Recenze: Royal Bay Extreme Race – lehoučké kompresní návleky

Recenze: Royal Bay Extreme Race – lehoučké kompresní návleky

Parametry

Značka Royal Bay
Celé jméno recenzovaného výrobku Royal Bay Extreme Race
Typ sportu běh
Typ oblečení návleky
Pohlaví unisex
O jakou vrstvu se jedná první (spodní)
Do jakého ročního období se hodí letní
Materiál 1 75 % PAD NYLON
Materiál 2 25 % elastan LYCRA
Barevné varianty Červená, černá, modrá, zelená
Dostupné velikosti XS-XL
Údaje výrobce 1 Cílená komprese
Výbava 1 Reflexní prvky
Infocena 850 Kč Kč
Dodává VITAR Sport, s.r.o
Více info na www.royalbay.cz/

Zaujalo mě

  • cílená komprese
  • vysoká prodyšnost
  • příjemný materiál

Shrnutí recenze

Když jsme s Royal Bay řešili produkt na testování (a že možností bylo hodně – od kompresních návleků na stehna, paže, podkolenky, trička, kraťasy…), osobně jsem byl spíš pro podkolenky. Nakonec jsem se nechal přesvědčit pro kompresní návleky – pro mě trochu neprobádané vody. A dobře jsem udělal. K návlekům jsem byl vždycky spíše skeptický, především kvůli přechodu mezi návlekem a ponožkou. RB Extreme Race jsou ale z tak jemného materiálu, že přechod vůbec necítíte, navíc můžete kombinovat s různými druhy ponožek a samotný návlek tedy není tolik namáhán. Nenechte se ale zmást, i přes jemnost je cílená komprese velmi znát a například v ostrém seběhu návleky výrazně redukují otřesy.

Hlavní část recenze

Komprese

Poslední léta je komprese stále skloňovanějším pojmem. Pokud bychom měli vyzdvihnout dva hlavní přínosy kompresního oblečení, byla by to stabilizace svalů a zlepšení jejich prokrvení. Ano, kompresní návleky podkolenky dnes dělá kdejaká firma, ale celá problematika není tak jednoduchá. Většina obyčejných návleků nemá kompresi cílenou, a navíc své vlastnosti většinou ztrácí po několika vypráních. Je proto důležité vybírat „kompresky“ od specializovaných značek, kde máme záruku kvalitního produktu, který bude plnit svou funkci dokonce déle než jen po dobu pár vyprání.

Materiál

Royal Bay Extrem race jsou návleky, které mají dopomoci k maximálnímu výkonu – proto jsou vyrobeny z maximálně prodyšného a lehkého materiálu. Tvoří je ze 75 % PAD NYLON a 25 % elastan LYCRA. Tkanina má výborné termoregulační vlastnosti, skvěle odvádí přebytečnou vlhkost pryč od těla. Navíc je obohacena rychleschnoucí technologií s ochlazujícím efektem.

Reflexní prvky a zajímavý design

Jak podkolenky nosit?

Lýtkový návlek je správně umístěn, pokud začíná 1-2 cm pod kolenem. Tento bod je tedy pevným bodem umístění návleku, zatímco umístění v oblasti Achillovky bude principiálně „jak to vyjde“. Tzn. že pokud je návlek kratší, je třeba zachovat začátek návleku 1-2 cm pod kolenem (tedy zachovat tento pevný bodu umístění) a ponechat holý kotník. Špatně by bylo, kdybyste měli kompresní lýtkový návlek oblečený od kotníku, ale jen do poloviny lýtka.

Co se týká kombinace lýtkového návleku s ponožkou, ideální je, aby ponožka a návlek na sebe navazovaly (ale nepřekrývaly se). Pokud to nejde, je vhodnější oblékat ponožku přes návlek, ale je potřeba počítat s tím, že v místě překrytu dochází k vyšší kompresi.

Podkolenka nebo návlek

Často rozebírané dilema. Který kousek zvolit? Odpověď je jednoduchá a složitá zároveň – záleží na příležitosti. Pokud absolvujete triatlon – v podkolenkách se vám bude plavat špatně. Stejně tak pokud při ultra trailu přezouváte boty a ponožky- také se hodí více návlek. Naopak pro například cestování nebo treky v horách se více hodí podkolenka, u které nedojde k překrytí ponožky s návlekem, což může někomu vadit.
Dalším rozdílem je životnost – u podkolenky je oblast chodidla výrazně namáhána, přestože kompresní část může být v pořádku, s diravou patou asi už běhat nebudete.

Takřka neznatelný lem

Osobní zkušenost

Royal Bay Extreme Race jsou pro mě asi nejpromakanějším kompresním návlekem, který jsem měl možnost vyzkoušet. Extrémně jemný a prodyšný materiál, který ale zároveň opravdu pevně stáhne lýtko a přínos zejména v technickém seběhu je opravdu znatelný. Ani ten spodní  lem, kterého se tak bojím, nedělá žádnou neplechu. Za mě tedy číslo jedna pro opravdu tvrdé tréninky a závody.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: