IoniLyte – tekutý hypotonický iontový koncentrát pro špičkový výkon

IoniLyte – tekutý hypotonický iontový koncentrát pro špičkový výkon

Parametry

Značka IoniLyte
Celé jméno recenzovaného výrobku IoniLyte Hypotonic Concentrate
Typ Výživa
Infocena 249 Kč
Dodává Minerals70
Více info na www.minerals70.cz/

Zaujalo mě

  • Čistota minerálních látek
  • Ředění v jakémkoli nápoji
  • Vyvážený poměr sodík : draslík (3,5:1)
  • Individuální dávkování integrovaným kapátkem
  • Bez cukru a kalorií

Shrnutí recenze

Jedná se o čistě přírodní formu bez přidaných sladidel, barviv, konzervantů, dochucovadel či antispekavých látek. Prostě čistý a funkční minerál pro vrcholové i rekreační sportovce. Dále bych zdůraznil, že základ iontového nápoje tvoří více než 70 minerálů a stopových prvků a na vývoji se podílela Masaryková Univerzita v Brně, což podtrhuje absolutní kvalitu a unikátnost iontového koncentrátu. Pojďme se podívat jak IoniLyte dopadl v našem dlouhodobém testu.

Hlavní část recenze

Složení

Hydratace obecně hraje při sportování nezastupitelné místo a zároveň je důležitou součástí sportovního výkonu. Již pouhá ztráta 2% tělesné hmotnosti pocením významně snižuje vytrvalostní výkon a výkon obecně. Proto je velmi důležitě během sportování doplňovat tekutiny. V ideálním případě používat kvalitní iontový nápoj, který dodá tělu potřebné minerální látky. Významnost se umocňuje intenzitou cvičení, počasím, vlhkostí či potivostí člověka.

Již se dostáváme k samotnému složení IoniLyte. Obecně se jedná o hypotonický koncentrát pro přípravu hydratačních roztoků. Základní složkou hypodrinku je koncentrát z Velkého solného jezera (Utah´s Great Salt Lake) kde je ojedinělá přítomnost více než 70 minerálů a stopových prvků. Nejdůležitější minerální látky v iontovém nápoji by měly být sodík a draslík, jelikož při pocení se právě tyto dva minerály ztrácí nejvíce. IoniLyte obsahuje sodík i draslík v optimálním poměru 3,5:1, což je pro kvalitní hydrataci zásadní. Dále obsahuje vysoký obsah hořčíku, který má protikřečový účinek a je součástí energetického metabolismu. Hypodrink je složen výhradně z koncentrátu z Velkého solného jezera, chloridu sodného, chloridu draselného, a purifikované vody.  Nic navíc v něm není. Neobsahuje žádné konzervanty, lepek, laktózu, cukr, alkohol, barviva, dochucovadla, leštidla či antispekavé látky. Prostě nic navíc, co by mohlo zbytečně zatěžovat organismus a snižovat účinnost, jen čistý plně funkční produkt. Mimo jiné je vhodný pro vegany.

Vlastní zkušenost

Na první dojem mě překvapila vysoká koncentrace minerálů a velmi výrazná slaná chuť iontového nápoje. Slaná chuť je dána i tím, že používám nejvyšší stupeň ředění SPORT s čistou vodou. Při ředění ACTIV, nebo RELAX je chuť podobná minerálce.  A dá se maskovat třeba ředěním IoniLyte s čajem. Postupně jsem si na chuť zvykl a nyní už se silnou slaností nemám problém, ba naopak jsem si slanou příchuť oblíbil a klasickou sladkou variantu komerčních iontových – sladkých nápojů zcela vyřadil. Chtěl bych zdůraznit, že IoniLyte není energetický nápoj, tedy neobsahuje žádné sacharidy a tedy je absolutně bez kalorií. Doplňuje tedy minerální látky a nedodá tak energii. Hypodrink testuji více než šest měsíců a od té doby jsem se zcela zbavil křečí, zejména v lýtkových svalech a na svalech zadní strany stehna (hamstringy). Navíc jsem si i v teplém počasí, kde je potivost největší, zaběhl osobní rekordy. Subjektivně mi IoniLyte  pomohl i od běžné každodenní únavy a díky zlepšení minerální rovnováhy se celkově zlepšily regenerační vlastnosti organismu. Díky kvalitnímu složení tak pomáhá k zlepšování výkonu a pozitivnímu dopadu na organismus.

Ředění a dávkování

Je důležité říci, že iontový nápoj v jakékoli podobě ředění bude vždy mít hypotonický charakter. Vše vychází z osmolality, tedy koncentrace minerálních látek v tekutině vztažených ke krevní plazmě. Díky nepřítomnosti sacharidů je osmolalita iontového nápoje vždy menší, než vnitřní prostředí (krev a krevní plazma), tudíž koncentrát bude mít vždy podobu hypodrinku. Ten je pro vytrvalostní sportovní výkon vždy nejvhodnější variantou. Hypotonický drink tak hydratuje organismus nejlépe.
Existují tři stupně dávkování. Vše je rozděleno dle intenzity zatížení či výkonností úrovně sportovce. Forma RELAX je nejnižší úroveň ředění a je vhodná pro každodenní rekreační aktivity a činnosti nevytrvalostního charakteru. Forma ACTIV  je již střední úroveň koncentrace, která se hodí pro pravidelně sportující populaci, ale také pro fyzicky náročné zaměstnání či již pro intenzivní tréninkovou zátěž. Poslední forma SPORT je určena pro výkonnostní sporty, zejména intenzivního vytrvalostního charakteru, pro závody, soutěže a také pro těžkou fyzickou práci. Zkoušením a testováním můžete dojít i vlastnímu, individuálnímu ředění. Koncentrát v dané variantě ředění je potřeba rozmíchat v 700 ml vody. Udržíme tak čisté minerální složení nápoje.

  • hypodrink RELAX – do 60 min
  • hypodrink ACTIV – do 120 min
  • hypodrink SPORT – 90 min a více
dávkování a ředění

Z výše psaného je patrné, že IoniLyte je určen pro rekreační i vrcholové sportovce. Má tedy široké spektrum použití. Samotné dávkování je také velmi jednoduchá záležitost. Iontový koncentrát je distribuován v plastové 100 ml lahvičce s integrovaným kapátkem, které slouží pro přesné a pohodlné dávkování. Navíc uzavíratelné víčko slouží jako odměrka pro přesné dávkování. Tzn., že můžete koncentrát nakapat dle přesného počtu kapek či nalít jednu dávku do odměrky. Vše je pěkně graficky znázorněno na každém balení, tudíž není potřeba si pamatovat dávkování, počet kapek či množství ml. IoniLyte se prodává ve 100ml  balení, které vystačí na 10-40 litrů hypotonického iontového nápoje, vše záleží na použité formě ředění (RELAX, ACTIV, SPORT).

Osobní pohled

Jelikož mám každodenní pohybovou aktivitu i několik hodin, vsadil jsem hned od začátku na koncentraci ředění – SPORT. Je to nejsilnější dávka, ale absolutně mi vyhovuje. Určitě bych doporučil výkonnostním sportovcům, kteří trénují denně či absolvují i dvoufázové tréninky. IoniLyte nejčastěji míchám do čisté vody, ale lze také rozmíchat v ovocných šťávách, džusech či ve studeném čaji nebo v zimě v teplém čaji. V podstatě existuje mnoho možností kam IoniLyte namíchat. Jen si dejte pozor na ztrátu unikátního čisté složení hypodrinku. Při dávkování doporučuji vždy promíchat a naučit se používat odměrné víčko. To celý proces tvorby iontového nápoje urychlí. Nekapat, ale plnit víčko. Víčko je dostatečně malé a tekutinu tak bez problémů nalijete i do obyčejné plastové láhve. Další výhodou je skladnost hypotonického koncentrátu. Nemusíte tahat objemné komerční koncentráty, ale tuto 100 ml lahvičku bravurně strčíte i kapsy od tepláků a namícháte z ní až 40 litrů. Dobrý ne? Ještě bych chtěl upozornit na problematiku hyperhydratace. Je to otrava vodou, která vzniká nadbytečným pitím hypotonických roztoků, které nejsou úměrné k výkonu ani ztrátám minerálů pocením. Hypotonický nápoj při sportování ano, ale pohlídat si adekvátní množství vzhledem k pohybové činnosti a množství odplavených minerálů potem.

dávkování do odměrného víčka

Shrnutí

IoniLyte je bezesporu výjimečný produkt na českém trhu. Svým složením dodá tělu, potažmo sportující populaci nezbytně důležité minerální látky a stopové prvky, které jsou pro podávání výkonu velmi důležité a zároveň jsou schopné udržet stálost vnitřního prostředí. Obsahuje jen takové látky, které organismus potřebuje a ne žádné zbytečné balastní látky. Oceňuji, že neobsahuje sacharidy a má zero kalorií. Jako zdroj energie lze použít širokou škálu energetických gelů, tyčinek, nápojů, tablet atd. IoniLyte je tak primárně určený k doplnění ztracených minerálů, zejména sodíku, draslíku, hořčíku a ne jako zdroj energie. Při dlouhodobém testování jsem si na slanou chuť IoniLyte ředěného s čistou vodou zvykl, a nakonec i oblíbil. Takže věřím, že to zvládne každý. A znovu říkám – při jiném ředění, než je můj oblíbený sport, není slaná chuť až tak výrazná. Případně můžete IoniLyte namíchat do oblíbeného nápoje, ale pozor na znehodnocení čistého složení. Ředění a dávkování je jednoduché a velmi rychlé. Hypotonický nápoj určitě doporučuji všem sportovcům, zejména těm výkonnostním či těžce fyzicky pracujícím. Sportovci, kteří se pohybují v teplém a vlhkém prostředí, anebo mají zvýšenou potivost, by IoniLyte měli používat na každodenní bázi. Určitě doporučuji. Není komerčně známý, ale za to spolehlivý a plně funkční produkt.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: