Recenze: SAUCONY PEREGRINE 12 GTX – vyladěný rychlík s pořádnou dávkou odolnosti

Recenze: SAUCONY PEREGRINE 12 GTX – vyladěný rychlík s pořádnou dávkou odolnosti

Parametry

Značka Saucony
Celé jméno recenzovaného výrobku SAUCONY PEREGRINE 12 GTX
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Tempový trénink, Závod
Hmotnost 312 g
Šněrování Klasické
Sklon pata - špička 4 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4.299 Kč
Dodává www.aspire.eu
Více info na mysaucony.cz/

Zaujalo mě

  • funkčnost membrány
  • bezchybná trakce
  • celkový komfort
  • dynamika odrazu

Shrnutí recenze

Model pojmenovaný po nejrychlejším létajícím ptáku na světě je dlouhodobě mezi běžci oblíbený jako spolehlivá, a především rychlá bota do lehčího terénu na kratší až střední vzdálenosti. Sokola stěhovavého, který zvládne v letu střemhlav vyvinout rychlost přes 300 kilometrů v hodině sice nepřekonáte, ale roztočit nohy v terénu v nich přesto můžete parádně! V testované verzi GTX navíc bez ohledu na počasí. Mokrá tráva, sníh nebo běh v dešti je v opravdu funkční membráně svršku Saucony Peregrine 12 GTX o poznání příjemnější než v běžných modelech. Přes mírné navýšení hmotnosti bota nijak neztrácí na rychlosti. Propracované gripy podrážky umožňují pořádně to rozbalit nejen na rovině, ale i v terénních sebězích. Od tvrdého povrchu přes běžný terén až po sníh zvládají Peregrine 12 rychlý běh na výbornou. Verzi GTX pravděpodobně více využijete pro tempové tréninky, neztratí se ale ani při závodu v sebevětší slotě.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je bez polstrování, přesto dostatečně pohodlný. Pěkně obepne nohu, která pak sedí na svém místě i na výraznějších nerovnostech. S polstrováním to nepřehání ani patní miska, bota ale nikde nedře a netlačí ani při delším běhu. Zcela integrovaný (všitý) jazyk spolehlivě zamezí pronikání nečistot a vlhkosti dovnitř boty. Jazyk je také bez jakéhokoli polstrování, očka pro tkaničky jsou ale chytře podložené tužším materiálem a nehrozí tak otlaky ani při razantnějším utažení šněrování. Nechybí gumička pro zastrčení zavázaných tkaniček, poutko na patě pro snadnější nazouvání nebo očko pro uchycení návleků. Již tak funkční membránu doplňuje výrazné pogumování špičky boty s praktickým prodloužením směrem ke střední části. Svršek má limity nastavené pořádně vysoko!

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Podešev je zpevněná plastovou deskou, která pocitově lehce přidává do odrazu. Zároveň si ale zachovává optimální torzní tuhost pro vyrovnání nerovností. Vložená deska dokonale chrání chodidlo při došlapu na ostřejší kameny. Sklon 4 mm je pro botu do terénu zcela optimální, došlap je díky tomu s potřebnou dávkou jistoty, přitom nijak zásadně nesnižuje dynamiku odrazu. O tom, že je bota opravdu stabilní, svědčí i reakce na webu značky, kde uživatelé uvádějí použití tohoto modelu také pro golf při deštivém počasí. Odpružení je při výšce materiálu pod patou 26,5 mm mírně tužší, přesně jak to má u trailové boty být. Bota tak „nezaplave“ ani při došlapu přes patu. Dostatek pohodlí pak zajišťuje nadstandardně silná (na tempově závodní botu až nezvykle) vnitřní stélka s anatomickým tvarováním. Pro trailové běhání je to ideální kombinace, deska zamezí bolestivým došlapům na kamenitém podkladu, extra silná stélka zpříjemní došlap na tvrdém povrchu. Povedené!

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Agresivní vzorek s pětimilimetrovými gripy vykazoval v testu příkladnou trakci na většině povrchů. Je laděný spíše na sušší až tvrdší podklad a nijak zásadně nepřekáží ani při kratších přebězích na silnici. Testovaná verze GTX si tak zachovává (přes určení do mokrých podmínek) tradiční podrážku modelů Peregrine. Přesto jsme v Peregrine 12 v rámci testování bez problémů zvládali běh na sněhu, nebo na měkčím lesním terénu. Povedenou vychytávkou je podélné rozdělení podrážky pod patou, které přispívá k navýšení stability při došlapu na výrazné nerovnosti (kámen, kořen).

Osobní zkušenost

„S verzí GTX to byla moje první zkušenost s modelem Peregrine. V základní verzi mám ale odběháno spousty tréninkových i závodních kilometrů hned v několika modelových řadách. Vždy jsem oceňoval celkové „vyladění“ boty. Jistotu v lehčím terénu spojenou s výbornou dynamikou odrazu na tvrdším podkladu. Není to superlehká závodní bota, ale zejména pro závody s častou změnou povrchu je naprosto spolehlivou volbou. U testované GTX verze musím vyzdvihnout měkkost a pohodlnost svršku. Verze GTX bývá často napříč značkami na hony vzdálená základnímu modelu. Bota pak působí méně pohodlně a zároveň celkově tužším dojmem. Tady membrána nemá na ohebnost a pohodlnost svršku prakticky žádný vliv. Samozřejmě při plné funkčnosti, což jako běžci oceníme nejen při trénincích za špatného počasí.“

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Milan

Podle mě je GTX verze mírně těsnější / užší než standardní provedení. Ale zatím podle mých zkušeností to tak bylo u všech bot (i jiných značek) s Goretexem. Nicméně tady u SAUCONY to není nic dramatického v tom smyslu, že by si člověk musel verzi GTX koupit ve větší velikosti.
Rozdělenou zadní část podrážky já naopak nechválim. Několikrát jsem doběhnul s kamenem vraženým do podrážky. A byly to i dost velký kameny. Bota pak celkem znehodnocená. Takže tuhle úpravu moc nechápu – zvlášť u trailový boty. Verze 6 to ještě takhle neměla. Takže asi neběhat po štěrku a kamenech …
Jinak skvělá bota.

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: