Recenze: HONOR Watch GS Pro – smartwatch do pořádného outdooru

Recenze: HONOR Watch GS Pro – smartwatch do pořádného outdooru

Parametry

Značka Honor
Celé jméno recenzovaného výrobku HONOR Watch GS Pro
Typ techniky Sporttester
Doba provozu až 25 dní
Hmotnost 45.5 g
Barevné varianty černá/bílá/modrá
Údaje výrobce 1 Předpověď změn počasí a možnost nastavení upozornění na nepříznivé počasí.
Údaje výrobce 2 Monitoring srdečního tepu 24/7:
Údaje výrobce 3 Monitorování denních aktivit včetně počtu kroků, spálených kalorií apod.
Výbava 1 Barometr
Výbava 2 Profesionální běžecké vedení s hlasem
Výbava 3 Dálkové ovládání a pořizování fotografií hodinkami přímo do telefonu HONOR nebo Huawei
Výbava 4 Kapacit až 500 skladeb pro přehrávání hudby
Výbava 5 Správa telefonních hovorů přes Bluetooth
Infocena 6499 Kč
Dodává Honor

Zaujalo mě

  • Vysoká výdrž baterie
  • Intuitivní ovládání
  • Měření převýšení pomocí barometru
  • Hudba hraje přímo z hodinek

Shrnutí recenze

V první řadě musím říct, že nejsem kdovíjaký fanoušek moudrých vymožeností. První smartphone jsem si koupil před dvěma léty a pro sportování používám své, dnes už téměř 5 let staré, Ambit3 Peak. Obecně je pro mě u takovýchto věcí důležitá funkčnost, odolnost a výdrž. Do krajů chytrých hodinek jsem tedy doposud téměř nezavítal. Berme tedy test hodinek Honor Watch GS Pro jako takovou zatěžkávací zkoušku, jak zvládnou hodně výkonnostní zacházení v kombinaci s omezenými zkušenostmi se smartwatch.

Hlavní část recenze

Spárování a nastavení

Pro spárování je třeba si do chytrého telefonu nainstalovat aplikaci Huawei Health. Bez této apky hodinky nerozběhnete. Ale nebojte i mě to trvalo jen pár minut, takže průměrně bystrým jedincům to vezme o poznání méně. V prostředí aplikace si hodinky spárujete velmi intuitivně, zvlášť pokud jde o první spárování. Skrze tuto aplikaci potom probíhá téměř veškeré nastavení. Zajímavostí je, že některé parametry jdou nastavit jak v mobilu, tak v hodinkách, některé jen v mobilu a některé jen v hodinkách. Na systém, podle kterého jsou tyto parametry rozděleny, jsem nepřišel. Důležité je, že veškeré nastavení probíhá velmi intuitivně. Aplikace dokonce hned nabízí i tréninkové programy, které můžou být pro začátečníky dobrým odrazovým můstkem.

Nabíjecí dok s magnetickými pody

V čem se Honor Watch GS Pro odlišují?

Jak jsem psal výše, smartwatchy jsem téměř nepolíben. A musím se přiznat, že mě tato oblast nikdy nějak netankovala. To především díky obecně nízké výdrži baterie, špatnému ovládání za mokra (nebo když máte ruce od bláta) a nižší odolnosti. A světe div se, konečně jsou tady chytré hodinky pro outdoorové nadšence! Kromě vysoké výdrže baterie, kterou rozebírám níže, jsou tyto hodinky skoro nezničitelné (taky vás hned napadlo „To bylo málo…“?). Hodinky byly podrobeny více než desítce vojenských testů MILSTD-810G na všelijaké živly, jako jsou teplota, voděodolnost, sůl atd.

Konstrukce

Co se týče stavby hodinek, ciferník je oproti většině smartwatchů poměrně velký a robustní. Pokud jej ale srovnáme s klasickými gps sportovními hodinkami, bude se řadit spíše do menšího průměru (oproti ambitům je to opravdu hubený kousek). Zespodu ciferníku najdeme snímač srdečního tepu ze zápěstí, ten sice lehce vystupuje, ale ne ruce jej není vůbec cítit. Řemínek je tvořen z pevné, na první pohled odolné pryže. Co musím vyzdvihnout, je lehká flexe této gumy. Hodinky se dají zapnout tak, že drží pevně na ruce i při běhu a neskáčou (jako v případě moc pružného řemínku), zároveň ale nikde neškrtí (jako u příliš pevného řemínku).

Bezpečné uchycení na řídítkách

Sportovní módy

U hodinek Honor Watch GS Pro si můžete zvolit z opravdu obrovského počtu sportovních módů. Výrobce uvádí číslo 101 – což zní na první pohled fantasticky, nicméně jde spíše o to, že můžete mít jednotlivé aktivity roztřízeny. Samotné měřené hodnoty a celkový způsob záznamu je ale u spousty módů velmi podobný. To ale neubírá na funkčnosti. Já osobně jsem si vystačil se základním během, cyklistikou, během na páse nebo třeba turistikou. Zjednodušeně řečeno je vám vždy měřena rychlost, čas, změna nadmořské výšky a vaše tepová frekvence a z tohoto jsou potom vypočítány hodnoty jako průměrná, maximální rychlost, spálené kalorie atd. Velkou výhodou je podle mě měření převýšení a nadmořské výšky pomocí barometru, které je výrazně přesnější než pomocí gps.
Na samotném displeji vidíte aktuální rychlost/tempo čas aktivity a vaši tepovou frekvenci. Osobně mi chybí podrobnější přehled, jako je dosavadní průměrná rychlost, vertikální rychlost, možnosti rozdělit si trénink na fáze atd.
Co se týče snímání srdečního tepu, měření se zápěstí stále není srovnatelné s hrudním pásem a hodnoty výrazně kolísají.

Na výběr je až 101 sportovních módů

GPS a výdrž baterie

Honor uvádí výdrž baterie se zapnutou GPS na 48 hodin. Tato výdrž ale v praxi platí u nových hodinek v teplém počasí, stále je tato výdrž ale obrovským posunem. Postupem času a s klesající teplotou samozřejmě výdrž baterie klesá. Každopádně, i kdybychom počítali výdrž třeba jen 40 hodin, ta uspokojí nejednoho ultra začátečníka nebo dobrodruha, který nemá přístup k elektřině každý večer. Pokud nezapínáte GPS ani jiné aktivity, hodinky by vám měly vydržet 25 dnů – udává výrobce. Nabití do plného stavu baterie se vejde do 2 hodin. Samotné nabití probíhá pomocí. Samotné nabíjení probíhá pomocí kulatého doku, které se pomocí magnetu přichytí k hodinkám, ten se potom propojí s počítačem pomocí kabelu.

Snímač tepové frekvence

Ovládání

Ovládání probíhá především pomocí dotykového displeje, ale jsou na hodinkách i dvě pomocná tlačítka, která musíte doopravdy zmáčknout. Samotné ovládáni je velmi intuitivní. I pro mě. Rozumějte tedy velmi, velmi jednoduché. Zkrátka co vidíte, na to ťuknete prstem. Seznam možností taky není nikterak dlouhý a celý systém je tak poměrně jednoduchý. S čím opravdu bojuji, je ovládání displeje v dešti. Za mokra hodinky reagují opravdu nespolehlivě a celý proces kýžené operace se tak velmi prodlužuje. Toto je detail, který těmto outdoorovým hodinkám velmi ubírá na funkční kráse.

Základní displej běhu

Osobní zkušenost

Pro mě osobně bylo testování takovéhoto druhu hodinek velkou neznámou. Tím, že se hodně pohybuju v horách a často po velmi dlouhou dobu jsem zvyklý na velké, ale přesto jednoduché orloje. A smartwatch bylo pro mě až doposud téměř sprosté slovo. Musím ale říci, že mě Honor Watch GS Pro překvapily, jak moc se blíží klasickým sporttesterům a přitom si zachovávají drobné vymoženosti a detaily, jako je třeba přehrávání hudby přímo z hodinek (to jako fakt?!). Kromě snížené citlivosti displeje za mokra jsou ale opravdu kvalitním konkurentem, který spojuje dva světy každodenního pracovního shonu a sportovních kratochvílí.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: