Recenze: COMPRESSPORT Hurricane 10K/10k Jacket – pořádný ultralight mezi bundami

Recenze: COMPRESSPORT Hurricane 10K/10k Jacket – pořádný ultralight mezi bundami

Parametry

Značka Compressport
Celé jméno recenzovaného výrobku COMPRESSPORT HURRICANE WATERPROOF 10/10 JACKET
Typ sportu běh
Typ oblečení bunda
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí podzimní
Materiál 1 100% polyamid
Materiál 2 100% Polyurethan
Materiál 3 100% polyamid
Hmotnost 88 g
Barevné varianty černá
Dostupné velikosti S-XXL
Údaje výrobce 1 Vodní sloupec 10 000 mm
Údaje výrobce 2 10 000 g/m2 / 24hod
Infocena 4500 Kč
Dodává Temposport
Více info na www.temposport.cz/

Zaujalo mě

  • extrémně nízká hmotnost
  • strečový materiál
  • sbalitelnost
  • přiléhavý střih

Shrnutí recenze

Nepromokavá bunda je jedním ze základních pilířů výbavy horského běžce. A nemusí jít jen o povinnou položku při závodě. Nepromokavá bunda by měla být v běžecké vestě prakticky vždy, když se vydáváte do vyšších hor. Stejně tak je nepromokavá bunda v naprosté většině případů součástí povinné výbavy na ultra-trailové závody. Často (např. na UTMB) se setkáváme s minimálními parametry 10k/10k. COMPRESSPORT Hurricane Waterproof je pro tyto příležitosti tedy cíleně dělána. Naprostý minimalismus, perfektní sbalitelnost a hmotnost, která konkuruje těm nejlehčím „pouze neprofuk“ bundám. 

Hlavní část recenze

Minimalismus

COMPRESSPORT Hurricane je jasně a nekompromisně dělána pro absolutní výkon. Pokud zkrátka běžíte o bednu na velkém závodě, hrají i desítky gramů u jednotlivých kousků výbavy svou roli. Obecně se u takovéhoto technického oblečení pohybujeme v trojúhelníku mezi výkonem – hmotností – cenou. To znamená, že na trhu sice najdeme i bundy, které mají vyšší voděodolnost i prodyšnost s podobnou hmotností, nicméně se s cenou dostáváme minimálně na dvojnásobnou částku. Hurricane Jacket je na maximální úrovni svou hmotností a dobře balancuje mezi cenou a parametry výkonu. Důležité je určitě zmínit, že splňuje předepsané hodnoty na všech větších závodech – 10 tis. voděodolnost i prodyšnost, podlepené švy a kapuce. Zároveň ji sbalíte do velikosti balíčku kapesníků.

Voděodolnost

Tato bunda se drží spíš na základní úrovni 10 000 mm vodního sloupce. To znamená, že pokud na bundu postavíte válec beze dna, musel by být vysoký 10 000 mm, aby voda začala materiálem prosakovat. Nicméně tato definice je lehce zavádějící. Například běžecká vesta na bundě v oblasti ramen vytváří tlak, který po nějaké době vodu protlačí skrz. U nepromokavých běžeckých bund je ale potřeba smířit se, že budete mokří v každém případě. Při pocení v sobě určitou vlhkost zadržuje i nejtenčí triko, natož nepromokavá bunda. Důležité je, aby vás bunda ochránila před studeným deštěm a vytvořila vám kolem těla mikroklima, které zamezí podchlazení. Z vlastní zkušenosti ale voděodolnost 10 000 mm pro běh bohatě stačí.

Prodyšnost

U COMPRESSPORT Hurricane Jacket je potřeba si uvědomit, že jde o záložní vrstvu, kterou vytáhnete na horském hřebenu v případě zhoršeného počasí nebo silného větru. Bunda není vyloženě dělána na soustavný intenzivní běh. Prodyšnost 10 000 g/m2 /24hod udýchá maximálně chůzi – u běhu už vlhkost bude po nějaké době pod bundou kondenzovat. Nicméně, jak jsem psal výše, u běhu budete od potu zkrátka mokří vždy, jde jen o to, aby byla vyvážena hranice mezi teplým mikroklimatem pod bundou a výrazným zapařováním. Pro mě zůstává otázkou, jak moc se můžeme na uváděné parametry prodyšnosti spolehnout. Moje zkušenost je totiž taková, že dvě konkurenční značky se stejnými parametry rozhodně nedýchají stejně. Naštěstí je Hurricane z těch prodyšnějších 10k bund. S tímto souvisí i velmi specifický materiál, s jakým jsem se u nepromokavých bund často nesetkal.

Materiál

Bohužel jsem u této bundy nenašel konkrétní složení materiálů, ze kterých je vyrobena, což ale neubírá na jeho zajímavosti. Bunda je celkově poměrně hodně strečová, s čím se u nepromokavých bund prakticky nesetkáváme. Celkově je materiál opravdu jemný, což navádí k tomu, abyste bundu převlékali přes běžeckou vestu nebo batůžek. Strečový materiál sice pomůže, aby se bunda přizpůsobila nepravidelným tvarům, nicméně pokud jste na hraně mezi dvěma velikostmi, zvolte raději tu větší. Překvapilo mě, že i přes opravdu výraznou jemnost materiálu nedochází k prodření nebo mechanickému poškození bundy například v podpaží, kde dochází k častému tření.

Střih

COMPRESSPORT Hurricane Jacket je spíše „slim“ střihu pro klasičtější hubené běžce, nicméně flexibilní materiál do jisté míry kompenzuje galusku nebo menší pneumatiku na břichu. Co mě překvapilo, jsou velice úzké rukávy a to i přesto, že na pažích nemám prakticky žádné svaly. To často stěžuje převléknutí bundy přes hodinky, v horších případech můžete bundu o hodinky zatrhnout. Proto doporučuji dávat si v těchto momentech velký pozor. Velmi příjemně mě překvapila propracovaná kapuce, která perfektně obepne hlavu kolem obličeje a pod bradou, ani trochu ale neškrtí.
U bundy najdeme taky vodotěsný zip, který drží velmi pevně. Takže pokud například chcete mít bundu zapnutou jen napůl, nebude se stávat, že by se zip svévolně rozepínal. Tento zip je taky umístěn na bundě asymetricky, což působí velmi stylově a zajímavě.

Osobní zkušenost

COMPRESSPORT Hurricane Jacket je pro mě první volbou v případě závodů a tréninku, kdy je pravděpodobnost deště spíše menší. Případně pro letní dny ve vyšších horách, kdy nehrozí nízké teploty. Bunda je perfektní svou přizpůsobivostí – i při velkém rozsahu pohybu paží nikde neškrtí a netáhne. A také mi pocitově přijde prodyšnější než je udávaných 10k. Pokud tedy jedete na výkon a hrajete o každý gram – Hurricane Jacket je určitě horkým kandidátem.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Vojtěch Valla

Ve zmiňované bundě běhám druhým rokem a nemohu si ji vynachválit. Považuji to za jednu z nejlepších investic do běhání a opravdu nelituji vydaných prostředků a proto ji vřele doporučuji. Komfort je pro běh velice důležitý a tato bunda jej proste dodá. Používám ji s trikem dl.rukávem od Compressportu ON/OFF a dohromady to funguje až zázračně dobře.
Běhu zdar a Compressportu zvlášť 🙂

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: