Recenze: On Running Cloudultra – nejen na horský ultra

Recenze: On Running Cloudultra – nejen na horský ultra

Parametry

Značka On
Celé jméno recenzovaného výrobku On Running Cloudultra
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 295 g g
Šněrování Klasické se systémem uvolnění
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4990 Kč
Dodává Sprint
Více info na www.sportobchod.cz/beh

Zaujalo mě

  • Stabilita
  • Pohodlí
  • Univerzálnost

Shrnutí recenze

Když jsem nové On Running Cloudultra poprvé chytil do rukou, hned mi bylo jasné, že jde o poctivého pracanta – dlouhé tréninky, těžký terén, ultra závody… Jakmile jsem je obul a poprvé proběhl, zjistil jsem, že verdikt nebude tak úplně jednoduchý. Ano, bota je pohodlná. Ano ochrana je na velmi vysoké úrovni. Ale rozhodně není tak těžkopádná, jak jsem čekal. Ale vše popořadě.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Hned první rozebíraný atribut těchto bot je velmi specifický. Svršek rozhodně není z lehké „průsvitné“ síťoviny, ale tvoří jej dvě hlavní části – vnitřní pružný syntetický materiál, který tvoří jakousi ponožku. Přestože je poměrně silný, prodyšnost nějak výrazně nepokulhává. A to i především díky perforování – drobnými otvory, které usnadňují odpařování vlhkosti do okolí. Na Cloudultra nenajdeme jazyk, respekive oblast kolem nártu tvoří jeden díl. Absence odděleného jazyka zabraňuje nepříjemným otlakům a shrnování uvnitř boty. Stále i s mým velmi širokým chodidlem ale nemám problém botu nazout. Tuto vrstvu překrývá pevná nepružná síťovina, která drží chodidlo pevně v botě a zvýrazňuje pocit jistoty. Součástí této pevné síťoviny je i zavazování – v kombinaci s velmi příjemnou vnitřní vrstvou se držíme na optimální hranici mezi pohodlím a pevností chodidla v botě.
Na špičce najdeme poměrně silný okop, který pěkně chrání palec před nástrahami a vaše okolí před sprostými nadávkami. Co musím ocenit, jsou ochranné prvky vnější části chodidla na úrovni příčné klenby. Tahle vychytávka se hodí především tehdy, když chodidlo zapadne mezi kameny, navíc si myslím, že pomůže i životnosti boty.
Trochu mě překvapila oblast opatku. U tohoto typu boty bych čekal výraznější polstrování a větší pevnost v usazení paty. Každopádně pro mě osobně je větší flexibilita opatku velké plus. Přílišná opora achilovky dle mého názoru není vůbec dobře a v pozdějších fázích vás navíc tato pevná část může nepříjemně tlačit.
Na tkaničkách můžeme navíc najít věc vskutku nevídanou – jednoduchou plastovou přezku, při jejímž otočení lehce uvolníte napětí v tkaničkách. Tento systém je určen na pozdější fáze tréninku nebo závodu, kdy vám chodidlo nateče a bota vás může tlačit. Takto nemusíte přenastavovat celé zavazování.

Speciální systém rychlého povolení střední části boty

Zasoutěžte si o tuto unikátní trailovku u nás na webu!

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Tlumení bot je u této švýcarské značky asi nejvýraznějším rozpoznávacím znakem. Systém obláčků provází On Running už od jejich počátků. V případě Cloudultra najdeme dokonce dvě vrstvy těchto cloudů.
ONy jsem měl vždy v oblibě. Jediná věc, která mě často iritovala, bylo usazování kamínků v cloudech. A u trailové boty jsem trochu skeptický. A světe div se, nějakým zázrakem se v těchto botách kamínky neusazují. Proč? To je mi stále záhadou. Ale zpět k tlumení.
Celá mezipodešev je tvořena z poměrně pevné EVA pěny. Ale pro ty, kdo mají s ONy zkušenost, to nebude žádná novinka. Pozor, nejde o žádnou tvrdou závodku, Cloudultra jsou velmi pohodlné a rozhodně bych je doporučil i těžším běžcům. Nicméně v botách nemám takový ten pocit, jako když stojíte na vodní posteli. Došlap i při vyšších rychlostech (například v seběhu) je zkrátka jistý a zároveň bota pohodlně absorbuje nahromaděnou energii.
Při bližším pohledu si můžeme všimnout, že je mezipodešev rozdělena do segmentů. Na patě na dvě části, pod špičkou najdeme tři panely. Toto rozdělené nejvíce poznáte v členitém terénu, když nedopadáte celým chodidlem na rovnou plochu, ale třeba částí paty na vystouplý kámen, vnější částí se odrazíte z kořene atd.  Toto členění dobře podporuje flexibilitu boty a jednotlivé části tak mohou pracovat odděleně.

Vysoká vrstva tlumícího materiálu

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Hlavní vlastnosti bot Cloudultra, jako je pohodlí, ochrana, odolnost, rozhodně využije širší skupina než jen ultra běžci, nicméně pro ty je boty primárně určena a tomu odpovídá i podvozek boty. Ultra-trail je o rozmanitosti. Během mnoha hodin poctivé dřiny si projdete dobrými i zlými stavy psychiky, zažijete mnoho druhů bolesti a přeběhnete přes mnoho druhů povrchů. Proto je podrážka poměrně univerzálně řešená. Ano v takovém případě jde vždy trochu o kompromis a v hlubokém blátě stejně jako na dvacetikilometrovém asfaltovém úseku to zkrátka nebude úplně ono. Ale na klasickém horském trailu jsou tyto boty jako doma. Špunty jsou vysoké pár milimetrů, takže v běžném lesním nebo horském terénu poskytují optimální záběr. Na druhou stranu ani ten asfalt pro ně není nic nepřekonatelného (zvlášť v kombinaci s velmi pohodlným tlumením). Příjemně mě překvapila přilnavost podrážky. Přestože nejde o extrémně měkkou pryž, která mizí před očima, bota je na mokrém povrchu jako přibitá.

Univerzální podrážka

Osobní zkušenost

Značku a celý koncept On Running jsem měl vždycky v oblibě. Nicméně spíše jako tempové boty na rychlé tréninky. Na ONy ve spojení s terénem jsem se vždycky díval trochu skrz prsty. Nicméně tahle bota mé přesvědčení nahlodala tak ostře, že svůj postoj musím přehodnotit. Boty jsou výborným parťákem pro každodenní trénink, pokud bydlíte někde v přírodě.  Že jsou jako dělané na ultra-trail, to už beru jako samozřejmost. Neskutečně mě na nich baví jejich vyváženost pohodlí, stability a relativně nízké hmotnosti. Obecně je určitě doporučuju i pro těžší běžce – právě u nich se nejvíce projeví potenciál těchto bot.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: