RECENZE Puma Hybrid Astro – výrazný parťák na trénink i na parádu

RECENZE  Puma Hybrid Astro – výrazný parťák na trénink i na parádu

Parametry

Značka Puma
Celé jméno recenzovaného výrobku Puma Hybrid Astro
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 360 g g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 12 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3190
Dodává Puma
Více info na eu.puma.com/cz/cs/home/

Zaujalo mě

  • Výrazný design
  • Pohodlí
  • Obepnutí chodidla

Shrnutí recenze

Značka puma není na běžeckém trhu žádným nováčkem. Nyní svou rodinu rozšiřuje o další modely Hybrid. A konkrétně Hybrid Astro jsme měli možnost vyzkoušet. Diagnóza zní objemovka na silnici a pevné povrchy. Jak se ale tento výstřední kousek choval doopravdy, se podíváme trochu podrobněji. Celkově je zde hodně tlačeno na pohodlí. Tím je vykoupena i trochu vyšší váha, která by ale u tréninkových bot neměla hrát hlavní roli. Unikátní na této botě je mezipodešev. Konkrétně její směs, která kombinuje různě chovající se materiály pro plynulý přechod mezi dopadovou a odrazovou fází. Vše ale popořadě.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Základní síťovina svršku je bez jakékoli membrány. Nicméně celkově je spíše pevnějšího charakteru. Nejedná se tedy o jakousi pružnou pletenu ponožku, jak jsme zvyklí u mnoha dnešních modelů v této třídě. Což má lehkou nevýhodu v tom, že při natékání nohy se svršek tak nepřizpůsobí. Na druhou stranu je noha v botě pevněji usazena. O zpevnění se starají i jakési panely, které obepínají nárt až k podélné klenbě. Tyto síťové panely jsou se zavazováním propojeny plastovými oky, která dělají stahování bot trochu náročnější, na druhou stranu se ale tkaničky nepovolují. V oblasti malíku, v kritickém místě, které se nejčastěji trhá, najdeme ještě drobné vyztužení proti protržení. Když se přesuneme k opatku, můžeme si všimnout poměrně masivního zpevnění v podobě plastových křidélek, které opravdu stabilizují patu zejména při dopadu. Otázkou, do jaké míry může pracovat achilovka. Rozhodně ale tento segment jen podporuje výrazně technický charakter bot. V oblasti kolem kotníku a jazyk je potom silně polstrovaný, nedochází tak k žádným otlakům.

Detail síťoviny svršku

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev, část mezi vložkou a podrážkou, se stará o hlavní část tlumení boty. V tomto případě jde, jak už název hybrid napovídá, o kombinaci dvou materiálů. Pod patou ve spodní části je pevnější polyuretan pro lepší stabilitu a jistější krok. Pojítkem mezi touto částí a chodidlem je potom měkčí a na první pohled výraznější termoplastický polyuretan. Jeho hlavní devízou je nejen opravdu vysoká úroveň měkkosti, ale taky velká energetická návratnost. Pro někoho může být charakter boty až příliš papučkoidní, to znamená, že se v bodě příliš utápí. Na druhou stranu jde opravdu o tréninkovou botu a váha nebo „rychlost“ boty zde není nejdůležitějším aspektem. Osobně bych botu doporučil spíše těžším běžcům. Pro lehčí jedince může být zbytečně tlumená i na objemovou botu. Zajímavé je výrazné zkosení paty, které dobře podporuje plynulý přechod z dopadové do odrazové fáze kroku.

Řešení opatku

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Primárně je Hybrid Astro silniční bota. To znamená, že hlavní povrch, po kterém se v nich budete pohybovat je beton nebo asfalt městských uliček a cyklostezek. Většina silniček jde sice použít i v lehčím terénu na šotolinové nebo lesní cestě, nicméně v tomto případě bych doporučoval držet se opravdu na pevných cestách, zejména kvůli opravdu vysoké míře tlumení, která by i v lehčím terénu mohla snižovat stabilitu kroku. Co se týče tvrdosti směsi, je zde volen materiál s vyšší životností, který ale není tak extrémně přilnavý, jako lepivá měkká směs, kterou najdeme třeba na závodních botách. Ve špičce boty si všimneme lehkého dezénu, který zdrsňuje celou podrážku, což přilnavost o něco zlepšuje.

Detail podešve pod špičkou

Osobní zkušenost

Puma Hybrid Astro vidím jako velmi pohodlné boty pro rekreační běžce, které jsou podle mě stavěny, jako výrazná lifestylovka. Osobně bych ji doporučil spíše začátečníkům. Svými technologickými vychytávkami odpustí velkou spoustu nedostatků v běžecké technice. Na druhou stranu se v takovýchto botách běžecká technika špatně rozvíjí a celkově se běžec může v botě cítit poněkud stísněný bez dostatečného prostoru pro přirozenou práci. Nicméně koncept prvních běžeckých bot, které můžu nosit i jako vycházkové není špatný a výrazný design může oslovit spoustu lidí, jak v parku při ranním joggingu, tak večer na diskotéce.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: