Recenze: VJ Sport Ultra – GRIP či NEGRIP – to je to co tu běží!

Recenze: VJ Sport Ultra – GRIP či NEGRIP – to je to co tu běží!

Parametry

Značka VJ Sport
Celé jméno recenzovaného výrobku VJ Sport Ultra
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 265 g
Šněrování Klasické
Zpevnění klenby FitLock System
Sklon pata - špička 6 mm
Podpora nohy neutrální
Infocena 3999 Kč
Dodává H.S.H. Sport
Více info na www.hshsport.cz/

Zaujalo mě

  • Obrovská univerzálnost
  • Pohodlí
  • Odolnost
  • Přilnavá podešev

Shrnutí recenze

Už dle názvu žhavé a očekávané novinky finských VJ SPORT, a to prostě a jednoduše ULTRA, víme přesně, s čím máme tu čest. A upřímně jsem moc rád za toto seznámení. Se svými starými hrotovkami od VJ jsem se rozloučil po spoustě (čti: spoustě stovek) kilometrů v naprosté spokojenosti. A ULTRA mě prostě jen přesvědčila, že i pro dlouhé distance umí výrobce skvěle připravit svého zástupce. Chloubou tohoto modelu je podešev, která poskytuje opravdu skvělou přilnavost k různorodému povrchu. Prašná polní cesta, bahnitá lesní ani mokré kameny nejsou překážkou. Úmyslně jsem botku křtil i na hladké desítce na silnici, jen abych zjistil, jak se bude chovat. Zde se projevila neskutečně příjemná míra tlumení. ULTRA je ultra univerzální volba pro všechny nadšence převážně dlouhých běhů, kteří nechtějí dělat kompromisy mezi povrchy trati. Skvěle může spolupracovat a hnát běžce po hřebenovce nahoru a dolů, lesem, polem, šotolinou, kameny… hlava nehlava, déšť nedéšť.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Samotný svršek je tvořen již klasikou u VJ a to kombinací Nylonu a Kevlaru. Ideální poměr těchto materiálu pak zaručuje vysokou pevnost, odolnost a nízkou hmotnost samotné botky. Udávaných 265gr. při velikosti UK 8,5 je doslova neuvěřitelných, ale po vlastním kontrolním převážení pravdivých. Na dlouhých vzdálenostech se přeci jen počítá každý gram, který nemusíme tahat se sebou do kopce. Možnou nevýhodou kombinace extra pevných materiálů se mi jevila nižší prodyšnost svršku. Zde se samozřejmě může jednat o subjektivní názor, ale je to možná daň za výbornou mechanickou odolnost. FitLock system na vnitřní straně boty je opravdu funkční a účelový. Žádné náznaky nějakého zpevnění, ale skutečně přiznaný prvek stability a lepšího obepnutí boty. I takto můžeme předcházet možnému zvrtnutí kotníku. Typickým, ale praktickým prvkem botek na delší vzdálenosti, zůstává poctivý gumový okop na špičce a na patě pro podporu stability patní části. Za mě nezbytnost. Decentní obsázka okolo celého obvodu pak pomůže prodloužit životnost svršku.

Pevný svršek boty

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Výška tlumení v patě cca 33mm, ve špičce cca 27mm, to značí drop 6mm. Ideální číslo, pokud chci volit dobře odtlumenou, ale né zbytečně hodně vyvýšenou patní část podešve. Čili pokud mám alespoň trošku  zvládnutou techniku běhu a dokážu si pohrát se svým došlapem, nemusím zbytečně lovit v hlubších vodách vysokého dropu. Ten skutečný balzám pro pohybový aparát při dlouhých sebězích poskytuje klasická mezipodešev z materiálu EVA. Nelze sice tak dobře „číst“ terén, ale tohle je přeci botka na ultra vzdálenosti. Potřebujeme tlumení, potřebujeme jistotu a trvanlivost mezipodešve. Vše je jak má být navíc při opravdu skvělé hmotnosti!

Nízká hmotnost na tak tlumenou obuv

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Podešev označena jako „SuperiorContact“ s univerzální výškou dezénu je tvořena ze dvou různých směsí. Ta světlejší, měkčí, podporuje lepší komfort došlapu. Naopak tmavší, s lepší mechanickou odolností, je úmyslně rozprostřena v místech, kde dochází k většímu opotřebení. Přeci jen podrážka na ultra běžecké vzdálenosti by měla být i ultra odolná. Nehledě na to, že to skutečné kouzlo tuhosti směsi se nejvíce projeví na přilnavosti vůči různému typu podkladu. Šotolina, suchý podklad, kořeny stromů, seběh v kamenech..vše s výbornou přilnavostí. Mírné bahno s větší opatrností taktéž. Větší marast už je stopka, ale prosím pěkně, co bych všechno asi tak ještě po univerzální botě chtěl?

Univerzální podešev

Osobní zkušenost

Tak nějak co jsem od ULTRY čekal, se naplnilo. VJ SPORT snad neumí vyrobit špatné podešve a zde to zase jen potvrdili. Téměř dokonalá přilnavost je opravdu „SuperiorContactní“. Trošku nadočekávání mě mile překvapil FitLock system, který uživatel plně ocení až po větší porci kilometrů, kdy bezchybná technika už může jít trochu stranou. Stejně tak dopady na nerovnosti v podobě kamenů nebo kořenů jsou díky tomuto doplňku bezpečnější.  Drobnou výtkou může být menší polstrování jazyku, ale v praxi jsem žádné problémy s otlaky nepocítil. A pak ještě ta možná snížená prodyšnost. Zde je to ovšem opravdu otázka kompromisů ve smyslu pevnost vs. prodyšnost svršku.  Takže být či nebýt? GRIP!

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Pavel

Kolik jste v borách uběhl? Nejdelší absolvovaný běh?

Pavel Kundrát
Pavel:

Ahoj Pavle. V době testu byla nejdelší distance v kuse těsně pod 30km. Potřeboval jsem opravdu odzkoušet všechny možné druhy povrchu, proto jsem vybíral spíše rozličný terén a podmínky. Na to je skvělá zdejší hřebenovka, která nabízí vše podstatné. Ty jsem pak prokládal kratšími výběhy a seběhy. Nyní jsem si „dal“ úmyslně několikanásobný výstup a seběh VelkéhoJavorníku, abych spíše zkusil vlastnosti a spolupráci s nohou po cca. 10 hod . užívání. Každopádně ze začátku se mi zdála botka trošku úzká, nyní je vše krásně vyšlápnuto a funguje jak má! OPRAVDU!!!!

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: