Recenze: Ponožky COMPRESSPORT – pro silniční maraton i pořádnou divočinu

Recenze: Ponožky COMPRESSPORT – pro silniční maraton i pořádnou divočinu

Parametry

Značka Compressport
Celé jméno recenzovaného výrobku Compressport Pro Marathon V2.0 a Compressport Ultra Trail V2.0
Typ sportu běh
Typ oblečení ponožky
Pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí letní
Hmotnost 30 g
Infocena 680 Kč
Dodává Temposport
Více info na www.temposport.cz/

Shrnutí recenze

S textilními produkty švýcarské značky COMPRESSPORT se v rámci testování setkáváme pravidelně již několikátý rok po sobě. Mnohé je tak pro nás „čitelné“ již před samotným testem a zároveň si jednotlivé produkty navzájem nastavují laťku pořádně vysoko. Tentokrát jsme redakčním testováním protáhli ponožky, novinky pro letošní sezónu na silnici i v terénu. Model Compressport Pro Marathon V2.0 jsou tenké, lehké a vzdušné ponožky nejen na silniční dlouhé distance. Druhým testovaným modelem byl Compressport Ultra Trail V2.0 s prodlouženou délkou, výraznějším polstrováním a bezchybným usazením na noze. Jako první vždy zaujme u produktů Compressport design. Nevšední, nepřehlédnutelný, moderní. Po nazutí ponožek vnímáme kvalitní materiály a dokonalý střih. A samotné vyběhnutí pak nechá vyniknout funkčnosti. Prostě švýcarská kvalita se vším všudy. Cenově se pohybují spíše v horních patrech jednotlivých produktů, bohatě to ale vynahradí spolehlivostí a dokonalou funkčností. S modelem Pro Marathon můžete zapomenout na pálení chodidel nebo rovnou puchýře při silničním dlouhém závodě, s modelem Ultra Trail zažijete neskutečně pohodlné propojení nohy s botou, které běžce doslova hýčká. Silniční verze je dostupná ve třech barevných variantách (testujeme bílou), nechybí ani moderní design s odlišnou barevnou variací pro každou nohu. Pro běhání v terénu se nám zdá nejpraktičtější černá barva (v tradiční kombinaci s červenou), dostupné jsou ale u modelu Ultra Trail i varianty modrá a bílá.

Hlavní část recenze

Dokonalý střih

Ponožky Pro Marathon jsou lehké jako pírko, v testované velikosti T3 váží každá pouhých 15 gramů. V horní části jsou téměř průsvitné síťované panely, přesto se ponožky oblékají naprosto bez problémů a stejně dobře se usadí na noze. Na těch správných místech je ale materiál o poznání hutnější. Špička a pata tak zaručují nejen pohodlí, ale také slušnou životnost. Rozhodně to nejsou ponožky jen na pár maratonů. Zesílení v prstové části a kolem paty zároveň zamezuje vzniku puchýřů nebo odřenin. K tomu nechybí osvědčené vychytávky švýcarské značky. 3D body patří k poznávacím prvkům Compressportu a u tohoto modelu jsou umístěné na chodidle těsně před patou a také v oblasti achilovky. Pomáhají s dokonalým usazením po celou dobu běhu a zároveň vytváří mírně masírovací efekt. S minimálním navýšením hmotnosti tak zároveň napomáhají pochytat dopady při každém kroku a stimulují cirkulaci krve. Zmíníme ještě protiskluzový pásek v oblasti nártu. Ten má rovnou dvojitou funkci. Drží ponožku na svém místě, bez shrnování a zároveň podporuje přilnavost chodidla v botě. V testu jsme si ověřili kromě perfektního usazení také skvělý odvod vlhkosti, ponožka zůstává i po delší vzdálenosti téměř suchá.

Model Ultra Trail se vyznačuje především pohodlím. To zajišťuje nejen zesílené polstrování v oblasti špičky a paty, ale také ve střední části chodidla ve formě výrazného fixačního pásu. Pocit příjemného došlapu pak umocňují 3D body pod klouby prstů a pět zesílených pásků po celé zbylé délce chodidla. Při správném trailu není nouze o nějaké to brnknutí o kořen či větvičku. I na to u Compressportu mysleli a vnější i vnitřní kotník chrání zesílený materiál. Holeň je podobně jako u silničního modelu výrazně prodyšná. Anatomicky propracované jsou 3D body v oblasti achilovky s přidáním dvou sloupců bodů na vnitřní straně nejen pro podporu tohoto citlivého místa. Nám se třeba v testu osvědčily také jako ochrana před nechtěným kontaktem s podrážkou boty druhé nohy. Přiléhavý střih podporuje klenbu a také průtok krve pro oddálení únavy. Inovovaný je tzv X-strap zajišťující stabilitu kotníku v náročnějším terénu. V nabídce značky je také nižší varianta modelu Ultra Trail, kterou lze případně doplnit kompresními návleky (testovali jsme v loňském roce).

Pro test volíme u obou modelů velikost T3, doporučenou pro rozpětí chodidla 42–44 UK. Při délce chodidla testera 28 cm k naprosté spokojenosti. Pozornost věnujte výběru velikostí, pokud kupujete zároveň ponožky a návleky. Zatímco u návleků rozhoduje o velikosti obvod lýtka, u ponožek délka chodidla.

Funkční materiál s množstvím detailů

Materiálové složení je u Pro Marathon následující: 81% polyamid, 13% elastan, 5% polytetrafluorethylen a 1% polyester. Přes ryze „umělé“ složení je materiál příjemný na dotek i samotné nošení. Jedno z tajemství úspěchu je u ponožek Compressport použití teflonových vláken (PTFE), která pomáhají snižovat přehřívání chodidla, snižují tření a jsou tedy nejlepší prevencí proti tvorbě puchýřů. Na ponožce Pro Marathon mají největší zastoupení v oblasti špičky. Ultratenká vlákna umožňují vytváření síťovaných panelů ne nepodobných pavoučím sítím. Horní polovina nártové části modelu Pro Marathon je díky nim téměř průsvitná, stejně jako část v oblasti holeně.

Materiál ponožek Ultra Trail pak tvoří z 96% polyamid a ze 4% elastan. Materiál je o poznání hutnější, přesto ani v tomto modelu nezaznamenáváme výraznější pocení. Více materiálu znamená v tomto případě více pohodlí, silnější vrstva na chodidle podporuje tlumení došlapu bez ohledu na použité boty a přímo si říká o pravidelné tréninkové využití.

Osobní zkušenost testera

„Ponožky Compressport používám poměrně dlouho, jako první jsem před lety vyzkoušel cyklistické a postupně oběhal i několik běžeckých modelů, včetně návleků či podkolenek. Vždy k naprosté spokojenosti. Perfektně se usadí na noze, jsou výrazně prodyšné, vzdušné, téměř nezadržují vlhkost. Když na kole nebo při běhu zmoknu jsou často suché ještě, než dorazím domů. Ponožky sice nejsou tolik vidět, přesto beru design u Compressportu jako výrazné plus. Za mě největší ocenění zaslouží spolehlivost, nevybavím si model, kde bych zjistil nějaký zásadní nedostatek. Spousta běžců řeší především boty, ale právě kvalitní ponožka dokáže zajistit to nejlepší propojení nohy s botou. Zejména pro delší vzdálenosti pak platí, že kvalitní ponožka může být naprosto zásadní pro dosažení cíle.“

 

Další informace

Klíčové vlastnosti:

Compressport Pro Marathon V2.0

– zabraňují přehřátí

– protiskluzový pásek

– ventilační síťované panely

Compressport Ultra Trail V2.0

– chytré tlumení

– podpora kotníku

– cílená komprese

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: