Recenze: Tecnica ORIGIN XT MS – skutečně vypečená obuv!

Recenze: Tecnica ORIGIN XT MS – skutečně vypečená obuv!

Parametry

Značka Tecnica
Celé jméno recenzovaného výrobku TECNICA ORIGIN XT MS
Pro jaký povrch je bota vhodná Běžný přírodní terén, Náročný přírodní terén, Běh v horách, Bahno, Sníh
Pro jaký druh běhu je bota vhodná Rekreační běh, Vytrvalostní trénink, Dlouhé až velmi dlouhé tratě (půlmaratón až ultra)
Hmotnost 305 g
Šněrování klasické
Sklon pata - špička 9 mm
Podpora nohy neutrální
Vyrobeno v jaké zemi Vietnam
Infocena 4399
Dodává Snow-How s. r. o.
Více info na www.tecnicacz.cz/

Zaujalo mě

  • Vypékání tvaru boty na míru
  • Skvělá přilnavost podrážky
  • Vzhled a materiál svršku

Shrnutí recenze

Italská Tecnica, jeden z největších světových výrobců lyžařské obuvi, se zaměřil také na trailové běžce a přichází s modelem Origin LT MS. Z lyžařského světa si přenáší pro běžce netypickou technologii vypékání vložky i kopyta boty přímo na míru uživatele. Model patří se svými 310 g do kategorie tréninkové trailové běžecké obuvi s velkým potenciálem i pro delší treky v horách. Tužší podrážku (opět italská zančka Vibram s kvalitním vzorkem) zajišťující dobrou ochranu chodidla oceníte v přírodních terénech od skal po traily v lese. Příjemná je i „ponožková konstrukce“ s pevným jazykem. Obuv je velmi prodyšná, takže pot či jiná vlhkost může snadno ven.

Materiál svršku, použitá membrána, prodyšnost

Svršek je tvořen kombinací více materiálů. Základem je elastická polyesterová tkanina podšívka a „Breathable mesh lining“, kterou v přední části boty nic nepřerývá a zajišťuje dobrou prodyšnost pro rychlý odvod par z boty. Zadní část je vyztužená a nechybí ani fit pro nárt a střední část chodidla. Špička je opatřená kvalitním okopem.

Samotný svršek, resp. kopyto boty, je u tohoto modelu tvarováno na míru. Tedy při pořízení boty je nutné tvar přesně vypéct, tak jak to možná znáte z vložek do lyžáků. Toto dává velkou jistotu, že vám bota bude sedět každým coulem. Pokud má někdo problém s tvarem nohy, dostává zde příležitost mít obuv přízpůsobenou jeho potřebám. V obchodě to zabere cca 10 minut. Vypéká se také vložka.

Řešení oblasti jazyka

 

Odpružení boty, použité materiály v podešvi apod.

Mezipodešev tvoří termoplastické polyuretanové polstrování (TPU). Bota má drop (výškový rozdíl mezi patou a špičkou) 9 mm, což je důkaz, že zadní část boty je výrazně více odpružená než špička. Pro těžší běžce bez dobrého atletického stylu je to žádoucí, pro ostatní je to už docela znatelný drop, na který je potřeba si přivyknout.

Samotná podešev je hodně tuhá a v torzním směru neflexibilní. Opět to bude vyhovovat spíše těžším běžcům (80 kg a více), pro které jsou naopak jiné modely příliš měkké.

Nejlépe se boty chovají v technickém terénu

Podrážka, přilnavost, chování na mokrém povrchu apod.

Pryžová podrážka VIBRAM je jednou z nejsilnějších zbraní této. Skvělá přilnavost na nejrůznějších površích za sucha i mokra dodá běžci jistotu. Počet, rozmístění a výška segmentů (ani moc, ani málo) umožňují při běhu dobrý odraz i stabilitu v sebězích. Během testování držely dobře i na „suchém“ sněhu. Podrážka, potažmo celá bota, působí velmi rezistentně a přestože jsem v ní trávil čas v těžkých terénech, zdá se, že vydrží poměrně hodně dlouho.

Detail podešve
Detail podešve

Osobní zkušenost

Obuv jsem testoval především v Beskydech. Pro zdejší převážně kamenité cesty je tužší podešev poměrně vhodná a zajišťuje dobrou ochranu chodidla. Opravdu mile jsem byl překvapen z kvality podrážky, která v terénech drží za mokra. Ať už to bylo na louce, mokrých kamenech, ve trailech v jehličí nebo na sněhu, s přilnavostí nebyl problém. Delší dobu jsem si naopak zvykal na poměrně vysoký drop (9 mm), protože běžně používám drop nulový či 4 mm. Drobným a velmi příjemným konstrukčním doplňkem je „ponožkové“ řešení jazyka. Tedy, že celá bota je jako jeden kus a jazyk není po stranách volný (viz foto).

Samotnou kapitolou je nákup obuvi a vypékání na míru. Je to opravdu dobrý způsob, jak mít botu upravenou přesně podle tvaru vaší nohy a odnášet si obuv s jistotou, že vás nebude nikde tlačit a nebudete si muset zvykat na jiný model.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: