Recenze: Puma Liberate Nitro – překvapení každým coulem

Recenze: Puma Liberate Nitro – překvapení každým coulem

Parametry

Značka Puma
Celé jméno recenzovaného výrobku Puma Liberate Nitro
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod, Spíše kratší tratě (do 10 km)
Hmotnost 184 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 2990 Kč
Dodává Puma

Zaujalo mě

  • prodyšný a pevný svršek
  • odezva boty
  • kontaktní podrážka
  • nízká hmotnost

Shrnutí recenze

Už je tomu nějaký pátek, co jsem obul tuto německou značku. A musím se přiznat, že jsem ji postupem času odsouval na periferii běžeckého materiálu a techniky a vnímal Pumu spíše jako fashion značku. A světe div se, světlo světa spatřila moc povedená řada opravdu výkonnostních bot. Já měl možnost vyzkoušet ty nejlehčí/nejrychlejší z nich. Liberate Nitro je kousek, který vás provede laktátovými lázněmi „tempáčů“, intervalů nebo závodů (dá-li Bůh) na 5, 10 km, pohodlně zvládne i půlmaraton a zkušení běžci s nimi mohou prožít i strasti maratonu. Téměř průhledný, přesto pevný svršek a dynamická pěna v mezipodešvi dělají z těchto bot pekelně rychlou hračku.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Model Liberate Nitro je opravdu velmi svižná a reaktivní bota, s tímto faktem souvisí i nízká hmotnost, kterou se dosáhlo mimo jiné i extrémně prodyšným a lehkým svrškem. A to až tak lehkým, že skrz boty vidíte, jaké ponožky jste si vlastně na trénink oblékli. Na botách taky nenajdeme žádný okop (proč taky, žejo…) nebo silné polstrování na patě. Zkrátka vše je tlačeno do nízké hmotnosti a vysokého výkonu. Svršek má jen minimální flexi, což je pro mě u závodních bot zcela zásadní. Při rychlých tempech se tolik nehledí na pohodlí, a proto se moc nepoužívají například pletené svršky, které jsou jinak velmi rozšířené. Naopak, potřebujete jistotu a pevný krok. Lem kolem paty je velmi tenký a poddajný, takže vaše chodidlo má velký prostor pro optimální rozsah. Přestože bota na chodidle drží pevně, nenajdeme na ni žádné tvrdé části, které by mohly tlačit. Až mě překvapilo, jak jsou pohodlné.

Extrémně lehký a prodyšný svršek

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Technologický pokrok v oblasti běžecké výbavy jde neskutečně dopředu a jsme tak svědky unikátních materiálů s extrémní pružností a nízkou hmotností. Jedním takovým materiálem je i pěna NITRO – velmi lehká a reaktivní pěna, která zároveň díky své flexibilitě dává chodidlu prostor pracovat. Bota vás nikam nenutí, ani vás netlačí do konkrétního stylu. Zkrátka to nechává na vás. Na druhou stranu je běh v Liberate Nitro trochu náročnější pro váš pohybový aparát. Osobně bych ji doporučil na tréninky na dráze nebo tempáče kolem 10 km. Co se týče tancování se startovním číslem na hrudi, samozřejmostí je pětka i desítka a umím si v nich představit i půlmaraton. Upřímně, maraton už by byl trochu na hraně.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podvozek těchto bot je taky jedna velká paráda. Samotná gumová směs podrážky je koncentrována jen na kontaktní body pod patou a pod špičkou, aby byla zase co nejvíce stlačena hmotnost bot. Jemný vzorek je velmi přilnavý, takže vás lehce podrží, i když budete přebíhat nějakou lesní cestu. Když už jsme u přilnavosti, směs, ze které je podrážka vyrobena, je opravdu extrémně kontaktní a přilnavá. A to i při ostrých změnách směru a na mokrém asfaltu nebo betonu. Když se ale řekne A, mělo by se říct i B. V tomto případě je B to, že takto měkké (až lepivé) směsi se zpravidla vyznačují nízkou životností.

Detail podrážky

Osobní zkušenost

Jak jsem psal výše, ke značce Puma jsem byl vždycky trochu skeptický. Tento model mě ale teda nastavil na úplně jinou vlnu. Takto lehké a povedené tempovky (nebo až závodky, chcete-li) s cenovkou pod 3000 Kč?! To jako vážně? Pokud hledáte kvalitní rychlou botu, za opravdu hodně rozumné peníze, která vás navíc nebude svírat a omezovat, určitě zvažte i Puma Liberate Nitro.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: