Recenze: Tecnica Origin LT MS – trailovka vypečená na míru

Recenze: Tecnica Origin LT MS – trailovka vypečená na míru

Parametry

Značka Tecnica
Celé jméno recenzovaného výrobku Tecnica Origin LT MS
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Tempový trénink, Závod
Hmotnost 305 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 9 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 4399 Kč
Dodává Snow-How s.r.o.
Více info na www.tecnicacz.cz/

Zaujalo mě

  • možnost vytvarování přímo na nohu
  • skvělá univerzálnost do různých podmínek
  • jednodílná konstrukce svršku (pevný jazyk)
  • pěkný, decentní design

Shrnutí recenze

Tradiční Italská značka Tecnica po desetiletích ukončila své výhradní zaměření na lyžařskou obuv. S mnohaletým vývojem a obrovskými zkušenostmi v zádech se rozhodla prorazit i do světa trialového běhání. Jedním z výsledků je model Tecnica Origin LT MS. A rozhodně se nejedná o žádnou „neodladěnou prvotinu“. Naopak je naladěná na nohu každému běžci – a to doslova. Svršek boty i vložku lze totiž vypéct na míru podle tvaru nohy. Zaměřením je to plnohodnotná terénní univerzálka, která nezklamala na zbytcích sněhu, podmáčených jarních trailech ani tvrdých šotolinových cestách. Pohodlná na dvouhodinový výběh, zároveň dostatečně svižná pro kratší tempový běh. Verze LT je pro běžce do 75 kg, sportovcům s těžšími kostmi je určen model XT.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Základním materiálem svršku je polyesterová tkanina s podšívkou „Breathable mesh lining“, která je hlavně v přední části příjemně prodyšná a nohy tak zůstávají v pohodě i při běžném zpocení nebo lehčím namočení. Naopak zadní část boty mezi nártem a patou je lehce vyztužená (nikoliv na úkor pohodlí) a skrývá v sobě hlavní přednost těchto bot – technologii „C.A.S – Custom adaptive shape“. Ta umožňuje tepelné tvarování přímo podle tvaru nohy, jako např. u lyžařských bot. Proces zabere v obchodě 10 – 15 minut a bota pak sedne opravdu každému. Stejně tak se tvaruje i vložka. Pro větší odolnost a bezpečí v terénu je špička boty opatřena decentním okopem. Svršek boty je v jednom kuse, tedy s pevným jazykem. Není to příliš obvyklé, nicméně na pohodlí to neubírá a do bot se dostává méně „nepořádku“, takže určitě povedený prvek.

Jednodílný jazyk

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Základem mezipodešve je materiál TPU (termoplastické polyuretanové polstrování) pro tuhost a odolnost, v přední polovině doplněn o vrstvu z ESS EVA jako ochrana před ostrými kameny. Tuhost mezipodešve je pocitově nastavená dobře – bota poskytuje dostatek citu pro terén, zároveň je ale jistá a stabilní i v náročnějším terénu. Tlumení boty bych zařadil do kategorie střední (pata 19 mm, špička 9 mm). Je přizpůsobeno cílové skupině – tedy lehčím běžcům (model XT má mezipodešev tužší a o 3 mm vyšší). Drop 9 mm není z nejnižších, ale pocitově nepůsobí nijak nezvykle a jen podtrhuje univerzální využití boty i pro technicky méně zdatné běžce.

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

„Sázka na jistotu“ v podobě podrážky od (rovněž italského) VIBRAMu se rozhodně vyplatila, přilnavost na mokrém povrchu včetně kamenů a kořenů je perfektní.  Velmi dobře byl zvolen i tvar a rozložení „špuntů“ (segmentů) na podrážce. Svou výškou a tvarem poskytují dobrý záběr na blátivém trailu či zbytcích tvrdého sněhu ale i pohodlí na tvrdém povrchu (šotolina/asfalt), kde už by vyšší vzorek mohl být na škodu. Opačně otočené špunty na patě pomáhají jistotě brždění v sebězích.

Osobní zkušenost

Na tuhle botu jsem byl opravu zvědavý, vzhledem k „tvarovým anomáliím“ mých nohou mi zdaleka ne každá značka bot sedí. Takže mě hodně oslovila možnost si boty nechat vytvarovat a určitě to byla dobrá volba. Žádné „oběhávání“, boty perfektně sedly od prvního kilometru. Během testování se prostřídaly téměř všechny podmínky – zbytky sněhu, blátivé jarní traily i zpevněné cesty v podhůří a na hřebenech Krkonoš. Nejvíc mě potěšila univerzálnost – žádný terén tyhle boty vyloženě nezaskočí a poradí si i s nějakým tím kouskem silnice, když už se na trase nečekaně objeví. Není to sice žádná „bačkůrka“ na ultraběhy 50-100 km, ani raketa na závody kde jde o každý gram, na druhou stranu když se výběh protáhne daleko přes 20 km nebo budete chtít někde přidat do kroku, tyhle boty to v pohodě umožní.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: