Recenze: SALOMON AERO GLIDE – lehkost a pohodlí na každém kroku

Recenze: SALOMON AERO GLIDE – lehkost a pohodlí na každém kroku

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku SALOMON AERO GLIDE
Pro jaký povrch je bota vhodná Silnice, Dráha
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 285 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 10 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3890 Kč
Dodává AMER Sports
Více info na www.salomon.com/en-cz

Zaujalo mě

  • komfortní tlumení
  • nízká hmotnost
  • jednoduchá konstrukce
  • univerzálnost podrážky
  • širší spektrum využití

Shrnutí recenze

Nový objemový silniční tréninkový model SALOMON AERO GLIDE vyniká parádním tlumením, plynulým, pocitově snadným přechodem do odrazu, a především celkovým pocitem lehkosti při každém běžeckém kroku. Na tréninkovou botu má ve velikosti 10UK přívětivou hmotnost 285 gramů, kterou s ohledem na 37 milimetrů pěny pod patou od pohledu rozhodně nehádáte. Hned první nazutí ale prozradí nejen lehkost, ale také celkový potenciál povedené tréninkové boty. Zaujme jednoduchou konstrukcí, bez zbytečných „kudrlinek“, zároveň jí nechybí nic podstatného. A také slušnou cenou, z pohledu poměru cena / výkon řadíme model SALOMON AERO GLIDE docela vysoko. Jednoduchost se odráží jak ve svršku, tak i v podrážce. Svršek je odolný, a navíc se velmi dobře udržuje. Podrážka bez plastových výztuh vyniká všestranností, od silnice, přes parkové cesty až po lehký sušší terén nezklame.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek tvoří pevná, na omak tužší 3D síťovina s více než třetinovým podílem recyklovaného materiálu. Pohledově nijak nenadchne, přesto po nazutí vnímáme příjemné usazení na noze. Prodyšnost se zdá optimální pro celoroční používání. Během testování nebyl problém s teplotami lehce pod nulou, ani těmi nad dvanáct stupňů. Vyzdvihnout musíme snadnou údržbu svršku. Po běhu stačí botu lehce otřít, nečistoty nikde neulpívají. Svršek zároveň nijak přehnaně nenasákne vlhkost, zimní běhání zvládal model SALOMON AERO GLIDE na výbornou. Šněrování zajišťují klasické tkaničky, ploché a pevné, dobře se doplňující s hutnějším, více polstrovaným jazykem. Další polstrování je pouze kolem paty, a to ještě o něco méně, než bývá u silničních tréninkových bot obvyklé. Přesto je bota pohodlná i na opravdu dlouhé proběhnutí, v testu jsme zvládli několik běhů přes dvacet kilometrů a vždy bez sebemenších otlaků. Napomáhá tomu i natvarování patní misky, která je v zadní části lehce širší a nevytváří tak přehnaný tlak na achilovky. Kotník je ale fixovaný naprosto dokonale, k nechtěným posunům nedochází ani na nerovnostech. Vzhledem k nepružnosti svršku bude bota vyhovovat zejména běžcům se střední případně lehce užší šířkou chodidla.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Lehčí a citlivější pěna Energy Foam působí při běhu o něco tužším vjemem, než by se s ohledem na výšku mezipodešve dalo předpokládat. Ve výsledku je ale došlap nadmíru pohodlný, bez nepříjemného „zaplavání“ s plynulým přechodem do odrazu. Kombinace mírného rockeru a desetimilimetrového dropu dodává pocit snadného odrazu, a to i v případě kdy běžec „přitlačí na pilu“. Není to vyloženě tempová, ani závodní bota, přesto případné tempově vytrvalostní intervaly zvládá s přehledem a běžce nijak neomezuje v rychlejším tempu.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Přestože se jedná o silniční tréninkovou botu a odraz na suchém asfaltu je ukázkový, musíme zároveň pochválit univerzálnost podrážky, která disponuje množstvím hranek a zářezů kontaktní pryže. Ty pak navyšují trakci na parkových cestách nebo v lehkém sušším terénu. Šířka podrážky dvanáct centimetrů v přední části a téměř deset pod patou dělá z modelu SALOMON AERO GLIDE nejen extra pohodlnou ale také výrazně stabilní botu.

Osobní zkušenost

„Pokaždé když nevím kudy přesně poběžím, nebo jaký tréninkový motiv zvolím sáhnu nejraději po univerzálních tréninkových botách. V nich pak můžu běžet pomalu, dlouho, nebo si zrychlovat podle libosti. A přitom třeba i střídat lehký terén a silnici. Podle chuti a nálady. A přesně takové jsou i SALOMON AERO GLIDE. Jednoduchá konstrukce, odolný svršek, parádní tlumení a nízká hmotnost. Bota, se kterou zvládnu třicetikilometrový běh i opakované čtyřstovky na úrovni anaerobního prahu. Pokud si mám z botníku vybrat jedny boty na prodloužený víkend, sáhnu bez zaváhání právě po takové botě. Prostor pro zlepšení? Osobně bych uvítal trochu více materiálu vnitřní stélky, která je sice skvěle prodyšná, ale je opravdu velmi tenká a při velmi dlouhých bězích a pouze tenkých ponožkách působí tužším dojmem.“

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: