Recenze Salomon S-LAB XA Alpine – boty, co v horách běhají samy

Recenze Salomon S-LAB XA Alpine – boty, co v horách běhají samy

Parametry

Značka Salomon
Celé jméno recenzovaného výrobku Recenze Salomon S-LAB XA Alpine - boty, co v horách běhají samy
Pro jaký povrch je bota vhodná Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 345 g g
Šněrování Quicklace
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy pronace
Infocena 6890 Kč

Zaujalo mě

  • Stabilita - přestože je bota velmi lehká, i ve velmi technickém terénu se na ni můžete spolehnout a nezklame vás
  • Váha - ve srovnání s klasickými pohorkami, vám bude připadat, jako byste na noze žádnou botu neměli
  • Inovativní materiál - jen těžko byste mohli hledat takto podobně konstruovanou botu. Je to ideální kombinace pro běh ve vysokohorském terénu a horolezectví

Shrnutí recenze

Salomon S-LAB XA ALPINE je botou na půl běžeckou, napůl vysokohorskou. Kombinuje všechny výhody běžecké a vysokohorské obuvi a dává tak majiteli absolutní svobodu v jakémkoli prostředí. Ačkoli není určení na klasické běhání, zaujme svou univerzálností, nízkou váhou, excelentním gripem a výbornými materiály.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

XA ALPINE je složena ze dvou skořepin. První, vnitřní, je jakousi teniskou, na kterou jsou běžci od běžeckých bot Salomon zvyklí. Nejvíce připomíná boty S-LAB Sence Ultra. Tato vnitřní teniska se zavazuje na Quicklace způsob, typický pro všechny boty Salomon. Nechybí také pouzdro na šňůrku, tzv. lace pocket. Po bocích je teniska velmi tenká a výborně dýchá, zároveň je také flexibilní. Vnější skořepinu boty tvoří do vysoké míry robustní, pogumovaný a voděodolný materiál v kombinaci s nad kotníkem začínající velmi příjemným textilem. Na rozdíl od pogumovaných části boty – asi 2/3 celkové plochy bot – je textil začínající nad kotníkem velmi flexibilní, a není proto problém ho všemožně ohnout a docílit jim větší prodyšnosti a pohodlí pro běh.

Na boty se dají nazout i mačkyNa boty se dají nazout i mačky

Kvalitní podrážka i do horského terénuKvalitní podrážka i do horského terénu

S-LAB XA Alpine má voděodolný zipS-LAB XA Alpine má voděodolný zip

Prohlédněte si další fotografie k článku…

Pokud botu voděodolným zipem zapnete do svého maxima, manžeta nad kotníkem sevře vaší achilovku tak, aby se minimalizovala šance dostání se nečistot a sněhu do vnějšku boty. Špička i pata boty jsou velmi tvrdé a zabraňují tak možnému zranění z okopu, či špatného došlapu. Vzhledem k pogumování a voděodolnosti většině části boty vám bude v letních měsících v této botě teplo. Ačkoli je vnitřní bota velmi tenká a prodyšná, vnější část jen z části větrá, a tak bych tuto botu doporučil do teplot dosahujících maximálně 20 stupňů, pokud nechcete, aby vám bylo teplo.

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Podešev a mezipodešev XA Alpine je totožné jako u dalších modelů S-LAB Sence. Podešev Contagrip se již osvědčil a napomáhá i zde lepší přilnavosti za mokra i lezení. Mezipodešev je také stejný jako u dalších modelů bot S-LAB – Dual-density Compressed EVA – a tak rychlý přeběh přes suť vám nebude dělat problém. Novinkou je tzv. Carbon chassic, tedy technologie která má napomáhat ještě lepší kontrole a stabilitě při sebězích v náročném terénu.

Uvnitř najdete botu, která připomíná S-LAB Sense UltraUvnitř najdete botu, která připomíná S-LAB Sense Ultra

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Nenechte se ale zmýlit. Jakkoli se tato bota může při pohledu tvářit jako teniska hrající si na pohorku, hned od prvního nazutí zjistíte, že podrážka XA Alpine je stoprocentní vysokohorskou záležitostí se vším všudy. Ať se brodíte tunách suti či sebíháte v rozbředlém sněhu, tvrdá podrážka v kombinaci s – do detailu promyšlenými – špunty nás nezradí v jakémkoli terénu. Právě ona podrážka je největším rozdílem řady XA oproti Sence. S řadou XA si může dovolit vylézt na jakýkoli vrchol a stále se nebudete muset bát o stabilitu a komfort.

Osobní zkušenost

Z vlastní zkušenosti po měsíčním testování této boty s ní nemůžu být nespokojen. Splňuje vše, co jsem od ní očekával. Je to ideální kombinace mezi lehkou závodní běžeckou botou a pohorkou do těžkého terénu, s kterou se můžu vydat kamkoli. Testoval jsem ji jak v Moravskoslezských Beskydech, tak i na slovenských horách, konkrétně na Malé Fatře a ve Vysokých Tatrách. Právě na Malé Fatře a ve Vysokých Tatrách v techničtějším terénu jsem naplno ocenil vlastnosti XA ALPINE. Kamenná suť, mokré, kluzké balvany, po kterých se scházelo či mokrý sníh nebo bahno v této botě nejsou překážkou. Doporučil bych ji snad všem lidem, kteří rádi tráví čas ve vysokých horách – které jsou již techničtější – a kde nejen chodí, ale sem tam si i něco vyběhnout nebo seběhnout a zároveň požadují maximální kontrolu a spolehlivost. Ani zima této botě nedělá problém. Ačkoli výrobce udává jako teplotní minimum -5°C, lze na ní bez problému nasadit mačky a vydat se s ní zdolat i opravdu těžko přístupný terén.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: