Recenze: ASICS Gel-Kayano 30 – pohodlí na které nezapomenete

Recenze: ASICS Gel-Kayano 30 – pohodlí na které nezapomenete

Parametry

Značka Asics
Celé jméno recenzovaného výrobku ASICS Gel-Kayano 30
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 303 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 4999 Kč
Dodává Asics Austria Gmbh
Více info na www.asics.com/gb/en-gb/

Zaujalo mě

  • stabilita došlapu
  • maximální pohodlí
  • dokonalé uchycení nohy
  • vysoká míra tlumení

Shrnutí recenze

Zní to až neuvěřitelně, ale do našeho letního testování se dostala již 30. verze bot Gel-Kayano od značky ASICS. Otázka zní, zda je vůbec možné na této botě ještě něco vylepšovat? Pojďme se na to podívat. Bota na první pohled zaujme precizním zpracováním a robustností podrážky, která zajišťuje parádní tlumení a výraznou stabilitu při běhu. Po nazutí dokonale obepne nohu jak v oblasti nártu, tak v oblasti paty i achilovky a vytvoří pro nohu opravdové pohodlí. Z hlediska využití se jedná o objemovou botu na silnici ideálně pro regenerační výběhy a pomalejší tempa od kratších vzdáleností až po maraton. Bota se však nezalekne ani lehčích terénů a rychlejší akce jako jsou fartleky a zejména delší tempové úseky. Na to, jak vypadá bota robustně dosahuje poměrně slušné hmotnosti 303 g ve velikosti boty 9 US.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Síťovina je dostatečně silná, aby zamezila vnikání jak prachu, tak kapek vody do vnitřku boty. Zároveň je prodyšná a noha se tak v botě nepotí ani při teplotách přes 30 °C ve stínu, kdy testování převážně probíhalo. V oblouku přední části je bota navíc vyztužená a může chránit prsty nohy například od odraženého kamínku a také dobře slouží k tomu, aby do boty nevnikala voda, když běžíte po mokré silnici. Bota velice dobře obepíná nárt a zároveň patu s achilovkou a usazení nohy v botě je tak maximálně pohodlné. Jazyk je poměrně tenký, ale dostatečně široký z jemného textilního materiálu a po zavázání krásně přilne k noze. Za celou dobu testu jsme nezaznamenali žádné oděrky nebo otlaky, a to ani při velmi dlouhých bězích.

Otvory pro šněrování tkaniček jsou designově vyztužené gumovým povlakem. Tkaničky tak po zašněrování pevně drží a nestalo se, že by se při běhu povolili. Pro běžce, kteří jsou zvyklí zavazovat si botu přes poslední oba horní otvor by však mohl nastat problém s délkou tkaniček, zvláště když si zdvojíte uzel pro jistotu před rozvázáním. Za zmínku ještě stojí reflexní odrazka v zadní části boty, která je určitě dobrým bezpečnostním prvkem za šera a za tmy. Odrazka se dá zaklopit a tento reflexní prvek zmizí. Neznáme důvod, proč je tam tento mechanismus zaklopení, nicméně se celkem pravidelně stávalo, že při nazouvání došlo k nechtěnému zaklopení odrazky.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Stabilitu zajišťuje širší základna podrážky díky novému systému 4 D GUIDANCE SYSTEM™, který pomáhá zajistit adaptivní stabilitu a správné vedení nohy při kontaktu s povrchem. Mezipodešev je v porovnání s předchozím modelem přepracována a solidně narostla o celé 4mm výšky. Nový použitý materiál FF BLAST™ PLUS ECO je velmi lehký a údajně ekologický. Otázkou je, zda nový odlehčený materiál s příměsí biobavlny nebude dříve degradovat, v průběhu testování jsme ale nezaznamenali pocitově sebemenší snížení úrovně tlumení. Za zmínku také stojí informace na vložce boty o ekologické zátěži při životním cyklu výrobku, který u testovaného modelu dosahuje +10.7 kgCO2e.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Pokud se podíváme na podrážku, tak ta se skládá ze dvou barevných anti abrazivních částí, které chrání pěnu podrážky před opotřebením. Po testování a následné kontrole podrážky jsme nenašli žádné významné poškození. Vrstvy na podrážce tak zajišťují dostatečnou ochranu před opotřebením podrážky. Nový PureGEL™ pod patou zajišťuje lepší tlumení nárazů a snadnější přechod v pohybu vpřed. Trocha překvapení nás ovšem čekala při chování boty na mokrém povrchu, kde docházelo k mírnému smekání v závěrečné fázi odrazu. Výrobce naopak musíme pochválit za to, že je podrážka navržena bez významných prohlubní a zářezů, jak tomu u jiných běžeckých bot bývá časté a nedochází tak k nabírání kamínků, štěrku a nečistot do podrážky.

 

Osobní zkušenost

„Rád bych na závěr zmínil, že v minulosti jsem prodělal zranění a nyní mám omezený pohyb palce u jedné nohy. Při výběru bot si tak dávám velmi záležet na tom, aby byla bota dostatečně pohodlná, stabilní a dobře vedla nohu až do odrazové fáze. Od značky ASICS dlouhodobě používám i jiné modely a líbí se mi, že myslí i na běžce, kteří potřebují šetrnější přístup pro svá chodidla. Testovaný model dobře eliminuje drobné kamínky a nerovnosti, které podrážka díky své robustnosti velice dobře odtlumí, takže je při došlapu ani necítíte. Běh jsem si v tomto modelu opravdu užíval od kratších klusů přes fartleky až po opravdu dlouhé výběhy v lehčích terénech, a především na silnici.“

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: