Recenze: adidas Solarglide 5 – důraz na každodenní běhání i ochranu planety

Recenze: adidas Solarglide 5 – důraz na každodenní běhání i ochranu planety

Parametry

Značka adidas
Celé jméno recenzovaného výrobku adidas Solarglide 5
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 335 g
Šněrování Klasické tkaničky
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3599 Kč
Dodává adidas

Zaujalo mě

  • tvarovaný opatek šetřící achilovku
  • úpletový svršek je tvořen z 50 % materiálem Parley Ocean Plastic přispívajícím ke snížení míry znečištění oceánů
  • model můžete otestovat v rámci bezplatných běžeckých tréninků adidas Runners Prague

Shrnutí recenze

Sportovní značka adidas se dlouhodobě zaměřuje na ženy a ženskou běžeckou komunitu – ostatně stále zdokonalovaná aplikace adidas Running by Runtastic je toho důkazem. Model běžeckých bot Solarglide 5, který navazuje na velmi oblíbenou řadu, podtrhuje sílu myšlenky a snaží se přinést vše, po čem ženy touží. Stabilita, návratnost energie, přizpůsobení se ženským nohám a taky ekologie. Dámské běžecké boty adidas Solarglide 5 jsou určené pro všechny běžkyně, které chtějí pravidelně pracovat na svém výkonu a posouvat své osobní rekordy. Díky využití špičkových technologií, jako jsou například tlumení Boost, dokonale přilnavý podešev z gumy Continental či úpletový svršek, který se dokonale přizpůsobí každému chodidlu, si je jistě oblíbíte. Velký palec nahoru dávám za rozhodnutí použít pro svršek částečně materiál Parley Ocean Plastic, který vznikl z plastového odpadu z pláží a pobřeží.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Běžecké boty adidas Solarglide 5 začneme hodnotit svrškem. Ten velmi zabodoval svojí funkčností. Vedle již zmíněného materiálu Parley Ocean Plastic je použita příze z recyklovaného polyesteru. Úplet se krásně přizpůsobí anatomii nohy – nemusíte se bát, že byste se cítily nepohodlně. Naopak. Boty jsem nazouvala i mimo běhání.  Nejvíce bych vyzdvihla krásně měkký tvarovaný opatek v oblasti achilovky, který je široký zhruba dva centimetry a dále do stran, kde je už patní konstrukce pevná, aby bylo chodidlo dobře stabilizované. Zevnitř je celá oblast paty až k oblasti kolem kotníku vypolstrovaná, a tak věřím, že puchýře a výrůstky nemají šanci stejně jako u mě během čtrnáctidenního testování.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

O došlap jako do bavlnky a kvalitní odpružení se starají stovky kapslí Boost, které jsou spojeny dohromady a při každém kroku dodají energii, kterou prostě cítíte. Jakýsi hnací motor běžeckých bot je znatelný při každém odrazu. Pod patou se nachází 36mm vrstva s dropem 10 mm směrem ke špičce (26 mm). Ačkoliv je tedy bota poměrně vysoká, o stabilitu při dokroku se nemusíte bát díky přesahu podešvi s podrážkou vůči svršku. Výrobce nabízí model v sedmi různých barevných variantách, a tak si jistě vyberete tu, která přesně padne k vašemu běžeckému outfitu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Jak už jsme u běžeckých bot značky adidas zvyklí, technologie Continental zajistí stoprocentní přilnavost i za mokra. Testování bot mě zastihlo v jarních Jizerských horách, a tak o déšť a kluzký povrch nebyla nouze. Nutno říct, že v testu opravdu obstály, ač jsem byla ze začátku trochu skeptická. Druhou použitou technologií je LEP 2.0 – nová generace stabilizačního prvku Torsion System, která dodá potřebnou dynamiku.

Osobní zkušenost

Pokud bych měla zhodnotit běžecké boty adidas Solarglide 5 jednou krátkou větou, pak si postačím s výrokem: „mít nohy jako v bavlnce za každé situace“. A to zejména díky tomu, že se týmu vývojářek v adidasu podařilo vychytat jinak často problematickou oblast achilovky na výbornou. Úpletový svršek mě zatím obecně u adidasů nikdy nezklamal a pocit pohodlí podpoří. Prvně jsem zkoušela boty na suchém asfaltu, kde jim to pocitově sedělo nejvíce. Další testování proběhlo na tartanu, kde sice barevně boty ladily, ale stačilo by mi o něco menší tlumení pro zrychlení odrazu. S tímto modelem se nemusíte bát ani na mokrou silnici, kdy i při prudkých změnách směru boty podržely, jen už po doběhu nebyly tak zářivě světlé. Při nazouvání se mi párkrát stalo, že se jazyk ohnul v podélném směru a bylo potřeba buď obouvat se pomaleji vedeným pohybem nebo povolit tkaničky a narovnat jazyk rukou. Celkem pochopitelně je totiž jazyk připevněn pouze v přední části uprostřed a tenká vrstva může mít tendenci se ohnout. Nicméně je tento tenký jazyk přínosem pro celkový komfort, protože vás v narovnaném stavu nikde netlačí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: