Recenze: MERRELL AGILITY PEAK 5 – jistota a hbitost v náročnějším terénu

Recenze: MERRELL AGILITY PEAK 5 – jistota a hbitost v náročnějším terénu

Parametry

Značka Merrell
Celé jméno recenzovaného výrobku MERRELL AGILITY PEAK 5
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink
Hmotnost 308 g
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3899 Kč
Dodává www.aspire.eu
Více info na www.merrell.cz/cz

Zaujalo mě

  • bezchybná trakce v terénu
  • příjemné tlumení
  • pohodlný svršek
  • nápaditý design

Shrnutí recenze

Model americké značky s „kovbojským příběhem“ nás v testu příjemně překvapil. Lehká, pohodlná a v případě potřeby i svižná bota s výborným záběrem na většině přírodních povrchů, to je MERRELL AGILITY PEAK 5. Pokud je vašim hřištěm technický, náročnější terén, běháte po tratích s ostřejšími zatáčkami, neustále nahoru dolů pak jej rozhodně vyzkoušejte. Nás v testu zaujal především pohodlným, prodyšným svrškem, výrazným tlumením (zejména pod patou), nekompromisním záběrem na měkčím podkladu, ale i odolností v kamenitém terénu. Povedená bota pro běžce, kteří rádi objevují nové cesty a nebojí se odbočit mimo vyšlapané pěšiny. Co jiného vlastně očekávat od boty, která má hbitost a obratnost přímo ve svém názvu, že? Ostatně pátá iterace již sama o sobě napovídá o oblibě modelu AGILITY PEAK.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je po nazutí velmi příjemný, v testu vykazoval pěkně vybalancovaný poměr odolnosti, pohodlí a prodyšnosti. V prstové části je materiál pouze jednovrstvý, což přispívá kromě zmíněné prodyšnosti také ke snadnému ohýbání. Žádný nepříjemný tlak na prsty vlivem ohnutí svršku při odrazu v MERRELL AGILITY PEAK 5 zkrátka nezažijete. Opravdu skvělá je přidaná ochrana špičky boty. Po stranách je protažená až k patní misce, je více než dva centimetry vysoká a nějaké to šlápnutí do kaluže, nebo vlhkého mechu tak vlastně ani nezaznamenáte. Uprostřed špičky je pogumování protažené až k očku určenému k uchycení návleků a povedeně tak zpevňuje a zároveň chrání prstovou část, bez výrazného vlivu na celkovou hmotnost boty. Pogumování prstové části můžeme po testu označit jako velmi odolné, přes kontakt s kameny a kořeny nevykazuje výraznější opotřebení. Originálně upravený je pak úchyt návleků na patní misce, kde je kromě tradičního suchého zipu přidaná gumička pro bezpečné uchycení návleku. Vepředu jej doplňuje očko z tvrzeného plastu ve tvaru D, které vypadá poměrně odolně.

Pochválit musíme celý koncept šněrování. Od integrovaného (částečně všitého) jazyka až po optimálně zvolené tkaničky. Přes tenký jazyk nevnímáme ani při delším běhu sebemenší náznak nepohodlí. Vše drží na svém místě, jazyk nesjíždí ani do stran, ani směrem ke špičce boty. Pomyslnou třešničkou na dortu je gumička pro uchycení přesahu zavázaných tkaniček. Tu spousta značek umisťuje přehnaně dopředu a k zachycení tkaniček ji pak nelze využít. U MERRELL AGILITY PEAK 5 je ale přesně na správném místě. I když využijete jako my při testování poslední otvor pro průvlek tkaniček lehce zavléknete jejich přesah pod gumičku a hlavně – vydrží tam po celý běh.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Pohodlné tlumení, zejména při došlapu přes patu, zajišťuje téměř čtyři centimetry vysoká „porce“ pěny FloatPro. Přes vyšší „podpatek“ působí bota poměrně stabilně, tuhost pěny je povedeně vyvážená a stabilita s komfortem se tady potkávají na tom správném místě. Ke komfortnímu tlumení se přidává i pořádně hutná stélka s příjemným přesahem ve střední části chodidla. Stélka je v prstové části vlepená k podešvi a nedochází tak jejímu posouvání.

 

Pěna FloatPro je útulně měkká, a kromě snadného došlapu chrání v poslední třetině boty chodidlo před ostřejšími kameny. V předních dvou třetinách mezipodešve plní stejnou funkci nylonová deska (Rock plate) usnadňující zejména běh v kamenitém terénu. Její vložení samozřejmě ovlivňuje jak flexibilitu, tak i torzní tuhost. V terénu, obzvláště techničtějším a náročnějším to ale nijak negativně nevnímáme. Naopak, při „nevycentrovaném“ došlapu na různé výstupky kořenů či kamenů je díky vloženému plátu došlap pocitově stabilnější a jistější. Navíc je deska směrem ke špičce „změkčená“ třemi podélnými otvory a posledních zhruba šest centimetrů umožňuje bezproblémové ohnutí mezipodešve. To oceňujeme zejména ve velmi strmých stoupáních, kde je potřeba se spolehnout na razantní záběr právě pod špičkou boty a využít její ohebnosti.

Značka udává drop (sklon pata – špička) jako šestimilimetrový, nám se ale zejména při svižnějším tempu zdál sklon výrazně vyšší, pocitově určitě nad deset milimetrů. Přes pohledovou robustnost to i díky tomu v botě pěkně odsýpá a bezproblémově zvládá i rychlejší tempa, fartleky nebo svižnější výběhy kopců.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Na podrážce zaujmou výrazné gripy s využitím v současnosti nejpoužívanějšího materiálu v kategorii bot do terénu s označením Vibram Megagrip. S výškou čtyři a půl milimetru si hravě poradí s měkkým podkladem. V blátě zabírají opravdu dobře, navíc se podrážka téměř nezanáší. Možná k tomu kromě vhodného odstupu jednotlivých gripů přispívá také viditelně zvlněný tvar podrážky. Ten zlepšuje ohebnost a v první třetině boty kopíruje tvar „skalní“ desky. Lze předpovídat, že podobně dobře se bota bude chovat i na sněhu. Výrazné gripy v testu výborně drží botu při výrazných změnách směru běhu, svižnějším probíháním zatáček, na traverzech, ale i v sebězích.

Snaha o zlepšení samočistící schopnosti podrážky zřejmě stála za tím, že značka zvolila výrazné snížení počtu gripů z 51 u předchozí verze na 31 u letošní novinky. Také jejich tvar prošel proměnou a předchozí tvarování výhradně ve tvaru V nahradila kombinace tvaru V a X. Samotné gripy jsou nastavené spíše pro měkčí podklad, ale díky vložené desce se bota neztratí ani na kamenitém povrchu. Pokud se vyhnete vyloženě asfaltovým úsekům lze podrážku označit za poměrně univerzální, na většině terénních povrchů reaguje velmi dobře.

Osobní zkušenost

„Na testování MERRELL AGILITY PEAK 5 jsem se opravdu těšil. Byla to již má třetí zkušenost s modelem americké značky. Ta je v povědomí především jako výrobce outdoorových bot, ale jak test ukázal, má co nabídnout i běžcům. Boty již od pohledu vypadají velmi pěkně, dovozce mi navíc umožnil výběr oblíbené barevné kombinace, výrazné barevné boty do terénu obouvám nejraději. Při vybalování z krabice mě překvapila nízká hmotnost. Žádné těžké traktory, ale lehké a na první nazutí skvěle padnoucí trailové boty. V testované velikosti 10 UK je hmotnost těsně nad tři sta gramů v této kategorii spíše výjimkou, obzvláště pokud přihlédneme k vysoké míře tlumení, vložené „skalní“ desce, ale třeba i k odolné podrážce Vibram s výraznými gripy. Do terénu, především techničtějšího a náročnějšího skvělá tréninková bota s poměrně širokým spektrem povrchů na kterých si zachovává dokonalý odraz. Díky nízké hmotnosti a pohodlnému svršku se v MERRELL AGILITY PEAK 5 běhá velmi příjemně a pocitově lehce. I v pořádné divočině to pěkně odsýpá!“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: