RECENZE: Columbia Montrail Caldorado III

RECENZE: Columbia Montrail Caldorado III

Parametry

Značka Columbia
Celé jméno recenzovaného výrobku RECENZE: Columbia Montrail Caldorado III
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 286 gramů - velikost 9 g
Šněrování klasické
Sklon pata - špička 8 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3499 Kč

Zaujalo mě

  • Limited Edition Utmb
  • Velmi dobrá přilnavost v terénu
  • Tlumení

Shrnutí recenze

Léto nám přišlo nečekaně rychle a tak je nejvyšší čas na koupi nových bot na dlouhé štreky. Na nohu se mi dostala bota třetí generace Columbia Montrail Colorado v limitované edici pro UTMB. Rozhodně bota neusnula na vavřínech a pluje na vlně inovací a pokroku. Dobré věci zůstávají a některé se stále zlepšují. Například podrážka už dosáhla svého pomyslného vrcholu, ale mezipodešev a svršek boty byl ještě vylepšen k obrazu běžcovu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Rok se s rokem sešel a my tu máme třetí generaci boty Montrail Caldorado III. Na nohu se mi dostala speciální edice pro jeden z nejznámějších ultratrailů světa – Ultratrail du Mont Blanc. Bota nese i logo závodu. Tato bota s neutrálním došlapem je stavěná na každodenní tréninky v terénu i na předlouhé závody. Proti předchozím modelům zaznamenala bota jisté změny. Například úplné přepracování horního okraje nebo měkčí horní díl boty. Bota je vybavená řadou technologií, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů. Například FLUID FOAM je pokročilé tlumení, které nabízí vysokou absorpci nárazů a delší životnost boty. TRAIL SHIELD vám chrání přední část chodidla, aniž by to mělo vliv na flexibilitu boty. Vícestupňový vzorek pak nabízí lepší trakci, kdekoliv běžíte.

Třetí generace této boty má kompletně přepracovaný svršek. Ten je vyroben z hladké textilie odolné proti oděru, která je měkčí v přední části chodidla a poskytuje zvýšenou flexibilitu. Skopnutého palce se ale nemusíte bát, protože pogumovaný tisk na špičce zaručuje větší trvanlivost boty a ochranu proti ukopnutým prstům. Přesto to doporučuji nezkoušet. Plyšový límec je vybaven měkčí pěnou pro lepší pocit kolem nohy. Ke svršku boty musíme započítat i tkaničky, které jsou v plochém provedení a po zavázání drží a nerozvazují se.

RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

Prohlédněte si i další fotografie k článku…

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Bota je opatřena technologií Fluid Foam, která spolehlivě fungovala už u předchozích generací. Jde o mezipodešev, který poskytuje výjimečné tlumení nárazů, pohyblivost a podporu plosky nohou. Drop boty je 8mm, což je standard na ultratraily. Bota je určena na každodenní běhy pro běžce s neutrálním došlapem. I když v terénu se ztrácí rozdíl mezi došlapem neutrálním a třeba pronačním, takže se toho nebojte. Další technologií, kterou se bota může pochlubit, je Fluid Guilde. Ta Vám poskytne plynulý běh v nerovném terénu. Samozřejmě je to potřeba brát s nadhledem. Každopádně drobné nerovnosti Vás nerozhodí a zvláště ke konci dlouhých běhů za to budete vděčni.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Výška podrážky je spíše menší, ale rozhodně se neřadí do minimalistických bot. Technologie Trail Shield zaručuje spolehlivou trakci v terénu. Celogumová podrážka má sympatickou výšku dezénu. Kdy je dost vysoká, aby se poradila s blátivým terénem, ale přesto nízká, aby se zachycovaly kamínky.

RECENZE: Columbia Montrail Colorado III

Osobní zkušenost

Po vybalení bot z krabice jsem nabyl nejistého dojmu, co se týče svršku boty. Zdál se mi takový „molitanový“.  Přesto po prvním kratším výběhu mě tento dojem opustil. Skoro nové, neodzkoušené boty jsem si vzal na 100km horský závod do Jižní Afriky. A boty obstály na jedničku. Bez jediné vady na kráse a bez jediného puchýře mě úspěšně donesly až do cíle. Dokonce jsem počítal, kolikrát mi to uklouzne v deštivém terénu a bylo to pouze jednou a to ještě na kameni.

Trochu jsem si odvykl šněrovat si tkaničky na běžeckých botách. Naštěstí se to nezapomíná a po zavázání tkaničky nekloužou a drží na svém místě. Co mi ale po čase začalo klouzat byl jazyk boty. Asi mám „glamlavější“ styl běhu a nebo je to fakt. Základ je si vybrat správnou velikost boty, to poznáte vždy tak, že pata Vám bude sedět jako ulitá. Zde díky přidanému změkčení budete mít doopravdy pohodlíčko.

Tyto boty mám v poličce nejen na delší tréninky, ale i závody od 60 do 160km. Není čeho se bát, tyto boty Vás podrží a rozhodně nezklamou.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Martin

jakou mají přilnavost na kamení? zvažuju na pobíhání v Tatrách

Tadeáš Vyvijal
Martin:

Na mokrém kameni si vedou celkem obstojně. Do Nízkých je bota super, není to žádný maršmeloun, takže bota pěkně podrží i v techničtějším terénu, ale je perfektně pohodlná. Do opravdu kamenitého terénu (jako třeba Vysoké..) bych rozhodně doporučil VJ Sport Maxx (https://www.svetbehu.cz/recenze/recenze-vj-sport-maxx-jako-zadne-jine/) Bota je ještě o něco stabilnější a přilnavější, zároveň to ale pořád není tvrdá tretra, ale celkem pohodlná tréninkovka…

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: