Recenze: The Norh Face Flight Vectiv perfektně vyvážená trailovka

Recenze: The Norh Face Flight Vectiv perfektně vyvážená trailovka

Parametry

Značka The North Face
Celé jméno recenzovaného výrobku The Norh Face Flight Vectiv
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Závod, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 301 g (vel. 43,5) g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby Ne
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 5190 Kč
Více info na www.thenorthface.cz/

Zaujalo mě

  • Dynamický odraz
  • Univerzálnost
  • Pohodlí

Shrnutí recenze

Už je tomu nějaký pátek, co byl odstartován „karbonový boj“ v oblasti silničních maratonek. Klasická minimalistická podoba závodek vzala za své a na závodech se potkáváme úplně jiné boty. Výsledkem je kombinace nízké hmotnosti, pohodlí a rychlé odezvy. Bylo tedy jen otázkou času, kdy tyto technologie prosáknou i do trailového běhání, přestože podstata konstrukce „karbonových speciálek“ většiny značek je pro trail nepoužitelná (vysoká mezipodešev a nízká stabilita v technickém terénu). Americké značce The North Face se ale podařilo tyto technologie koncentrovat do velmi pohodlné, dynamické a zároveň stabilní boty, která se hodí i na ty nejdelší vzdálenosti, jako jsou stovky nebo stomílovky v těžkém terénu.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek u těchto bot je řešen takzvaně „na jeden díl“. To znamená, že je zde jazyk plynule propojen se zbytkem svršku a tvoří jednolitý díl. Celkově je orientován výkonnostním směrem. Jednak díky použité síťovině – ta je velmi prodyšná, během výkonu tedy neřešíte horko nebo zapařená chodidla. Samozřejmě vlhkost jde z boty ven, ale při průběhu potokem zase dovnitř. Materiál ale nenasákne přílišné množství vlhkosti a výrazně tak neztěžkne. Druhá důležitá vlastnost síťoviny je její pružnost. Ano, v dnešní době je moderní používat pletené svršky, které jsou pružnější než ponožka, kterou v botách máte oblečenou. Tato pružnost je ale přínosná tak v parku nebo na cyklostezce. Pokud chcete cítit v botě jistotu i v technických horských pasážích, výhodou je spíše pevnější svršek s lehkou pružností. U Flight Vectiv je pocit jistoty v chodidle navíc podpořen technolodií Matryx – jedná se o zpevňovací panel, který je vedený přes celý nárt od podélné klenby až po vnější stranu chodidla.
Jak jsem zmínil výše, jazyk zde nemá klasickou podobu, jeho funkci zastává spíše lem, který kotník a nárt obepíná jako ponožka- tento prvek je jednak velmi příjemný a navíc zabraňuje vniknutí nečistot do boty. Pata je usazená poměrně pevně, nicméně v patní misce najdeme polstrování, které, v mém případě, zabránilo puchýřům nebo otlačeninám na mém poctivě pěstovaném patním výrůstku.

Detail svršku
Detail svršku

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev hraje v celkovém vnímání boty asi nejdůležitější roli. Boty TNF Flight Vectiv jsou určeny do trailu a horského prostředí, proto jsou nároky úplně odlišné oproti silničním „ karbonovým maratonkám“. Tou nejdůležitější je stabilita. Vnitřní konstrukce modelu Flight Vectiv je poměrně pevná. V technickém nerovném terénu je tedy došlap pevný a stabilní. Navíc, díky tomu, že mezi chodidlem a povrchem není jen měkký maršmeloun, je chráněno vaše chodidlo i před ostrými kameny a jinými nástrahami.  Na druhou stranu si tyto boty zachovávají flexibilitu a chodidlo a zbytek aparátu má tedy prostor pro práci, nedochází k sevření a izolaci chodidla (říkám tomu „lyžákový efekt“). Celková míra tlumení se pohybuje někde na střední úrovni, někdo by je mohl zařadit už do velmi tlumených. Na druhou stranu ani zdaleka nejde o maximalistické boty. Flight Vectiv mají příjemnou dynamiku a pružnost, ale dostatek tlumení i na stomílové tratě. Jedním z prvních momentů, kdy měl svět možnost tyto boty vidět, byl pokus Paua Capella o překonání 20hodinové hranice na trati UTMB. Hranici se mu sice překonat nepodařilo, nicméně Flight Vectiv svou práci odvedlo dobře.

Řešení oblasti paty
Řešení oblasti paty

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podešev
Prvotnímu určení je přizpůsoben i podvozek – tedy podrážka boty. Vzorek je relativně univerzální a snad kromě hlubokého bláta nebo sněhu zvládne jakýkoli terén. Špunty jsou zde poměrně jemně rozesety ve tvaru drobných „motýlů“. Tento tvar pěkně zabírá ve všech směrech – tedy ve výběhu, seběhu, ale i v zatáčkách nebo při traverzování svahu. Tato univerzální podešev je důležitá z hlediska právě ultra-trailu. Při takovémto typu závodu totiž vystřídáte velké množství povrchů. Od technického trailu, měkké lesní pěšinky, přes šotolinu až po asfalt. Je tedy důležité, aby se bota chovala dobře na všech těchto površích.

Podešev
Podešev

Osobní zkušenost

The North Face Flight Vectiv je velmi specifická bota. Pro mě bylo až překvapením, jak je zde zkombinována dynamika boty, stabilita, nízká hmotnost a pohodlí. Příjemný, přesto pevný svršek mi za celou dobu (asi 500 km) nevytvořil jediný puchýř, přesto se v nich nebojím ostrého seběhu v kamenitém terénu – zkrátka cítím chodidlo dobře chráněno a stabilitu kroku. Za mě jsou tyto boty velmi povedený kousek pro ultra-trailové závody, které zdaleka nevyužijí jen ultramaratonci. Flight Vectiv se perfektně hodí i pro každodenní trénink ve smíšeném terénu, čistokrevném (suchém) trailu. Pokud tedy hledáte parťáka pro každý den, tyto boty jsou určitě horkým kandidátem.

 

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: