HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Recenze


Běžecká obuv
Asics Trabuco Max – téměř dokonalá objemovka

Asics Trabuco Max – téměř dokonalá objemovka

Běžecká obuv
Mizuno Wave Shadow 4 – pohodlná a přesto svižná tempovka

Mizuno Wave Shadow 4 – pohodlná a přesto svižná tempovka

Běžecká obuv
Recenze: Altra Superior 4.5 – lehká krosovka s nulovým dropem

Recenze: Altra Superior 4.5 – lehká krosovka s nulovým dropem

Altra je i v našich luzích, hájích a hlavně trailech známá tím, že jejich boty mají širokou přední část, nulový drop a často i minimalistický přístup ke konstrukci boty. Altra Superior 4.5 je z celé trailové řady Altra nejméně tlumený model určený na kratší běhy v terénu. Výška tlumící vrstvy je relativně nízkých 21mm což je velmi podobné závodnímu silničnímu modelu Altra Escalante Racer. Takže Superior 4.5 je vlastně taková závodní raketa do terénu. A přesně z toho vycházejí její vlastnosti. Je lehká, dobře čte terén, bezpečně drží chodidlo a na většině druhů povrchu nabídne dobrou přilnavost a jistý odraz. Trochu překvapivě nabízí Superior 4.5 i relativně pohodlné tlumení, takže se nemusíte bát vzít tuhle botu ani na poněkud delší trasy.

Batohy, ledvinky, láhve
Recenze: SALOMON SENSE PRO 10 W – vesta specificky pro ženské křivky

Recenze: SALOMON SENSE PRO 10 W – vesta specificky pro ženské křivky

Salomon se netají tím, že spolupracuje jak se sportovcema tak se sportovkyněmi. Na množství specificky ženských produktů se podílí například Emelie Forsberg, Lucy Bartholomew nebo Courtney Dauwalter. Všechny tři běžkyně mají společnou lásku pro dlouhé běhy a díky jejich spolupráci s běžeckou značkou mohou vznikat kvalitní a vyladěné produkty, které zabezpečí komfort i na pořádném výletě. V posledním roce se situace kolem běhání a trajdání v přírodě změnila a zamířilo tam i množství běžců a běžkyň, které hledají klid a svobodu na úzkých chodníčcích v lese. Obě tyhle vlastnosti, svobodu a klid, poskytne i běžecká vesta SENSE PRO 10, navržená tak, aby zajistila dostatek úložního prostoru ale i komfort na dlouhých potulkách krajinou.

Běžecká trika, bundy, mikiny
Bunda Kilpi Hurricane – škoda, že se nepromokavá bunda nedá testovat na sluníčku

Bunda Kilpi Hurricane – škoda, že se nepromokavá bunda nedá testovat na sluníčku

První záchvěv dobré nálady vyčaruje barva. Za nepromokavost bundy je odpovědná membrána Siberium, která slibuje voděodolnost 20 000mm a prodyšnost 30 000g/m2 /24hod. K tomu ještě voděodolné zipy a podlepené švy. Což jsou hodnoty, které velkoryse stačí na všech závodech jako povinná výbava, a za které by se nemusela stydět ani pořádná outdoorová bunda. Radostně jsem pozorovala kapky vody, které se spořádaně tvořily na povrchu bundy, stékaly dolů a okamžitě se vsakovaly do kalhot. Hurricane ale při těchto hodnotách váží pouze 220 g. Otázka je, jak dlouho vydrží materiál odolávat například tření běžecké vesty.

Běžecké shortky, kalhoty, ponožky
Recenze: šortky COMPRESSPORT Trail Under Control

Recenze: šortky COMPRESSPORT Trail Under Control

Komprese. Velké téma posledních let. A pokud je komprese použita na správných místech, můžou být kompresní doplňky velký pomocník. Těmi správnými místy myslím – už jste někdy uvažovali o kompresní čepici? Nebo nákrčníku? Tohle ta správná místa nebudou. Oproti krku nebo hlavě jsou stehenní svaly (známy taky pod pojmem kvadráky) jedním z míst, kde komprese význam má. A to hned z několika důvodů. Ok, ze dvou důvodů. Jednak kompresní doplňky pomáhají prokrvovat danou oblast (kompresní podkolenky zlepšují prokrvení lýtek, návleky na ruce zase paží atd.). Druhý důvod je stabilizace svalů. Kompresky totiž také zmírňují otřesy svalů a tím redukují mikrotrhlinky, které při běhu a jiných sportech vznikají. A tímto se dostáváme k bližšímu spojení s kompresními kraťasemi COMPRESSPORT Trail Under Control. Stehenní svaly jsou totiž poměrně velká svalová partie a tím pádem u ní dochází k výrazně větším otřesům (hlavně v seběhu) než třeba u bicepsů. Obzvlášť u lidí jako jsem já. Nemám bicepsy – nedochází k otřesům. A stabilizace stehen je tedy na místě. Kompresní kalhoty navíc oproti kompresním návlekům nemají nežádoucí lem, který může v oblasti třísel dřít, proto je to za mě efektivnější volba.

Běžecká obuv
Saucony Endorphin Pro – Když vám jde o sekundy

Saucony Endorphin Pro – Když vám jde o sekundy

Běžecká obuv
Recenze: Dynafit Alpine – pevná, rychlá, responzivní

Recenze: Dynafit Alpine – pevná, rychlá, responzivní

Po dlouhé zimě s hojnou úrodou sněhu jsem už netrpělivě vyhlížela teplejší dny. Za okýnkem v Beskydech ale tvrdohlavě poletovali sněhové vločky a ukládali se poslušně na hromádku jako prvňáčci u zahájení nového školního roku. Než roztál sníh, zhodnotila jsem stav běžeckých bot, které dostali v mrazu a blátě pořádně zabrat. Statistika byla neúprosná – jedny dobrý silničky, dva páry rozbitých trailovek a jedny pofidérní hybridy, které jsem stejně pokaždé šoupla stranou. I proto mě potěšilo, když mi na mé narozeniny dorazili krásně nové, voňavé a barevné Dynafit Alpine. Chtěla jsem je trochu prošlápnout a tak jsem je vzala do práce, kde hned sklidili obdiv kolegyň.

Dynafit je značka na trhu dávno známá, spojována hlavně s lyžováním a skialpinismem. Už dávno se ale vymanila ze své zimní škatulky a teď dělá radost i teplomilcům. Musím však přiznat, že na zářivé modely trailových bot jsem nemálo krát pohlížela s nedůvěrou. Takhle barevné věci jsem jako dítě nikdy neměla a ani jsem takhle barevné věci nesměla jíst. Možná to mělo taky něco s neblaze dlouhým balíčkem růžových žvýkaček a bolestí břicha. Kdo ví.

Běžecká obuv
Recenze: Altra OLYMPUS 4

Recenze: Altra OLYMPUS 4

Na prvý pohľad je Olympus 4 nádherná a masívna bota s dizajnom pripomínajúcim SUV medzi teniskami. Ich robustnosť môže byť mätúca, no nenechajte sa odradiť. Na tieto „monštrá“ si po pár nabehaných kilometroch okamžite zvyknete. A kam zaradiť túto novinku ? Vďaka ich tlmeniu jednoznačne do objemovej prípravy a na Ultra behy. Čo sa týka terénu, tak je to trailová bota, ktorej podrážka Vibram zvládne mäkký aj tvrdý povrch, kamene, asfalt, sneh (pevný sneh). Teda ich odporúčam každému Ultra bežcovi, ktorý hľadá kvalitnú a bezpečnú botu, ktorá ho nesklame ani na 100km preteku!