Recenze: ASICS FUJI LITE 3 – terénem hravě i dravě

Recenze: ASICS FUJI LITE 3 – terénem hravě i dravě

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku ASICS FUJI LITE 3
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod
Hmotnost 281 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3.499 Kč
Dodává Asics.com
Více info na top4running.cz/

Zaujalo mě

  • skvělá dynamika odrazu
  • na krosovou botu nadstandardně pohodlné tlumení
  • perfektní usazení nohy v botě
  • trakce při rychlém tempu běhu

Shrnutí recenze

Doménou FUJI LITE 3 je zejména lehčí sušší terén a svižnější tempo běhu, neztratí se ale ani při velmi dlouhých trénincích, pro výkonnostní běžce může představovat zajímavou alternativu závodní boty do terénu, zejména s ohledem na výraznou ochranu chodidla a příjemné tlumení díky vysoké vrstvě pěny mezipodešve. Přes zaměření na lehčí terén se v nich budete cítit skvěle i v kamenitých pasážích, nebo při kratším přeběhu po silnici. Celkový komfort, nízká hmotnost, skvělá dynamika odrazu dělá z FUJI LITE 3 botu, kterou z běžeckého botníku nakonec vytáhnete násobně častěji, než jste původně plánovali. Opravdu se povedla!

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Pevnější materiál svršku dobře odolává nástrahám terénu, v prstové části je příjemně zdvojený, čímž navyšuje ochranu nohy a minimalizuje tlak na prsty při ohybu boty. Pochválit musíme zdařilý „přírodní“ design. Nejenže bota vypadá dobře, ale zároveň vlastně nevnímáte běžné zašpinění z terénu. Hodně zvláštní a originální je tzv. integrace jazyka (všití dovnitř boty), ne do stran, jak bývá u krosových bot obvyklé ale více ve špičce s přechodem do prstové části boty. Takový způsob omezuje propadávání nečistot do boty přes otvor pro šněrování. Jehličí, drobné kamínky nebo písek tak nemají šanci otravně poskakovat mezi prsty, dovnitř boty se nedostanou. Zároveň se může jazyk dokonale natvarovat na nárt dle individuálních potřeb běžce. Nevytváří také další vrstvu mezi svrškem a nohou, zůstává jen perfektní usazení na noze, v terénu tak důležité!

Poněkud kratší jsou tkaničky, při zavázání na „pomocnou“ poslední dírku je dvojité, běžecké zavázání trochu obtížnější. Při takovém způsobu zašněrování zároveň nelze využít „chytrou“ kapsičku pro přesah šněrování. Pokud ale šněrování ukončíte v předposledním otvoru, kapsičku využijete bez potíží. Praktické poutko na patě může usnadnit nazouvání. S polstrováním to FUJI LITE 3 nijak nepřehání, přesto je pohodlné i ve zpevněné patní části boty. Poněkud tužší, méně pružné tkaničky jsou jisté v zašněrování, a nakonec i pohodlné, a to i přesto, že jazyk je poměrně tenký, přesně jak to na tempové botě máme jako běžci rádi.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Nízká hmotnost a komfortní tlumení dělají z FUJI LITE 3 pohodlného tréninkového parťáka. Měkké tlumení pod patou je příjemné nejen v prudších sebězích nebo při pomalejším tempu běhu. Pěna mezipodešve z celulózového nanovlákna pocitově navrací energii do odrazu a ve spojení s mírným rockerem špičky podporuje plynulé překlopení do odrazu. A to i přes spíše nižší, čtyřmilimetrový drop, který zároveň navyšuje stabilitu došlapu. Užší tvar podrážky pak nesnižuje jistotu došlapu ani na nerovnostech. Bota je v ruce lehce ohebná, flexe i torzní tuhost umožňují na výraznějších nerovnostech přirozenou práci chodidla, aniž by bota tlačila nohu do nežádoucích směrů.

 

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Dalším důležitým aspektem boty do terénu, který se nám hodně líbil je tvar, výška a rozmístění gripů podrážky. Při opravdu rychlých úsecích se dal odraz přirovnat k tomu v tretrách. Naprosto jistý, bez sebemenšího proklouznutí. V běžném českém terénu s častým střídáním podkladu byl odraz jistý i při delších bězích na většině povrchů, včetně mokré trávy. Kontaktní pryž podrážky vykazovala velmi dobrou přilnavost i na tvrdém mokrém povrchu, nijak zásadně bota nesmekne ani na mokré silnici.

Osobní zkušenost

„Je to přesně ten typ boty, se kterou neřeším kudy, jako dlouho, nebo jak rychle vlastně poběžím. Rychlá a hbitá krosová bota. Univerzální nejen z pohledu tempa běhu, kde zvládne rychlé tempové úseky, nebo i pořádně dlouhé proběhnutí. Ale i podrážkou, kde univerzálnost oceňuji nejvíce. Je to bota, kterou si klidně vezmu na závod s až jednou třetinou asfaltového nebo vyloženě tvrdého povrchu. Na krosovou botu tlumí fantasticky a nízké gripy na silnici nijak nepřekáží. Tempové úseky po písčitých parkových cestách, svižnější tempový běh s kamarády nebo pohodová třicítka v nenáročném terénu. FUJI LITE 3 mají opravdu široký záběr použití. Kromě kratších tkaniček nemám botě co vytknout, naopak v mém běžeckém botníku ji řadím hodně vysoko.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: