobce 1 Vodní sloupec 15 000 mm
Údaje výrobce 2 59 000 g/m2 /24hod
Infocena 4990 Kč
Dodává HighPoint
Více info na www.highpoint.cz/

Zaujalo mě

  • extrémní prodyšnost
  • nízká hmotnost
  • propracovaná kapuce s kšiltem
  • sbalitelnost

Hlavní část recenze

Voděodolnost

High Point Active je velice minimalistická bunda, která má nelehký úkol kombinovat nízkou hmotnost a sbalitelnost s voděodolností a prodyšností. Často jdou tyto vlastnosti proti sobě, nicméně High Point tady odvedl slušný kus dobré práce. Nový Pertex Shield Air sice lehce v parametru vodního sloupce polevil – z 20 000 mm na 15 000 mm. Za mě je ale voděodolnost dostatečná. Zvlášť, když je snížení hodnoty vykoupeno extrémní prodyšností . Active Jacket je totiž bunda, kterou ve většině případů použijete jako “emergency” vrstvu a ne jako goráčovku, ve které půjdete celodenní trek na těžko. Tím, že často bundu jen oblečete přes běžecký batoh (výrazně rychlejší proces bez nutnosti batoh sundávat), nedochází k tomu, že vám voda zatéká pod batoh, který svým tlakem voděodolnost snižuje. Bunda tak vydrží i silný déšť po dobu hodin.

Těžko určit jestli je člověk mokrý deštěm nebo potem. U běžeckých bund je potřeba si uvědomit, že mokří zkrátka budete tak jako tak. I obyčejné lehké triko v sobě drží vlhkost, takže řeči “bunda je naprd, protože jsem se pod ní zpotil” opravdu nejsou na místě u žádné bundy. Čímž se plynule dostáváme k prodyšnosti. 

Výborná sbalitelnost

Prodyšnost

Důležité je, abyste se v bundě nepřehřívali a zároveň vás ochránila před studeným deštěm. U Active Jacket jsem pozoroval, že se v bundě vytvoří mikroklima, ve kterém je příjemné běžet i po delší dobu. A to se potím opravdu extrémně. Prodyšnost 59 000 g/m2 /24hod je ale dostatečná i na svižnější běh. Jen pro srovnání – klasický Pertex Shield má prodyšnost 20 000 g/m2 /24hod – ze zkušenosti tato hodnota udýchá maximálně chůzi. I při lehčím běhu se dostavuje pocit “zapaření”. Často ale u takovýchto minimalistických bund není prodyšnost nejdůležitějším prvkem. Hlavní bývá voděodolnost a co nejnižší hmotnost.

Konstrukce

High Point Active Jacket je spíše volnějšího střihu, což oceníte především, když ji převlékáte přes běžecký batoh. S mými 68 kg je velikost S stále dostatečná i právě pro převlečení přes batůžek nebo pro podvlečení. Rukávy jsou dostatečně dlouhé i pokud máte při běhu velký rozsah rukou. Jsou zakončeny elastickou gumou bez možnosti dalšího dotažení. Naopak u spodního lemu bundy najdeme dvě gumičky pro stažení, takže se nestane, že by vám táhlo na záda nebo se bunda nepříjemně vyhrnovala. Pod voděodolným zipem je poměrně robustní podložení a na samém začátku zipu dokonce cvoček. Za mě jsou tyto prvky trochu zbytečné a dalo by se jejich odstraněním ušetřit ještě pár gramů. Takhle se jsme u velikosti S na 202 g (váženo). 

Silný lem se v oblasti krku navíc rozšiřuje – zde mi to pro ochranu krku dává smysl. Límec je poměrně vysoký, takže do něj pohodlně schováte bradu.
Kapuce je sice trochu legrační, nicméně maximálně funkční. Pružné zakončení vám obličej obepne téměř perfektně. Navíc na ní najdeme pořádný kšilt, který dodatečně chrání obličej. Bavíme se o minimalistické bundě, takže přirozeně přes helmu kapuci nepřevlékneme. Active Jacket má všechny švy podlepeny – je zde ale vidět kvalitní zpracování a ne jen účelové přelepení tenkou vrstvou, aby bunda splnila parametr. 

Srandovní leč funkční kapuce

Osobní zkušenost

Rukama mi prošlo už hodně nepromokavých bund určených na běh. Často jsem řešil problém, že v bundě mi bylo horko a pařil jsem se, jakmile jsem ji ale sundal, prochladl jsem. High Point Active Jacket je kousek, který s sebou vezmu vždycky, když je vysoká pravděpodobnost deště a hnusného počasí. Mám ve skříni i lehkou asi 90 g vážící bundu 10k/10k – zabírá méně místa, je lehčí. Nicméně se v ní nedá dlouho pohybovat. Beru ji tedy jen jako opravdovou zálohu. Active Jacket je ale plnohodnotná bunda, ve které dokážu běžet i dlouhé hodiny bez nepříjemného pocitu paření a přehřívání. V kombinaci s cenovkou pod 5000 kč je to horký kandidát na jedničku v poměru cena/výkon/životnost.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: