Recenze: KIPRUN 5L – kompaktní, pohodlná, lehká a uživatelsky přehledná běžecká vesta

Recenze: KIPRUN 5L – kompaktní, pohodlná, lehká a uživatelsky přehledná běžecká vesta

Parametry

Zaujalo mě

  • Přehlednost a smysluplnost celkové dispozice
  • Lehkost použitého materiálu
  • Dobrý poměr ceny a výkonu

Shrnutí recenze

Kompaktní, pohodlná, lehká a uživatelsky přehledná vesta, umožňující sbalení na sóloběh cca do délky maratonu (podle spotřeby vody) nebo i mnohem delší ultramaratony, kde není rozsáhlá povinná výbava. Neměl jsem s ní žádný problém a fungovala, jak měla.

Hlavní část recenze

Začneme oficiálními parametry, protože jejich platnost či neplatnost napoví hodně. Zde můžu naštěstí říct, že platí beze zbytku. Vesta, uváděná jako 5L, svým použitelným obsahem skutečně odpovídá jiným vestám velikosti 5 litrů. Dokonce možná některé předčí, ale tam vždy záleží na tom, jak moc je člověk ochotný “provokovat” elasticitu materiálu. Když jsme u toho, hlavní tělo vesty je tvořeno velmi elastickou, sympaticky jemnou, a hlavně lehkou syntetickou textilií. (Výrobce uvádí následující: Hlavní materiál – 26.0% Elastan, 74.0% Polyester. Vnitřní materiál – 30.0% Elastan, 70.0% Polyamid.) Tím se dostáváme k druhému hlavnímu parametru, kterým je váha: uváděná hmotnost 190g odpovídá realitě a řadí se tak mezi vesty natolik lehké, že při správné fixaci na těle o nich nevíte.

Zapínání je řešeno třemi neelastickými popruhy se sponami, jejichž poloha na lemu lze upravit vyháknutím plastových patek tvaru T. Vše má samozřejmě své výhody i nevýhody, ale mně osobně většinou takto relativně fixní polohy spon vyhovují. Už proto, že u “mobilních” spon umístěných na kolejnici jsem se až příliš často setkal s tím, že dříve nebo později začnou prokluzovat. Systém tří spon vnímám spíš jako zabezpečení proti defektu, protože mi pro dobré zapnutí stačilo používat jen dvě z nich.

Rozložení kapes je celkem klasické. Což je podle mě dobře, protože anatomie člověka je vždy v zásadě tatáž a snahy o inovaci nevedou vždy k dobrým výsledkům… Hlavní kapsa na zádech sahá přes celou výšku vesty a je tvořena již zmiňovanou lehkou textilií. V její horní polovině je uvnitř skrytá malá kapsa na drobnosti, uzavřená na suchý zip. Ta je natolik velká, aby se tam vešla peněženka s mobilem či podobné předměty. Ve spodní polovině vesty (na bedrech) je pak vně hlavní kapsy přišitá průchozí tunelová kapsa z robustnější, poloprůhledné síťoviny. Tato kapsa je dosažitelná i bez sundání vesty, proto je primárně vhodná na uložení nepromokavé bundy. V podpaží na obou stranách jsou kapsy na jídlo, rukavice či další drobnosti, které člověk potřebuje mít po ruce. Na prsou jsou dvě symetrické kapsy na půllitrové softflasky podlouhlého typu, přičemž přes levou je ještě přišitá zipem uzavřená kapsa primárně určená na mobil. Nad kapsami na softflasky jsou dvě malé kapsičky na ty nejmenší drobnosti, jako jsou solné tablety, odpadky apod. Vesta není stavěná na hydrovak.

Kdo potřebuje použít hůlky, může je například protáhnout zadní oboustrannou kapsou. Vesta rovněž umožňuje připnutí toulce na jejich uložení. (Není součástí balení.)

Další informace

Osobní zkušenost testera (Marek Rod)

„Po naložení věcmi vesta neskákala a seděla dobře i v techničtějším terénu. Do hlavní kapsy na zádech se mi s přehledem vešla další půllitrová softflaska a jedna vrstva náhradního oblečení, takže vestu lze využít na velmi dlouhé sólo běhy, v teplém počasí i s možností převlečení na cestu zpět (mějme na zřeteli i blaho spolucestujících v dopravních prostředcích…) Stejně tak je tím pádem použitelná i na ultramaratony, kde povinná výbava nepřesahuje standardní rozsah (tzn. cca nepromokavá bunda, základní lékárnička, jedno termo triko, rukavice , šátek, čepice) anebo z důvodu horka není vyžadováno nést si s sebou od startu 2 a více litrů vody. Ti, kteří nejsou na horní hranici dané velikosti, ocení i systém popruhů k dotahování vesty, který je obsluhovatelný bez jejího sundávání a umožní operativně přitahovat vestu k tělu s tím, jak ubývá vody a jídla v kapsách.

Co se týče nedostatků, napadá mě snad jen to, že velikostní tabulka nemusí úplně odpovídat každému. Ač nosím většinu sportovního oblečení M, tak akorát jsem se vešel do vesty velikosti M-L a systém popruhů k dotahování jsem vůbec nepotřeboval. Důvodem je ale i to, že přední “křídla” vesty mívám rád dopnutá relativně blízko u sebe. U horních lemů kapes na softflasky bych ocenil ještě poutka na jejich uchycení, ale přítomné gumičky fungovaly také obstojně. Kdo začíná zkoušet své schopnosti na dlouhých bězích, zejména v trailu, tato vesta je pro něj určitě zajímavou možností za velmi příznivou cenu.“

Dostupnost:

https://www.decathlon.cz/p/vesta-na-trailovy-beh-kiprun-5-l/_/R-p-344527?mc=8786242&utm_source=svetbehu.cz&utm_medium=display&utm_campaign=cz_t-intbra_n-specads_d-240619_ts-pro_f-aw_o-reac_spd-fit_spu-ath_sp-run_pnl-com_pp-na_xx-beh-svetbehu&utm_term=_pl-mix_yy-recenzevesta5l&utm_content=_bm-prf_pr-flt_sg-na_vid-n_fo-txt_zz-trailovavesta5l

 

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: